Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Work-life balance i home office – jak zachować równowagę?

Work-life balance i home office – jak zachować równowagę?

 
Work-life balance i home office – jak zachować równowagę?

Work-life balance to znana od lat koncepcja zarządzania czasem, w taki sposób, by rozgraniczyć życie zawodowe od prywatnego i osiągnąć między nimi zdrowy balans. Wyważenie nie polega tu bynajmniej na wyznaczeniu równej, sztywnej liczby godzin na pracę i odpoczynek, a odnalezieniu takiego rozwiązania, które pozwala czuć się spełnionym zawodowo i jednocześnie zadowolonym z innych sfer życia. Określenie tych proporcji to jednak sprawa indywidualna, nie da się ich narzucić.

 

Gdy pracujemy w siedzibie firmy czy nawet w terenie, łatwiej oddzielić obszary naszego życia – po wyjściu z pracy wyciszyć służbowy telefon, nie otwierać skrzynki mailowej po godzinach. Przenosząc aktywność zawodową do własnego mieszkania, można jednak zauważyć, że przestaje to być proste. Zwłaszcza gdy prywatny komputer stał się również narzędziem do pracy, a zamiast przy biurku w open spasie siadamy w piżamie na wygodnej kanapie. Jak odnaleźć life balance w trybie home office? Od czego zacząć, by oddzielić pracę od odpoczynku i innych aktywności? Przedstawiamy kilka podstawowych wskazówek.

 

Przygotuj stanowisko pracy

 

Nie każdy może sobie pozwolić na wygospodarowanie biurka ze sprzętem niezbędnym do pracy w domu w osobnym pokoju, do którego w ustalonym czasie nie będą zaglądać inni domownicy. Niemniej, warto poszukać w mieszkaniu przestrzeni, która zapewni ciszę i wygodę pracy. Ważna jest też ergonomia – dobre oświetlenie, wygodne krzesło. Praca na komputerze przez cały dzień w pozycji leżącej albo na kanapie z laptopem ułożonym na kolanach może szybko doprowadzić do bólu odcinka szyjnego kręgosłupa, drętwienia nóg, bólu głowy. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest przygotować stałe miejsce pracy, przy stole czy innym blacie, na którym znajdą się jedynie rzeczy służące wykonywaniu obowiązków. Dobrze oczywiście zachowywać względny biurowy porządek, by czuć, że to nie do końca część domowej przestrzeni, ale miejsce do pracy.

 

Stałe godziny pracy

 

Praca zdalna siłą rzeczy jest kontrolowana inaczej niż w biurze. Małe znaczenie mają same godziny wykonywania obowiązków, a przełożony rozlicza podwładnych z efektów ich pracy, a nie czasu, jaki na nią poświęcili. Dlatego pojawia się pokusa rozkładania zadań na najdogodniejsze pory, robienia długiej przerwy na przygotowanie dwudaniowego obiadu, spacer z psem, drzemkę i powrotu do zadań w późnych godzinach wieczornych. Po kilku takich dniach możemy jednak odnieść wrażenie, że pracujemy ciągle. Warto postarać się rozgraniczyć godziny na pracę od czasu na obowiązki domowe i odpoczynek. Pomóc może rozpisanie poszczególnych czynności i trzymanie się tego planu. Łatwiej wtedy także mierzyć efekty pracy, kontrolować postęp i odpoczywać bez wyrzutów sumienia, że trzeba jeszcze zajrzeć do raportu czy odpowiedzieć na maile.

 

Przerwy w pracy

 

Zgodnie z BHP po każdej godzinie pracy pracownikowi przysługuje 5 minut przerwy. Tej zasady warto przestrzegać i w domu. Momenty oderwania się od obowiązków są cenne i potrzebne, ale nie powinny przedłużać się poza zaplanowany harmonogram. Przeciągająca się przerwa na posiłek w pracy spowoduje, że trudno będzie ponownie zasiąść do komputera.

 

Kontakt ze współpracownikami

 

Praca zdalna sprawia, że komunikacja w firmie zupełnie się zmienia i często dość luźne biurowe relacje przeniesione do wirtualnej rzeczywistości ograniczają się do załatwiania pilnych spraw za pośrednictwem czatów czy maili. Z jednej strony dobrze jest zadbać, by relacje nie osłabły, z drugiej jednak warto pamiętać o selekcji informacji, które w pracy zdalnej przez internet do nas docierają.

 

Odpoczynek po pracy

 

Praca zdalna z domu i odpoczynek po pracy zdalnej w domu – to trudne połączenie, ale możliwe. Najważniejsze, by wygospodarować czas, w którym nie zaprzątamy sobie głowy zawodowymi sprawami i oddajemy temu, co lubimy. Dla osoby bardzo aktywnej przejście w tryb domowy może być trudne, ale warto zadbać o work-life balance, także pracując zdalne.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.