Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wieloletni plan inwestycyjny – czemu służy?

Wieloletni plan inwestycyjny – czemu służy?

 
Wieloletni plan inwestycyjny – czemu służy?

Duże inwestycje wieloletnie wymagają znacznych nakładów finansowych, dyscypliny w realizacji zadań, odpowiedniego zhierarchizowania działań i rozłożenia ich w czasie. Wieloletni plan inwestycyjny pozwala zebrać wszystkie niezbędne do wykonania tych założeń dane i na bieżąco je kontrolować. Czym jest i kiedy się go opracowuje?

 

Wieloletni plan inwestycyjny – co to jest


Plan inwestycyjny to ważne i bardzo przydatne narzędzie zarządzania finansami. Może z niego skorzystać początkujący przedsiębiorca, który chce otworzyć firmę i rozplanować wydatki do poniesienia w określonym czasie, np. pierwszym roku działalności biznesowej.

Plan inwestycyjny firmy ma najczęściej formę tabeli, w której wyszczególnia się poszczególne inwestycje, ich koszt, przewidywany termin rozpoczęcia i zakończenia oraz źródło finansowania. Dokument może być także bardziej szczegółowy, ujmować wydatki oraz plany w dłuższej perspektywie czasowej. W miarę realizacji poszczególnych zadań, jest uzupełniany o nowe projekty.

Wieloletnie plany inwestycyjne sporządzają m.in. samorządy terytorialne, najczęściej na okres pięciu lat lub dłuższy.

 

Wieloletni plan inwestycyjny – po co się go tworzy


WPI ma kilka funkcji. Za nadrzędną można uznać racjonalne przygotowanie się do zrealizowania priorytetowych, dużych inwestycji. Poza tym wieloletni plan inwestycyjny (głównie w przypadku samorządów) jest:
    • znacznym ułatwieniem przy planowaniu rocznych budżetów,
    • dokumentem informującym mieszkańców danego obszaru oraz przedsiębiorców o planach i kierunkach rozwoju, kolejności podejmowanych działań,
    • jednym z obligatoryjnych dokumentów przy ubieganiu się o dofinansowanie inwestycji z funduszy Unii Europejskiej.

Samorządy terytorialne dysponują znacznymi środkami publicznymi i bardzo ważna jest przejrzystość w dysponowaniu nimi, a także racjonalny podział środków między poszczególne potrzeby, spójny ze strategią rozwoju obszaru. Wieloletni plan inwestycyjny ułatwia osiągnięcie obu tych celów.

 

Plany inwestycyjne samorządów terytorialnych


WPI publikowane przez gminy czy miasta to rozbudowane tabele bądź kilkudziesięciostronicowe dokumenty opisujące inwestycje. Plany są okresowo aktualizowane. Jednostki odpowiadające za realizację poszczególnych zadań przygotowują np. raz do roku, sprawozdania, na podstawie których wieloletni plan jest oceniany i modyfikowany.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.