Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Kara za niewydanie paragonu

2020-02-25

Co można zrobić, kiedy sprzedawca nie chce wystawić faktury ani paragonu? Czy gdy dojdzie do awarii kasy fiskalnej, wysiądzie prąd, skończy się papier itd., pracownik sklepu ma prawo mimo wszystko obsługiwać klientów, notując należności w zeszycie? Kto dostaje mandat za niewydanie paragonu przez pracownika – zatrudniony czy przedsiębiorca? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.


Co grozi za niewydanie paragonu?

 

Praca kasjera wymaga skupienia i skrupulatności. Jednym w ważnych zadań osób na tym stanowisku jest wydawanie klientom paragonów. Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą zaopatrzyć się w kasę fiskalną, jednak obowiązek ten, bez względu na roczny obrót, mają poza sklepami, np. fryzjerzy, przewoźnicy, mechanicy, wulkanizatorzy.

Zgodnie z art. 62. § 1. Ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy: „Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych”. Jak czytamy w § 3.: „ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności”.


Jak zgłosić niewydanie paragonu?


Ministerstwo Finansów od lat koordynuje ogólnopolskie akcje, mające na celu uświadomienie konsumentom, że wydawanie paragonu to obowiązek sprzedawcy. Jeśli z jakich przyczyn nie ma możliwości go dopełnić, powinien zaprzestać sprzedaży. Konsumenci powinni domagać się wydania druku, bo na jego podstawie mogą sprawdzić ceny, ułatwiają sobie złożenie ewentualnej reklamacji. Nierejestrowanie transakcji oznacza mniejsze wpływy do budżetu państwa z podatków, rozwój szarej strefy.

Konsument, niezależnie od tego, gdzie robił zakupy – czy w sklepie stacjonarnym, czy online, jaką sumę wydał i co kupił, powinien otrzymać paragon. Wystawiają go także usługodawcy – fryzjerzy, lekarze w prywatnych placówkach zdrowia, firmy sprzątające, kina teatry i muzea. Niewydanie paragonu można zgłosić Krajowej Administracji Skarbowej, np. w urzędzie skarbowym.


Kto płaci mandat za niewydanie paragonu?


Warto też wspomnieć o nieuczciwej praktyce charakterystycznej zwłaszcza dla branży gastronomicznej. Tak zwane paragony niefiskalne, rachunki kelnerskie – bardzo często napisane odręcznie na kartce – nie mogą zastępować paragonu z kasy fiskalnej. Podobnie jak potwierdzenia zapłaty kartą płatniczą. W przypadku nieprawidłowości podczas kontroli mandat za niewydanie paragonu zostanie wręczony sprzedawcy lub kelnerowi czy innej osobie, która bezpośrednio odpowiada za niedopełnienie swojej powinności. Jednak z karą pieniężną muszą liczyć się też kierownik zmiany oraz pracodawca – zwłaszcza jeśli to oni zlecili nieuczciwe praktyki podwładnym.

Przeczytaj także: