Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Vesting – czym jest? Jaki ma cel?

Vesting – czym jest? Jaki ma cel?

 
Vesting – czym jest? Jaki ma cel?

Startup oznacza rozwój innowacyjnych pomysłów, a to wymaga zaangażowania i lojalności wobec firmy. Aby motywować założycieli i kluczowych pracowników, inwestorzy mogą zdecydować się na vesting – zapisy określające warunki nabycia udziałów w spółce. Na czym polega vesting? Sprawdź, w jakim celu w spółkach wprowadzane są klauzule vestingowe.

 

Spis treści

Vesting – co to?

 

Vesting to formalny zapis uprawniający do stopniowego nabywania jeszcze niewyemitowanych udziałów w firmie. Obejmowanie udziałów odbywa się w atrakcyjnej, z góry ustalonej cenie po upływie wskazanego czasu (cliff period). Ustalenia pomiędzy startupem a inwestorem to term sheet, czyli porozumienie dotyczące warunków umowy. Zazwyczaj większa część udziałów obejmowana jest po upływie roku, następne po upływie kolejnych miesięcy.

 

Przykładowo, jeśli udziałowiec może nabyć udziały w firmie w wysokości 50%, pierwsza część z puli będzie mu przysługiwała po roku, a kolejne po upływie ustalonych okresów. Co ważne, gdy beneficjent odejdzie z firmy przed objęciem całej puli udziałów bądź nie spełni warunków umowy, obiecane udziały przepadają. Warunki uwzględniane w umowach inwestycyjnych to najczęściej zapisy wskazujące na:

 

  • konkretne wskaźniki ekonomiczne;

  • określone rezultaty biznesowe;

  • wykonanie wskazanego zadania.

 

Vesting to efektywna metoda motywowania założycieli spółek i kluczowych pracowników. Wiąże wybrane osoby z biznesem, motywując je do pracy na rzecz rozwoju firmy. Vesting stosowany jest zarówno w spółkach akcyjnych, komandytowo-akcyjnych  czy w spółkach z o.o., jak i w startupach.

 

Vesting – cel

 

Podstawowy cel vestingu to motywacja. Perspektywa objęcia akcji czy udziałów firmy, dla której się pracuje, to zachęta do zaangażowania w wykonywane działania. Vesting większa przywiązanie do firmy, a więc zarazem ogranicza ryzyko związane z odejściem pracownika. Wszystko to umożliwia zabezpieczenie interesów strategicznych danej firmy, a tym samym zabezpieczenie interesów inwestora.

 

Vesting jest również formą nagradzania, która jednocześnie zmniejsza ryzyko odejścia założyciela startupu i pomaga pozyskać nowego wspólnika. Dzięki wykorzystaniu zapisów vestingowych startup może optymalizować realizowane w określonym czasie przedsięwzięcia.

 

Vesting – zasady

 

Ustalanie zasad, według których ma funkcjonować startup i być procedowane nabywanie praw poszczególnych beneficjentów, należy zacząć od wskazania okresu, w jakim ma obowiązywać klauzula. Kolejnym krokiem jest przygotowanie harmonogramu – na jego podstawie udziały z pakietu założyciela będą przypisywane do konkretnych okresów czasu. Vesting pozwala na nabywanie praw w odstępach lat, kwartałów albo miesięcy. Warto pamiętać, że ustalony cliff period (minimalny okres pracy założyciela) oznacza brak możliwości objęcia udziałów w sytuacji przepracowania krótszego okresu niż wskazują zapisy.

 

Główne zasady vestingu to:

 

  • ustalenie okresu obowiązywania klauzuli;

  • stworzenie harmonogramu nabywania praw do udziałów.

 

Startupy mogą wprowadzać vesting na dwa sposoby. Jeden z nich to nabywanie praw do udziałów w etapach. W Polsce popularniejsze jest drugie podejście, w którym założyciel od razu nabywa wynegocjowane udziały. Zakłada się, że taka osoba będzie współpracowała z firmą przez uzgodniony okres czasu. Jeśli dojdzie do wcześniejszej rezygnacji, beneficjent jest zobowiązany do zwrotów tych udziałów, które przypadały za okres, w którym nie pracował na rzecz spółki.

 

Vesting – jak wprowadzić?

 

Vesting w startupie to niemal standard. Zaangażowany i doświadczony uczestnik projektu to duża wartość dla całego biznesu, dlatego proces inwestycyjny często uwzględnia klauzule vestingowe. Zawierają one informacje o konieczności przepracowania określonego czasu i realizacji założeń takich jak wzrost wartości spółki albo zwiększenie jej obrotów.

 

Ważne jest sporządzenie umowy precyzyjnie wskazującej warunki porozumienia, tak aby nie było wątpliwości, co do sposobu i kryteriów przekazywania udziałów. Klauzula zamieszczana jest w umowach inwestycyjnych, umowach założycielskich, umowach spółek lub w ich statutach. Ewentualnie vesting można zawrzeć w odrębnej umowie. W praktyce zapisy klauzuli wykonywane są poprzez podwyższenie kapitału zakładowego, co pozwala utworzyć nowe udziały bądź wyemitować nowe akcje. Realizacja vestingu może też odbyć się poprzez sprzedaż udziałów lub akcji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inspektor BHP i ppoż

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    DO TWOICH GŁÓWNYCH ZADAŃ NALEŻEĆ BĘDZIE: Wykonywanie zadań ochrony przeciwpożarowej w firmie; Inicjowanie i wdrażanie działań w celu poprawy bezpieczeństwa pracy; Bieżące kontrole Zakładu pod względem zabezpieczenia BHP i ppoż. Nadzór i przegląd sprzętu ppoż. Przygotowywanie...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Menedżer ds. Klientów Mieszkalnictwa

    Bank Pocztowy S.A.   Łódź    praca zdalna
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków pozyskiwanie Klientów rozliczeniowych i kredytowych z segmentu Mieszkalnictwa (Wspólnoty i Spółdzielnie Mieszkaniowe) zarządzanie relacjami biznesowymi z dotychczasowymi i potencjalnymi Klientami oraz partnerami biznesowymi; zapewnienie najwyższej jakości doradztwa i...
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Młodszy Specjalista ds. eventów

    Cosmedica   Warszawa, ul. Annopol 17    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twoje Zadania Współprowadzenie projektów w zakresie realizacji projektów eventowych w zakresie pielęgnacji urody, Przygotowywanie koncepcji i strategii eventów, Zarządzanie budżetem i kosztami eventów, Przygotowywanie raportów, analiz i podsumowań po każdym evencie, Koordynowanie...

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?