Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zakupy w sieci i prawa e-konsumenta – najważniejsze informacje

Zakupy w sieci i prawa e-konsumenta – najważniejsze informacje

 
Zakupy w sieci i prawa e-konsumenta – najważniejsze informacje

Robiąc zakupy na odległość, nie mamy możliwości dokładnego obejrzenia towaru, sprawdzenia, czy na pewno jest taki, jak chcemy. Ufamy właścicielowi sklepu internetowego i opieramy się na danych – zdjęciach, opisie – które udostępnił.
Warto znać prawa konsumenta, by wiedzieć, co robić, gdy produkt nie spełnia naszych oczekiwań. Jak odstąpić od umowy? Czy zwrot zakupionego towaru zawsze jest możliwy? Czy sklepy internetowe mają obowiązek przyjęcia reklamacji?

 

Zwrot towaru zakupionego przez internet


Zanim omówimy zwrot towaru zakupionego w sklepie internetowym, warto sprecyzować, kiedy obowiązuje umowa na odległość, która daje konsumentom dodatkowe prawa. Przede wszystkim taka transakcja musi być zawarta pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą (inne zasady dotyczą umów między dwoma konsumentami i między dwoma firmami), bez obecności obu stron i za pośrednictwem narzędzi służących do porozumiewania się na odległość, a więc elektronicznego formularza zamówienia, e-maila, ale też np. telefonu. Zatem rezerwacja towaru na stronie i dokonanie transakcji w stacjonarnym sklepie nie spełnia tych warunków.

Gdy otworzymy przesyłkę i okaże się, że jakość produktu zdecydowanie odbiega od tej, której oczekiwaliśmy, czy z każdego innego powodu, mamy prawo zakup odesłać do sklepu.

W takim przypadku możliwy jest zwrot towaru bez podania przyczyny. Podstawę do tegoż stanowi tak zwane prawo do namysłu. Konsument ma 14 dni kalendarzowych na odstąpienie od umowy kupna, licząc od dnia następnego po dniu dostarczenia przesyłki (w przypadku rzeczy wysyłanych w kolejnych przesyłkach w odstępach czasu, bierze się pod uwagę dostarczenie pierwszej paczki). Zwrócić nieuszkodzony towar należy w ciągu kolejnych 14 dni – od odstąpienia od umowy. Jeśli regulamin sklepu internetowego nie stanowi inaczej, koszt przesyłki pokrywa kupujący.

 

Odstąpienie od umowy


Korzystając z prawa do namysłu, można anulować umowę, wysyłając przedsiębiorcy pisemne oświadczenie – formularz udostępniany w sklepie, bądź napisany własnoręcznie dokument. Jeśli sprzedający nie podał informacji o możliwości odstąpienia od umowy, czas na złożenie oświadczenia wydłuża się z 14 dni do 12 miesięcy.

Reklamacja towaru zakupionego przez internet

 

Konsument ma także prawo do złożenia reklamacji. Obowiązuje tutaj albo gwarancja (jeśli producent jej udzielił), albo rękojmia (gdy towar ma wadę). W przypadku gwarancji za towar odpowiada producent, rękojmię rozpatruje sprzedawca, który odpowiada on za wady przez 2 lata.

Reklamacja powinna mieć formę pisemną. Wraz z dokumentem wysyła się wadliwy towar, nie musi być on oryginalnie zapakowany. Sklep ma 14 dni na rozpatrzenie wniosku, jeśli tego nie zrobi, uznaje się, że uznał reklamację. W sytuacjach spornych kupującemu może pomóc rzecznik ochrony praw konsumenta.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!