Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Doradztwo zawodowe w urzędzie pracy

Doradztwo zawodowe w urzędzie pracy

 
Doradztwo zawodowe w urzędzie pracy

Spotkanie z doradcą zawodowym w PUP to okazja do zweryfikowania naszej sytuacji na rynku pracy i uzyskania pomocy w planowaniu ścieżki kariery. Jak skorzystać z bezpłatnego poradnictwa zawodowego?

 

Doradca zawodowy dla bezrobotnych: w czym pomaga?

 

Dokładne zadania doradców zawodowych w urzędach pracy zostały wyliczone w art. 38. Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: „Poradnictwo zawodowe polega na udzielaniu bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu lub miejsca pracy oraz w planowaniu rozwoju kariery zawodowej, a także na przygotowywaniu do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy”. Do doradców mogą się zgłosić także pracodawcy, którzy uzyskają pomoc: w doborze kandydatów do pracy spośród bezrobotnych i osób poszukujących pracy, a także we wspieraniu rozwoju zawodowego pracodawcy i jego pracowników przez udzielanie porad zawodowych.

Doradca zawodowy przede wszystkim świadczy pomoc w znalezieniu pracy. Z jego porad mogą skorzystać przede wszystkim bezrobotni, ale także:

  • osoby, które szukają pierwszej pracy, studenci i absolwenci (nie tylko uczelni wyższych),
  • uczniowie i studenci, którzy chcą kontynuować naukę, ale potrzebują porady, jaki kierunek wybrać pod względem własnych predyspozycji i czy podniesienie kwalifikacji przełoży się na szansę na pracę.
  • zatrudnieni i bezrobotni z kierunkowym wykształceniem, ale planujący przekwalifikowanie i przebranżowienie,
  • osoby mające jakiś problem zawodowy i szukające rozwiązania,
  • osoby, które chciałyby zweryfikować swoje mocne strony i predyspozycje zawodowe oraz skorzystać ze szkolenia z urzędu pracy.

 

Ponadto w ramach doradztwa zawodowego w UP można dowiedzieć się, jak przygotować dokumenty aplikacyjne, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i jak się podczas niej dobrze zaprezentować. Wizyta w urzędzie pracy może pomóc także osobom, które rozważają założenie własnej działalności gospodarczej i poszukują informacji na temat wymaganych formalności, możliwości dofinansowania firmy itd.

 

Spotkanie z doradcą zawodowym – przebieg


Spotkania mają charakter indywidualny bądź grupowy – i od tego w dużej mierze zależy ich przebieg. Poradnictwo grupowe ma formę warsztatów, podczas których omawia się wybrane zagadnienia i realizuje określone na początku cele.

Na spotkaniu indywidualnym w zależności od tego, z jakim problemem zgłosił się klient, doradca stosuje wybrane metody, motywujące i pomagające w podejmowaniu decyzji zawodowych. Może to być rozmowa doradcza, testy kompetencji zawodowych i zainteresowań, czy Indywidualny Plan Działania. Poza poradnictwem można w UP uzyskać też informacje na temat specyfiki zawodów, kwalifikacji, lokalnego rynku pracy.

 

Doradca zawodowy w PUP: jak się umówić?

 

Doradztwo zawodowe dla bezrobotnych, pracodawców i poszukujących pracy jest dobrowolne i bezpłatne. Aby z niego skorzystać, trzeba zapisać się na spotkanie w UP bądź umówić się telefonicznie. W wielu miastach oferowana jest też pomoc z urzędu pracy na odległość – za pośrednictwem e-maila, a nawet umożliwia konsultacje z doradcą przez Skype.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.