Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Złe decyzje w karierze zawodowej: przyczyny

2020-05-21

Sukces w pracy rzadko jest dziełem przypadku. O wiele częściej wynika ze świadomego kierowania karierą i unikania złych decyzji. Co najczęściej hamuje nasz rozwój, ogranicza możliwości i sprawia, że od lat stoimy w tym samym miejscu, tkwimy w niesatysfakcjonującej pracy?

 

Lenistwo

 

W przyszłym tygodniu zapiszę się na kurs. Jutro zacznę się uczyć języka obcego. Zrobię to później albo niech ktoś inny zrobi to za mnie…

 

Bardzo często tym, co hamuje naszą karierę, jest lenistwo. Jak z nim walczyć? Na początku warto sobie uświadomić przyczyny odkładania rzeczy na potem i zwlekania z obowiązkami. Być może nie jesteśmy aktywni, bo nasza praca nas nudzi – jest zbyt prosta albo wręcz przeciwnie – przytłaczająca. Może nie potrafimy odpowiednio zaplanować zadań, ulegamy rozpraszaczom lub nie mamy wystarczającej motywacji. Cele do osiągnięcia i plan ich realizacji znacznie ułatwiają działanie. Prawdopodobieństwo, że nieukierunkowana kariera zawodowa będzie satysfakcjonująca, jest natomiast bliskie zeru.

 

Gdy podejmujemy już działania, określiliśmy cele, przeszkodą może być szukanie dróg na skróty – minimalne zaangażowanie i wiara w to, że sukces przyjdzie sam.

 

Niezdecydowanie

 

Kariera i rozwój zawodowy są dla mnie ważne, ale w którą stronę pójść, jaką branżę wybrać? Mam szansę na zmianę pracy, ale czy na pewno warto? Wycofać się czy iść naprzód?

 

Złe decyzje wielokrotnie są następstwem niezdecydowania. Nieumiejętność dokonania wyboru przeszkadza i w karierze, i w życiu prywatnym. Często towarzyszy jej lęk przed zmianą, niska wiara w siebie i własne umiejętności.

 

Brak komunikacji

 

Na podstawie ograniczonych danych trudno podejmować jakiekolwiek wybory. Brak komunikacji, niepełny research i niedostateczne określenie własnego miejsca w strukturach firmy oraz związanych z nim możliwości rozwoju są kolejną przeszkodą w podejmowaniu dobrych zawodowych decyzji. 

 

Strach przed zmianą pracy

 

Złożenie wypowiedzenia to poważna decyzja. Podjęcie jej wymaga odwagi i zdecydowania. Lęk przed zmianą pracy, stres związany z tą sytuacją nie są oczywiście niczym złym. Niekiedy jednak strach bywa tak paraliżujący, że zatrzymuje na lata w niesatysfakcjonującej pracy, ogranicza. Warto pamiętać, że nie jest najlepszym doradcą w karierze.

 

Brak strategii

 

Czasem odnosimy wrażenie, że ludzie, którym dobrze się wiedzie, nie napotkali na swojej drodze zawodowej wielu przeszkód i zazwyczaj po prostu mają szczęście. Nic bardziej mylnego. Świadomy rozwój zawodowy wymaga przemyślanej strategii dążenia do celu w krótkiej i długiej perspektywie czasu. Określmy zatem, co napędza naszą karierę zawodową i nie bójmy się planować.

 

Przeczytaj także: