Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wystawianie paragonów – najważniejsze informacje

Wystawianie paragonów – najważniejsze informacje

 
Wystawianie paragonów – najważniejsze informacje

W sklepie, u fryzjera, mechanika, dentysty, a nawet w taksówce – w tych i podobnych miejscach każdy klient powinien otrzymać paragon fiskalny, niezależnie od tego, na jaką kwotę opiewa sprzedaż i od formy zapłaty (gotówka/płatność bezgotówkowa). Dlaczego paragony fiskalne są ważne i warto je zbierać?

 

Co to jest paragon?

 

Definicja znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Zgodnie z nim przez paragon fiskalny (albo fakturę) rozumie się: dokument fiskalny wyemitowany przez kasę dla nabywcy podczas sprzedaży, potwierdzający dokonanie sprzedaży.

 

Jak czytać paragon?

 

W art. 23. wspomnianego Rozporządzenia wyliczone są wszystkie obligatoryjne elementy paragonu. Oznacza to brak dowolności przedsiębiorcy w zakresie ustalania, co chciałby w nim zawrzeć, a co uważa za niepotrzebne. W tym miejscu warto też wspomnieć o tzw. paragonie niefiskalnym, który można spotkać np. w restauracji. Wystawienie rachunku kelnerskiego, bywa, że sporządzonego odręcznie, z wyliczeniem poszczególnych cen i ich sumą, nie jest jednoznaczne z drukiem paragonu, czyli dowodu zakupu z kasy fiskalnej.

Aby mieć pewność, że sprzedawca wystawia paragon fiskalny, warto poznać jego elementy. Zgodnie z rozporządzeniem są to:

⦁ imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a w przypadku sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych – adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika,
⦁ numer NIP podatnika,
⦁ kolejny numer dokumentu,
⦁ datę, godzinę i minutę sprzedaży,
⦁ oznaczenie "PARAGON FISKALNY",
⦁ nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację,
⦁ cenę jednostkową towaru lub usługi,
⦁ ilość i wartość sumaryczną sprzedaży danego towaru lub usługi
z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku,
⦁ wartość opustów, obniżek lub narzutów, o ile występują,
⦁ wartość sprzedaży brutto i wysokość podatku według poszczególnych stawek podatku, z oznaczeniem literowym po uwzględnieniu opustów, obniżek lub narzutów,
⦁ wartość sprzedaży zwolnionej od podatku z oznaczeniem literowym,
⦁ łączną wysokość podatku,
⦁ łączną wartość sprzedaży brutto,
⦁ oznaczenie waluty, w której jest zapisywana sprzedaż, przynajmniej przy łącznej wartości sprzedaży brutto,
⦁ kolejny numer paragonu fiskalnego,
⦁ numer kasy i oznaczenie kasjera – przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,
⦁ numer identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy – na żądanie nabywcy,
⦁ logo fiskalne i numer unikatowy (źródło: www.biznes.gov.pl).

 

Nieco inne elementy, charakterystyczne dla danej usługi i usługodawcy, znajdują się na paragonie w taksówce czy w autobusie (np. numer boczny i rejestracyjny, długość trasy, czy opłaty taryfowe w taksówce).

 

Kiedy wystawić paragon fiskalny?

 

Każdy przedsiębiorca, który ma prawny obowiązek zgłoszenia kasy fiskalnej do US i ewidencjonuje za jej pomocą sprzedaż, jest zobligowany także do wydawania paragonu każdemu klientowi w chwili dokonania zapłaty za zakupiony towar lub wykonaną usługę. Ten dokument jest drukowany (bądź przesyłany w przypadku paragonów online), nawet jeśli klient się o niego nie upomina. Sprzedawcy, który nie stosuje się do tych zasad grozi kara za niewydanie paragonu.

 

Błędnie wystawiony paragon – jak skorygować?

 

Wydrukowanego paragonu nie da się ani skorygować, ani cofnąć na kasie fiskalnej. Co więc może zrobić sprzedawca, który wpisał niewłaściwą ilość towaru albo cenę? W takich, nierzadkich zresztą, sytuacjach pomaga tzw. ewidencja oczywistych pomyłek. W pamięci kasy fiskalnej pozostaje błędny paragon, ale sporządzana jest korekta do paragonu – a właściwie jego poprawna wersja, wydawana klientowi. W ewidencji oczywistych pomyłek pozostają natomiast oba dokumenty.

 

Jak przechowywać paragony?

 

Najlepiej w nienasłonecznionym miejscu, aby paragon dłużej był czytelny. Można także przechowywać paragony np. w aplikacji na telefon komórkowy – wystarczy zdjęcie i nie trzeba obawiać się o to, że mały dokument się zniszczy. Warto także pamiętać, że chociaż paragon to podstawa reklamacji, nie jest on do niej niezbędny (a także do ewentualnego zwrotu). Sprzedawca nie ma prawa uzależniać przyjęcia reklamacji uszkodzonego towar od posiadania oryginalnego paragonu. Może go zastąpić m.in. wyciąg z terminala, czy potwierdzenie transakcji z banku (przy płatności bezgotówkowej), a także oświadczenie klienta.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • HR Biznes Partner

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; Prowadzenie rekrutacji na wybrane...
  • Dyrektor Oddziału Banku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Dołącz do Banku Pocztowego, gdzie prostota usług finansowych idzie w parze z innowacyjnością. W związku z rozwojem naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: Dyrektor Oddziału Banku. Jeśli jesteś liderem, którego energia oraz wizja może poprowadzić naszą placówkę do sukcesów w...
  • Kierownik szwalni

    CRL Sp. z o.o.   Radom    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Organizacja i zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych. Doskonalenie produkcji w zakresie wydajności, jakości i kontroli kosztów. Koordynowanie współpracy z projektantem i konstruktorem w zakresie tworzenia dokumentacji techniczno-technologicznej odzieży. Efektywne...
  • Lider / Brygadzista

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitorowanie realizacji założonego planu produkcyjnego, raportowanie i analiza wydajności produkcji, koordynowanie prac podległego personelu, dbanie o wysoką jakość realizowanej usługi, dbanie o jasną komunikację z innymi działami firmy.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!