Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach - co warto wiedzieć

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach - co warto wiedzieć

 
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach - co warto wiedzieć

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach - kiedy jest potrzebne

 

Pracownicy bardzo czasem zwracają się do przełożonego z prośbą o wydanie specjalnego zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Dokumenty te są najczęściej potrzebne podczas ubiegania się o kredyt, pożyczkę, stypendium, świadczenie wychowawcze, dofinansowania czy pomoc z opieki społecznej. Oświadczenie podające wysokość wynagrodzenia potwierdza, że interesant spełnia wszystkie warunki, jakie stawia przed nim dana instytucja, aby otrzymać wsparcie finansowe.

 

Polskie prawo nie opisuje dokładnie, czy pracodawca jest zobowiązany do wydawania podobnych oświadczeń. Dlatego należy kierować się wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16 września 1999 roku, według którego właściciel firmy powinien wydawać podwładnym wszystkie dokumenty dotyczące zatrudnienia. Wliczają się w to między innymi: świadectwa pracy oraz zaświadczenia o zarobkach.

 

Podstawową zasadą przy sporządzaniu dokumentacji jest kierowanie się rzeczywistym stanem. Oznacza to, że przełożony, podając nieprawdziwą informację o zarobkach (np. po to, by podwładny mógł otrzymać kredyt), łamie prawo.

 

Zaświadczenie o wynagrodzeniu i zatrudnieniu - co powinno zawierać

 

Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach wydaje się na wniosek pracownika. Dokument powinien być podpisany przez pracodawcę lub osobę do tego upoważnioną oraz przekazany do rąk własnych wnioskodawcy. Stałe elementy pisma to: data wystawienia, informacja od kiedy pracownik jest zatrudniony i na podstawie jakiej umowy, wysokość wynagrodzenia. Czasami podaje się też wymiar czasu pracy lub stanowisko.

 

W zaświadczeniu musi być podana przede wszystkim wysokość pensji. Pracownik powinien dokładnie dowiedzieć się, czego wymaga dana instytucja. Czasami wystarczy podać zarobki z jednego miesiąca, a innym razem wpisać kwotę z 3 ostatnich miesięcy. W przypadku trzymiesięcznej wypłaty nie można zapominać o dodatkach za godziny nadliczbowe bądź za pracę w nocy. Wynagrodzenie jest bowiem szerokim pojęciem, które obejmuje pensję zasadniczą, wszystkie premie, prowizje oraz nagrody.

 

Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, jak dokładnie wygląda zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, to warto wpisać w wyszukiwarkę frazę: „zaświadczenie o dochodach – wzór”. Przeglądając przykładowe pisma w internecie będziemy mieli pewność, że przedłożymy instytucji poprawnie sporządzone pismo, spełniające wszystkie wymogi.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.