Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wydajność pracy - czym jest, jak zmierzyć i ją zwiększyć

Wydajność pracy - czym jest, jak zmierzyć i ją zwiększyć

 
Wydajność pracy - czym jest, jak zmierzyć i ją zwiększyć

Wydajność - co to jest

 

Czym właściwie jest wydajność pracy? Definicja zawarta w Internetowym Słowniku Języka Polskiego jest całkiem prosta: „suma produktów wytworzonych lub usług świadczonych przez jednego pracownika w określonej jednostce czasu”.

Są firmy, które zatrudniają stosunkowo małą liczbę osób, jednak wypracowują satysfakcjonujące wyniki. Są też takie, w których bardzo liczna kadra nie działa wydajnie i rozbudowane struktury w żaden sposób nie przekładają się na wzrost zysków firmy. Dlaczego jeden pracownik w ciągu dnia roboczego wykona swoje zadania ponad normę, a dla innego ta norma wydaje się ledwo osiągalna? Z czego wynikają te różnice? I jakie są czynniki wzrostu wydajności pracy?

 

Czynniki wpływające na wydajność pracy


Zasadniczo czynniki zwiększające wydajność można podzielić na 3 grupy. Pierwsza to inwestycje w wyposażenie, odpowiednie nieruchomości, sprzęty i warunki pracy, dzięki którym można wytworzyć w danym czasie więcej dóbr.

Na wzrost wydajności wpływa też postęp techniczny. Pracownicy mogą działać efektywniej, jeśli umiejętnie korzystają z zasobów technologicznych, nowoczesnych systemów i rozwiązań ułatwiających pracę.

Ostatni, jednak niezwykle ważny czynnik, to kapitał ludzki. Składają się na niego kwalifikacje i kompetencje pracowników, ich doświadczenie i zaangażowanie w obowiązki. Przedsiębiorcy w większości zdają sobie sprawę, że inwestowanie w ten zasoby ludzkie przynosi mierzalne rezultaty.

 

Jak zwiększyć wydajność pracy


Większa wydajność pracy oznacza wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku. Wbrew pozorom do efektywnego wykonywania swoich obowiązków zachęcają pracowników nie tylko pieniądze. Managerowie mają wiele możliwości kształtowania odpowiedniego poziomu zaangażowania zespołu. Dużą rolę ogrywa sposób zarządzania. Jasny system komunikacji (uwzględniający feedback jako powszechną praktykę w firmie), uproszczenie procedur i wyeliminowanie zbędnych formalności – od tego należy zacząć.

Istotne jest także przemyślenie, czy potencjał pracowników zostaje w pełni wykorzystywany, czy wszyscy w firmie zajmują odpowiednie stanowiska, czy ktoś mógłby sprawdzić się lepiej w innej roli. Odpowiedzi na te pytania często przynosi audyt personalny.

 

Produktywność a wydajność


O ile produktywność pracy ma dość ogólny charakter, o tyle wydajność można traktować bardziej jednostkowo. To, czy poszczególni pracownicy wykonują zadania efektywnie i dobrze gospodarują swoim czasem, bezpośrednio wpływa na produktywność całej firmy. Produktywność z kolei można interpretować jako wielkość efektu produkcyjnego otrzymanego z danych nakładów, czyli relację wytworzonych dóbr do nakładów czynników niezbędnych do ich wyprodukowania.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!