Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zasada Dilberta, czyli awans mimo niekompetencji – dlaczego tak się dzieje?

Zasada Dilberta, czyli awans mimo niekompetencji – dlaczego tak się dzieje?

 
Zasada Dilberta, czyli awans mimo niekompetencji – dlaczego tak się dzieje?

Masz wrażenie, że w Twojej firmie najszybciej w górę pną się osoby, które zupełnie nie zasługują na awans? Jak to się dzieje, że najbardziej utalentowani pracownicy są pomijani, a na stołku kierowniczym zasiada ktoś przeciętny? Być może jesteś świadkiem mechanizmu zwanego zasadą Dilberta.

 

Zasada Dilberta – na czym polega?

 

Dilbert to postać komiksowa i literacka, stworzona przez amerykańskiego rysownika Scotta Adamsa. Artysta sformułował także zasadę Dilberta, określającą, w jaki sposób w korporacjach i wszelkiego rodzaju biurach przebiega rozwój kariery zawodowej i ścieżka wiodąca na stanowiska kierownicze. Zasada Dilberta uzupełnia – również stworzoną na łamach komiksu i dotyczącą funkcjonowania biurokracji – zasadę Petera autorstwa Laurence’a J. Petera.

 

Zacznijmy od tego, kim jest Dilbert. To mężczyzna około 40-letni, żyjący samotnie, nie licząc psa o imieniu Piesbert, szczura Szczurberta oraz dinozaura Boba. Dilbert pracuje jako inżynier w amerykańskiej korporacji, jest szeregowym pracownikiem – wiecznie przepracowanym, zmęczonym, a przede wszystkim sfrustrowanym bezsensownością przydzielanych mu zajęć, głupimi, niemożliwymi do zrealizowania pomysłami szefostwa, oraz niekończącymi się, bezproduktywnymi spotkaniami. Dilbert to trybik w maszynie korporacyjnej, od którego wymaga się posłusznego wykonywania najczęściej bezsensownych poleceń i niezadawania pytań Szefowi.

 

W tej opowieści Szef jest osobą niekompetentną, bezmyślną i wyrachowaną. Nie znosi sprzeciwu, jakiejkolwiek formy krytyki dla jego najczęściej niemających uzasadnienia i fasadowych pomysłów. Najczęściej po prostu nie rozumie zadawanych mu pytań. Nie dostrzega związków przyczynowo-skutkowych, podejmuje decyzje losowo lub pod wpływem jakiegoś niejasnego impulsu.

 

Dilbert nie może zrozumieć, jak to się stało, że ktoś taki jak Szef mógł awansować na kierownicze stanowisko. Było to jednak możliwe, gdyż zadziałała zasada sformułowana przez Scotta Adamsa. Brzmi ona: na wyższe stanowiska awansują osoby o najniższych kompetencjach, ponieważ to właśnie one wyrządzają najmniej szkód w firmie.

 

Niemający talentu ani specjalistycznej wiedzy pracownicy są wybierani do ról managerskich, gdyż nie stanowią zagrożenia dla systemu biurokratycznego. Ich brak kompetencji czy nawet głupota są zupełnie nieistotne. Tacy szefowie są bowiem lojalni korporacji, nie będą też za bardzo przeszkadzać w jej funkcjonowaniu.

 

Mechanizm ten uzupełnia wspomnianą wcześniej zasadę Petera. Zgodnie z tą ostatnią w organizacji hierarchicznej każda osoba awansuje do osiągnięcia swojego progu (nie)kompetencji. W efekcie korporacje są wypełnione niekompetentnymi osobami na wyższych stanowiskach.

 

A zatem tylko pracownicy na niższych szczeblach kariery mogą być faktycznie kompetentni – oczywiście dopóki nie awansują i – w myśl tej zasady – sami staną się niekompetentni.

 

Zasada Dilberta – czy często występuje? Dlaczego tak się dzieje?

 

Obie zasady zostały sformułowane w formie humorystycznej, na łamach komiksów. Wyrażają dość powszechne przekonanie, że managerowie i szefowie, szczególnie w dużych organizacjach, nie są osobami, które zasłużyły na awans swoją wiedzą i umiejętnościami – ale uzyskały stanowiska z jakichś niejasnych powodów. Zasady te są wyrazem sprzeciwu osób na niższych stanowiskach, które są zmuszane do wykonywania bezsensownych poleceń służbowych. Nie stanowią praw w sensie naukowym, ale zwracają uwagę na pewne mechanizmy działania biurokracji, które wiele osób dostrzega na co dzień.

 

Jednym z takich mechanizmów jest przydzielanie awansów osobom posiadającym szeroko rozumiane cechy przywódcze – a nie tym najbardziej utalentowanym i mającym specjalistyczną wiedzę. Urodzeni przywódcy potrafią ukazać siebie w korzystniejszym od innych świetle, zjednać sobie otoczenie. Dzięki sprytowi i rozbudowanym zdolnościom interpersonalnym potrafią osiągnąć swój cel, piąć się po szczeblach kariery, kiedy ich bardziej zdolni, ale mniej przebojowi koledzy i koleżanki pozostają w tyle. Warto jednak pamiętać, że rozbudowane umiejętności komunikacyjne także stanowią bardzo ważną cechę na stanowiskach kierowniczych. Idealnie, jeśli są uzupełniane rzetelną wiedzą specjalistyczną.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.