Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zawody przyszłości

Zawody przyszłości

 
Zawody przyszłości

 

Automatyzacja i nowe technologie mogą sprawić, że w ciągu najbliższych lat niektóre zawody całkowicie znikną z rynku. Jednocześnie stale powstają nowe obszary specjalizacji, które jeszcze kilka lat temu nie istniały. Zawody przyszłości to nie tylko IT i programowanie. Możliwości jest znacznie więcej. Jak ich szukać?


Każdego roku na rynku pojawia się kilkanaście zupełnie nowych zawodów. Wynikają one zarówno z nowych możliwości technologicznych, potrzeb rynku i klientów.

 

Jak tworzy się nowy zawód?

 

Najczęściej tak, że innowacyjnie działająca firma zaczyna robić coś lub działać w nieco odmienny od dotychczasowego sposób. Te zadania wykonuje jeden z pracowników, który nawet nie przypuszcza, że właśnie kreuje nowy zawód. Działania firmy zauważa konkurencja i też chce zatrudnić taką osobę i okazuje się, że trzeba taką osobę trzeba jakoś nazwać. Rozpoczyna się proces szukania, dopasowywania i w końcu pojawia się pierwszy termin, który z czasem ugruntowuje się na rynku.

 

 


Jak powstał growth hacker specialist?


Platforma umożliwiająca przechowywanie danych w chmurze wprowadziła w 2012 roku program polecania przyjacielowi konta w serwisie. Każdy użytkownik, za pozyskanie dla Dropboxa użytkownika, dostawał dodatkową darmową przestrzeń na dysku. Efektem tego genialnego posunięcia był wzrost ilości użytkowników o 3900%. Twórca tego pomysłu był zwykłym marketerem, ale jego działania zauważyli inni, którzy zaczęli zastanawiać się jak „przechytrzyć system”. Kiedy przykładów takich działań było już kilka, Neil Patel, znany w środowisku startupów ekspert od analityki wymyślił pojęcie „Growth Hacker”. Dziś, na stanowiska growth hacker specjalistów prowadzone są regularne rekrutacje. Są nawet szkoły, które uczą tego „zawodu”.


 

Zawody przyszłości w Polsce


Jakie stanowiska będą w Polsce przyszłościowe? Postawić można na kilka pewniaków lub zaryzykować z czarnym koniem w zupełnie raczkujących branżach.

 

Kariera w BPO/SSC


Na pewno warto zwrócić uwagę na to, że rozwój centrów usług wspólnych dla biznesu (branża BPO/SSC) nadal ma się świetnie i stale pojawiają się nowe firmy, które właśnie w Polsce chcą budować kadrę pracowników. To jednak czy ten trend się utrzyma zależy również od tego, jak będzie kształtować się ekonomia w całej Europie oraz polityka w Polsce. Duże firmy nie mają większego problemu z przenoszeniem oddziałów czy siedzib do innych krajów, jeśli warunki w danym miejscu okazują się lepsze. 

 

Opieka zdrowotna


W latach 2010 – 2012 przewidywano wzrost zapotrzebowania na fizjoterapeutów w Polsce. 6 lat później okazuje się, że i owszem są oni potrzebni, ale za naszą zachodnią granicą. W Polsce mimo iż potrzeby starzejącego się społeczeństwa rosną, pensje i warunki pracy fizjoterapeutów nie zachęcają.


W szerszej perspektywie jednak osoby zajmujące się opieką zdrowotną, zwłaszcza nad osobami starszymi będą potrzebne. Powstanie też prawdopodobnie cała klasa usług kierowanych do emerytów, których w 2030 roku będzie w Polsce prawie 40%. Jednocześnie warto pamiętać, że przewidywania dotyczące wielkości emerytur są dość pesymistyczne, co może oznaczać, że o ile rynek na usługi będzie duży, o tyle siła nabywcza emerytów nie pozwoli im na inwestowanie we własne zdrowie czy rozrywki. Praca zatem będzie, ale czy dobrze płatna?

 

IT


Myśląc o IT przede wszystkim wskazuje się na zawód programisty. Faktycznie, zapotrzebowanie na developerów jest ogromne i według szacunków McKinsey, do 2020 750.000 miejsc dla developerów w samej Europie pozostanie nieobsadzonych.


Nie trzeba jednak być programistą, by pracować w IT. Rynek aplikacji (tzw app economy) stworzył w samej Europie ponad 1,6 mln miejsc pracy. Nie tylko w obszarze programowania. Zatrudnienie znajdują też projekt i product managerowie, osoby zajmujące się przetwarzaniem i obróbką danych, specjaliści obsługi klienta i help desk z wysokimi umiejętnościami cyfrowymi, specjaliści użyteczności UX, architektury informacji, specjaliści ds. rozwoju i skalowania biznesu.

Zawód przyszłości 2020 – co trzeba będzie umieć?

 

 • Kompetencje cyfrowe – są potrzebne w przynajmniej połowie stanowisk pracy, a będą coraz bardziej potrzebne. W ostatnich raportach (np. PwC CEO Survey 2018) wskazuje się na coraz bardziej rosnącą przepaść między wymaganiami firm w zakresie umiejętności obsługi programów i aplikacji a tym, co pracownicy faktycznie potrafią. Biegłość w posługiwaniu się aplikacjami to konieczność.
 • Elastyczność – zmiany są coraz szybsze i wymagają coraz szybszego dopasowywania się. Osoby, które nie potrafią się szybko adaptować nie będą w stanie odnaleźć się na coraz bardziej dynamicznym rynku pracy.
 • Umiejętność uczenia się – z raportu Person przeprowadzonego w USA i Wielkiej Brytanii wynika, że w 2030 roku 1/5 obecnych zawodów nie będzie już prawie istnieć. Jednocześnie zaledwie 10% obecnych pracowników pracuje na stanowisku, które w obecnej formie przetrwa do 2030 roku. Uczenie się i zdobywanie nowych kompetencji jest kluczowe.

Zawód z przyszłością – jak sprawdzić, czy mój zawód w przyszłości będzie dobry?

 

Wybierając zawód na przyszłość nie warto kierować się tym, co jest popularne aktualnie bądź sugerować się tym, które zawody są deficytowe. Inwestycja w obecnie poszukiwane zawody może zaowocować tym, że kiedy już opanujesz podstawy na tyle, by zacząć pracę, okaże się, że osób takich jak ty jest bardzo dużo na rynku i pensje będą znacznie niższe niż kiedy zaczynałeś się tematem interesować.


Drugim problemem obecnie popularnych zawodów jest to, że bywają kreowane przez aktualną modę, która na pewno się zmieni. Najlepsi się utrzymają, ale ilość miejsc pracy spadnie. Dlatego myśląc o zawodzie przyszłości lepiej z dystansem przyjrzeć się temu, co jest trendy.


Przyszłościowy zawód to taki, który:

 

 • będzie trudno zautomatyzować (bądź jego automatyzacja będzie dotyczyć jedynie pewnych aspektów, które będą ułatwieniem pracy),
 • będzie miał możliwości rozwoju w strukturę hierarchiczną, np. kilkanaście lat temu firmy zajmujące się pozycjonowaniem były jednoosobowe i specjalista robił wszystko; dziś, aby skutecznie obsłużyć klienta potrzeba przynajmniej czterech wyspecjalizowanych w poszczególnych aspektach SEO osób.
 • odpowiada na przyszłe potrzeby społeczne - wśród najważniejszych trendów wymienia się: ekologię, potrzebę przeżyć, starzenie się społeczeństwa, choroby psychiczne i zaburzenia psychologiczne.

 

Aby wiedzieć, w co zainwestować, nie wystarczy śledzenie najnowszych ofert pracy. Zawodów przyszłości nie ma jeszcze w serwisach ogłoszeniowych. Nowe stanowiska pozwalają jednak przewidzieć kierunek rozwoju.


Jak wymyślić sobie zawód?


Pomocna jest analiza aktualnych i przyszłych trendów. Na przykład z raportów na temat rynku pracy wiemy, że rośnie ilość pracowników zatrudnianych zdalnie i na kontrakt. To znaczy, że w przyszłości więcej osób będzie miało prace nie związane z jednym pracodawcą i umożliwiające swobodne podróżowanie. Jednocześnie z analiz dotyczących spędzania wolnego czasu wynika, że coraz więcej osób ceni turystykę. Łatwo wywnioskować, że w przyszłości na pewno znajdzie się miejsce dla doradców czy firm, które będą ułatwiać czasową relokację pracowników na okresy kilku tygodni lub miesięcy, by mogli oni pracować i zwiedzać jednocześnie.


Warto zatem elastycznie podchodzić do ofert na rynku pracy i trzymać rękę na pulsie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

 • Koordynator w Magazynie Logistycznym

  Erontrans Sp. z o.o.   Piotrków Trybunalski    praca stacjonarna
  kierownik/koordynator  aplikuj szybko
  11 godz.
  Zakres obowiązków: organizacja pracy bieżącej magazynu przeładunkowego; nadzór nad operacjami magazynowymi; organizowanie pracy oraz nadzór nad personelem; nadzorowanie i kontrola infrastruktury magazynowej; optymalizacja procesów magazynowych; współpraca z innymi działami firmy;...
 • Pielęgniarka / Pielęgniarz

  Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
  specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B
  12 godz.
  Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi i dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Warto z nami pracować, gdyż: troszczymy się o bezpieczeństwo Twojej pracy, mamy ważną misję do spełnienia...
 • Pielęgniarka / Pielęgniarz

  Fresenius   Rawicz    praca stacjonarna
  specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B
  12 godz.
  Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi i dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Warto z nami pracować, gdyż: troszczymy się o bezpieczeństwo Twojej pracy, mamy ważną misję do spełnienia...
 • Data Security Senior Engineer – Cyber Security Engineering

  Aon   Kraków    praca zdalna
  specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
  13 godz.
  What the day will look like Design, build, maintain and support a set of Data Security platforms and solutions; Build and tune custom use cases, policies, rules, alerts, dashboards and reporting on each of the Data Security platforms based on cybersecurity and business needs; Drive strategy, define...
 • Lekarz

  Fresenius   Piotrków Trybunalski    praca stacjonarna
  specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B
  13 godz.
  Opis stanowiska: opieka lekarska nad pacjentami stacji dializ. Oferujemy: gwarancję stabilności warunków wynagrodzenia i zatrudnienia, formę zatrudnienia wg preferencji: umowę o pracę, kontrakt, zlecenie, pracę w oparciu o najwyższe standardy opieki nad pacjentem na wysokiej jakości...
 • Victor Energy Sp. z o.o.
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 18 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko
  14 godz.
  Opis stanowiska praca w delegacji na terenie całej Polski i za granicą - SZWECJA, praca przy naciągach sieci WN i NN,

Najnowsze artykuły

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rozmowa oceniająca pracownika – jak się przygotować, czemu służy?

Rozmowa oceniająca pracownika – jak się przygotować, czemu służy?

Już wkrótce rozpocznie się sezon rozmów rocznych z pracownikami. Tego typu spotkania to okazja nie tylko do oceny efektywności pracy podwładnych, ale także do zebrania cennego feedbacku i zaplanowania lepszych rozwiązań organizacyjnych na kolejny rok. Jak manager powinien zaplanować rozmowy oceniające? I jak sami pracownicy mogą się przygotować do spotkania z szefem?

Rodzaje umów o pracę i umów cywilnoprawnych

Rodzaje umów o pracę i umów cywilnoprawnych

Umowa o pracę, zlecenie czy o dzieło? A może kontrakt menedżerski lub powołanie? Nawet osoby z doświadczeniem na rynku pracy miewają kłopoty z rozróżnieniem typów kontraktów, jakie może zaproponować pracodawca. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy na temat umów etatowych, cywilnoprawnych oraz tzw. umów nienazwanych. Sprawdż, jakie prawa i obowiązki wynikają z każdej z nich.

Narcyz w miejscu pracy – jak postępować?

Narcyz w miejscu pracy – jak postępować?

„Mi nigdy się nie zdarza...”, „Nikt inteligentny nie zrobiłby tego w ten sposób”. Ktoś w Twoim otoczeniu często tak się wypowiada? Są słowa i zachowanie, które mogą Ci podpowiedzieć, że masz do czynienia z narcyzem. Osoba z NPD będzie dzieliła ludzi na lepszych i gorszych, siebie stawiając ponad wszystkimi, bez skrupułów też przypisze sobie Twoje zasługi. Oto jak rozpoznać narcyza w firmie.

6 reguł Cialdiniego, o których powinieneś pamiętać, budując zaangażowanie kandydata

6 reguł Cialdiniego, o których powinieneś pamiętać, budując zaangażowanie kandydata

Od publikacji kultowej już książki „Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka” minęło niemal 40 lat, a opisane w niej techniki przekonywania innych i nakłaniania do określonych czynów wciąż są szeroko stosowane – w marketingu, polityce czy nawet w osobistych relacjach. Jak skłonić kogoś do działania zgodnie z naszymi oczekiwaniami? Kiedy sami ulegamy metodom sugestii i manipulacji?

Praca drwalki – „Tutaj jakikolwiek błąd może nieść za sobą śmierć

Praca drwalki – „Tutaj jakikolwiek błąd może nieść za sobą śmierć". Rozmowa z Julią Królik

Kiedy zdecydowała się na zawód drwala, do egzaminu nie dopuszczano kobiet – uprawnienia mogła zrobić dopiero w 2009 roku! Z okazji Światowego Dnia Drwala mamy dla Was rozmowę z niezywkłą kobietą. Reprezentantka Polski i medalistka z Mistrzostw Świata Drwali 2018 Julia Królik opowiada nam o ogromnym ryzyku i wyzwaniach w swojej pracy: „Mnie strach nie paraliżuje. Mówi mi: UWAŻAJ!”.