Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wady i zalety pracy w start-upie

Wady i zalety pracy w start-upie

 
Wady i zalety pracy w start-upie

Czym jest start-up?

 

„Start-up to zazwyczaj nowa lub tymczasowa firma, której założyciele mają pomysł na działalność w sferze produkcji lub usług. Start-upy szukają modelu biznesowego i finansowego, który zapewni im rozwój”. Taką charakterystykę możemy znaleźć na portalu informacyjno-usługowym dla przedsiębiorców, prowadzonym przez polski rząd. Najczęściej o start-upach słyszy się w kontekście branż związanych z nowymi technologiami, informatyką i komunikacją.

 

Zalety pracy w start-upie

 

Jakie są plusy podjęcia pracy w start-upie? Przede wszystkim takie przedsiębiorstwa stwarzają możliwość wielotorowego rozwoju.

 

Zazwyczaj małe firmy, które nie mają jeszcze ostatecznej formy, modelu działania i szczegółowych procedur, oferują przestrzeń, w której można proponować i realizować własne pomysły. To pobudza kreatywność, motywację, daje większą swobodę w działaniu. Zatrudniając się w niewielkich przedsiębiorstwach bardzo szybko można zaobserwować efekty własnej pracy i wpływ, jaki mają na finalny produkt lub usługę.

 

Oprócz tego, że każdy ma przydzielone swoje obowiązki, to często pracownika angażuje się w działania podejmowane przez innych zatrudnionych. Istnieje więc szansa na zapoznanie się z funkcjonowaniem różnych stanowisk, procesów związanych z budowaniem marki lub wytwarzaniem produktów przedsiębiorstwa.
Kiedy pracownik zaczyna współpracować z firmą od samego początku istnienia start-upu, ma możliwość przechodzenia przez kolejne fazy działania danej instytucji. Takiego doświadczenia nie uzyskamy w wielkich firmach, korporacjach mających już gotowe struktury funkcjonowania.

 

Bardzo często w start-upach panuje luźna atmosfera. Łatwiej i szybciej buduje się relacje między współpracownikami. Komunikacja jest skuteczna, a proces podejmowania decyzji przebiega sprawniej niż w wielkich i rozbudowanych korporacjach.

 

Wady pracy w start-upie

 

Dla jednych zaleta, dla innych wada - zatrudniając się w start-upie, należy pamiętać, iż jest to przedsiębiorstwo, które (szczególnie na początku istnienia) podlega częstym zmianom. Należy więc nie tylko zaakceptować taką dynamikę, ale równie szybko się do niej dostosować. Osoby ceniące stabilność zatrudnienia i jasność w określaniu obowiązków mogą nie odnaleźć się w organizacji, w której dochodzi do ciągłych transformacji.

 

Trzeba mieć również na uwadze fakt, że młode przedsiębiorstwa, dopiero poszukujące swojej drogi i próbujące ustabilizować pozycję na rynku, są szczególnie narażone na niepowodzenia. Niektóre firmy mogą nie wyjść poza fazę początkową i w bardzo krótkim czasie zakończyć swoje działania.
Osoby inwestujące zdobytą wiedzę i doświadczenie w rozwój start-upu podejmują więc spore ryzyko. Muszą brać pod uwagę fakt, iż przedsiębiorstwo nie przetrwa próby czasu i po niedługim czasie znów trzeba będzie szukać zatrudnienia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!