Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Złe decyzje w karierze zawodowej: przyczyny

Złe decyzje w karierze zawodowej: przyczyny

 
Złe decyzje w karierze zawodowej: przyczyny

Sukces w pracy rzadko jest dziełem przypadku. O wiele częściej wynika ze świadomego kierowania karierą i unikania złych decyzji. Co najczęściej hamuje nasz rozwój, ogranicza możliwości i sprawia, że od lat stoimy w tym samym miejscu, tkwimy w niesatysfakcjonującej pracy?

 

Lenistwo

 

W przyszłym tygodniu zapiszę się na kurs. Jutro zacznę się uczyć języka obcego. Zrobię to później albo niech ktoś inny zrobi to za mnie…

 

Bardzo często tym, co hamuje naszą karierę, jest lenistwo. Jak z nim walczyć? Na początku warto sobie uświadomić przyczyny odkładania rzeczy na potem i zwlekania z obowiązkami. Być może nie jesteśmy aktywni, bo nasza praca nas nudzi – jest zbyt prosta albo wręcz przeciwnie – przytłaczająca. Może nie potrafimy odpowiednio zaplanować zadań, ulegamy rozpraszaczom lub nie mamy wystarczającej motywacji. Cele do osiągnięcia i plan ich realizacji znacznie ułatwiają działanie. Prawdopodobieństwo, że nieukierunkowana kariera zawodowa będzie satysfakcjonująca, jest natomiast bliskie zeru.

 

Gdy podejmujemy już działania, określiliśmy cele, przeszkodą może być szukanie dróg na skróty – minimalne zaangażowanie i wiara w to, że sukces przyjdzie sam.

 

Niezdecydowanie

 

Kariera i rozwój zawodowy są dla mnie ważne, ale w którą stronę pójść, jaką branżę wybrać? Mam szansę na zmianę pracy, ale czy na pewno warto? Wycofać się czy iść naprzód?

 

Złe decyzje wielokrotnie są następstwem niezdecydowania. Nieumiejętność dokonania wyboru przeszkadza i w karierze, i w życiu prywatnym. Często towarzyszy jej lęk przed zmianą, niska wiara w siebie i własne umiejętności.

 

Brak komunikacji

 

Na podstawie ograniczonych danych trudno podejmować jakiekolwiek wybory. Brak komunikacji, niepełny research i niedostateczne określenie własnego miejsca w strukturach firmy oraz związanych z nim możliwości rozwoju są kolejną przeszkodą w podejmowaniu dobrych zawodowych decyzji. 

 

Strach przed zmianą pracy

 

Złożenie wypowiedzenia to poważna decyzja. Podjęcie jej wymaga odwagi i zdecydowania. Lęk przed zmianą pracy, stres związany z tą sytuacją nie są oczywiście niczym złym. Niekiedy jednak strach bywa tak paraliżujący, że zatrzymuje na lata w niesatysfakcjonującej pracy, ogranicza. Warto pamiętać, że nie jest najlepszym doradcą w karierze.

 

Brak strategii

 

Czasem odnosimy wrażenie, że ludzie, którym dobrze się wiedzie, nie napotkali na swojej drodze zawodowej wielu przeszkód i zazwyczaj po prostu mają szczęście. Nic bardziej mylnego. Świadomy rozwój zawodowy wymaga przemyślanej strategii dążenia do celu w krótkiej i długiej perspektywie czasu. Określmy zatem, co napędza naszą karierę zawodową i nie bójmy się planować.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Procesów

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków dokonywanie okresowych przeglądów procesów w ramach funkcjonującej w Banku Architektury Procesów; monitorowanie prawidłowej realizacji zadań w obszarze zarządzania procesami; bieżąca współpraca z Właścicielami i Menadżerami procesów; aktualizacja schematów...
  • Elektromechanik Samochodów Ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny
    1 godz.
    Opis stanowiska: diagnostyka układów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach ciężarowych i autobusach; wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych oraz przeglądów w samochodach ciężarowych i autobusach; obsługa urządzeń diagnostycznych;
  • Inżynier elektryk

    Atum Energy Sp. z o.o.   Łódź, ul. Rzgowska 349    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Czym będziesz się u nas zajmować? opiniowanie rozwiązań technicznych w zakresie urządzeń i sieci elektroenergetycznych związanych z energetyką fotowoltaiczną; przygotowanie koncepcji oraz elektrycznych rozwiązań dla rozdzielnic niskiego napięcia w oparciu o specyfikację klienta oraz...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!