Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zadaniowy czas pracy – podstawowe informacje

Zadaniowy czas pracy – podstawowe informacje

 
Zadaniowy czas pracy – podstawowe informacje

Spis treści

Zadaniowy czas pracy


Według 128. artykułu Kodeksu pracy czas pracy to okres, w którym pracownik jest do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu do tego wyznaczonym.


Oprócz zadaniowego czasu pracy można wyróżnić jeszcze podstawowy czas pracy, system pracy ciągłej, równoważny, przerywany, skrócony oraz weekendowy. W przypadku zadaniowego czasu pracy ważne jest, aby liczba przepracowanych godzin przez pracownika w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesiące nie wynosiła więcej niż 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu.


Zadaniowy system czasu pracy jest najczęściej wprowadzany w tych firmach, w których pracownik nie musi codziennie być w zakładzie pracy oraz nie musi cały czas kontaktować się i współpracować z przełożonym, a także z innymi członkami zespołu. Taki system pracy jest najczęściej spotykany u handlowców, programistów czy dziennikarzy.

 

Zadaniowy czas pracy a nadgodziny


W przypadku zadaniowego czasu pracy pracodawca nie musi kontrolować czasu pracy (nie dotyczy to ewidencji urlopów oraz dni wolnych, które muszą być zapisywane). Pracodawca musi jednak pamiętać, że każdy podwładny powinien dostać tyle zadań, aby mógł wykonać je w ciągu 8 godzin. W sytuacji, gdy czas przeznaczony na wykonanie wszystkich zadań jest dłuższy niż standardowe 8 godzin, pracownik wypracowuje nadgodziny, które są tak samo płatne, jak w przypadku osoby zatrudnionej na pełny etat.


Jedną z kilku korzyści, jakie niesie ze sobą wprowadzenie zadaniowego czasu pracy, jest większa swoboda pracownika nad dziennym harmonogramem. Oznacza to, że pracodawca nie tworzy takiego planu pracownikowi. Wiąże się to z elastycznymi godzinami pracy. Warunek jest jednak taki, że pracownik musi rzetelnie wywiązywać się ze wszystkich swoich obowiązków. Pracownik nie może też zapominać, że liczba dni wolnych musi być tak rozplanowana, aby był czas na odpoczynek i regeneracje sił. Warto tutaj także dodać, że na dobę pracownikowi przysługuje prawo do 11 godzin odpoczynku oraz 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku na tydzień. 

 

Zadaniowy czas pracy – Kodeks pracy


Kodeks pracy nie tylko podaje definicję czasu pracy, ale mówi także, że nie w każdej sytuacji dany system może być zastosowany. W przypadku zatrudnienia pracownika młodocianego nie można wprowadzić zadaniowego czasu pracy.

Kodeks pracy określa także, że zadaniowy system czasu pracy można wprowadzić w firmie w 3 przypadkach:

    • gdy uzasadnia to rodzaj pracy,
    • gdy jest to uzasadnione organizacją pracy,
    • gdy jest to uzasadnione miejscem wykonywania pracy.

 

Zadaniowy czas pracy a ewidencja czasu pracy


Praktycznie w każdym zakładzie pracy prowadzona jest ewidencja czasu pracy. Oznacza to, że pracownik musi przepracować 8 godzin dziennie, co w sumie daje 40 godzin w tygodniu (mowa tutaj o pracy na pełen etat 5 dni w tygodniu). Pracodawca powinien pamiętać, że w momencie podpisywania umowy o pracę, jest zobligowany do podania wszystkich informacji dotyczących warunków zatrudnienia. Jeżeli w danym zakładzie funkcjonuje zadaniowy czas pracy, to nie jest on w żaden sposób zapisywany ani kontrolowany (nie ma zatem standardowej listy obecności). Weryfikowane jest natomiast, czy pracownik wywiązał się ze wszystkich powierzonych mu zadań.

 

Wynagrodzenie zadaniowe


Warto tutaj dodać, że wynagrodzenie jest ustalane indywidualnie dla każdego pracownika. Wszystkie zasady rozliczania oraz wynagradzania muszą być zawarte w umowie o pracę. Za możliwe nadgodziny pracownik otrzymuje rekompensatę tak jak w przypadku pracy na cały etat. Bardzo często pracodawcy wprowadzają też prowizję za wykonane obowiązki, jednak wszystkie zasady muszą być opisane w umowie i przedstawione pracownikowi.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Kierownik Apteki

    Cosmedica   Grodzisk Mazowiecki, Galeria Grodova    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: zapewnienie naszym Pacjentom obsługi na najwyższym poziomie; sprawdzanie recept pod względem merytorycznym oraz formalnym; nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem apteki; nadzór i zarządzanie magazynem, w tym: monitorowanie dat ważności i rotacji preparatów w magazynie...
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów, nawiązywanie i utrzymywanie relacji z Klientami, realizacja celów sprzedażowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsługi, operacyjna obsługa Klientów detalicznych, małych i średnich firm.

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?