Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zobowiązanie podatkowe - definicja, sposoby powstania, wygaśnięcie

Zobowiązanie podatkowe - definicja, sposoby powstania, wygaśnięcie

 
Zobowiązanie podatkowe - definicja, sposoby powstania, wygaśnięcie

Jak i kiedy powstaje zobowiązanie podatkowe oraz czy i kiedy może się przedawnić?


Zobowiązanie podatkowe - co to jest?

 

Według definicji umieszczonej w art. 5 Ordynacji Podatkowej, zobowiązanie podatkowe to „wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego”.

 

Powyższy opis zawiera takie pojęcie jak obowiązek podatkowy. Definicja tego konceptu jest zawarta w art. 4 wspominanej Ordynacji i oznacza wynikającą z ustaw podatkowych nieskonkretyzowaną powinność przymusowego świadczenia pieniężnego wynikającą z zaistnienia zdarzenia opisanego w ustawach.


Aby zatem dokładnie zrozumieć, czym jest zobowiązanie podatkowe, należy rozróżnić obowiązek podatkowy od zobowiązania podatkowego. W potocznej, uproszczonej próbie definicji można powiedzieć, że obowiązek podatkowy oznacza, że podatnik musi zapłacić podatek, jeśli wystąpią określone okoliczności. Zobowiązanie mówi zaś precyzyjnie, ile tego podatku się będzie należeć, komu i kiedy trzeba go zapłacić.


Sposoby powstawania zobowiązań podatkowych

 

Zobowiązanie podatkowe powstaje zawsze w konkretnym dniu, w którym zadzieją się określone okoliczności opisane przepisami ustaw podatkowych. Ten moment powstania zobowiązania podatkowego jest niezwykle ważny dla ustalenia odpowiedzialności podatkowej oraz okresów przedawnienia. To, jak wygląda ustalenie zobowiązania podatkowego, określa Ordynacja Podatkowa art. 21.


Powstanie zobowiązania podatkowego odbywać może się na dwa sposoby:
1. z mocy decyzji ustalającej,
2. z mocy prawa (deklaracja podatnika + decyzja określająca).


Ad 1. Decyzja ustalająca zobowiązanie podatkowe to dokument, który otrzymuje podatnik od organu podatkowego. Ustala ona kwoty podatku do zapłaty wynikające z określonego zdarzenia. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. w przypadku podatku leśnego, podatku od nieruchomości, podatku od spadku i darowizny. Termin zapłaty podatku, który został w ten sposób określony, biegnie od momentu otrzymania przez podatnika decyzji.


Ad 2. Powstanie zobowiązania z mocy prawa to sytuacja, w której w wyniku przepisów podatkowych, podatnik jest obciążony podatkiem, który sam oblicza i deklaruje – np. podatek dochodowy, podatek VAT. Takie zobowiązanie podatkowe VAT czy PIT powstaje w momencie złożenia przez podatnika deklaracji do organu podatkowego. Jeśli okaże się, że podatnik przy deklarowaniu wysokości podatku popełnił błąd w obliczeniach, organ podatkowy może sam określić wysokość podatku do zapłaty. Jest to tzw. decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego. Organ wydaje ją również wtedy, kiedy podatnik, mimo obowiązku, jaki na nim ciąży, nie złożył żadnej deklaracji.


Jak widać, decyzja ustalająca a decyzja określająca to dwa różne narzędzia, którymi dysponuje organ podatkowy do ustalania zobowiązania podatkowego podatników.


Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych

 

Organy podatkowe dysponują narzędziami, które pozwalają chronić ich interesy. Jeśli istnieje obawa, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie przez płatnika uregulowane, to organ podatkowy może zastosować rozwiązanie pozwalające na zabezpieczenie zobowiązań podatkowych – na majątku podatnika, w przypadku małżonków na majątku wspólnym, a nawet na majątku osób trzecich (np. płatnika).


Takie zabezpieczenie organ może nałożyć już w toku kontroli, przed wydaniem decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, kiedy nawet nie wiadomo jeszcze, czy jakieś zobowiązanie faktycznie istnieje.
Zabezpieczeniem może być np. hipoteka przymusowa, zastaw rejestrowy.


Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego

 

Efektywne sposoby wygasania zobowiązań podatkowych to przede wszystkim:
• zapłata podatku,
• pobranie podatku przez płatnika lub inkasenta,
• potrącenie,
• zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku,
• przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych (kiedy podatnik nie może lub nie chce uregulować zobowiązań podatkowych w formie pieniężnej),
• przejęcia własności nieruchomości lub prawa majątkowego w postępowaniu egzekucyjnym.


Inne sytuacje, w których występuje wygasanie zobowiązań podatkowych:
• zaniechanie poboru,
• umorzenie zaległości,
• przedawnienie,
• zwolnienie z obowiązku zapłaty na podstawie art. 14. Ustawy Ordynacja Podatkowa.


Przedawnienie zobowiązań podatkowych

 

W niektórych szczególnych sytuacjach, dojść może do przedawnienia zobowiązania podatkowego. W efekcie takiej sytuacji podatnik nie będzie już zobligowany do pokrycia roszczenia.


Istnieją dwa główne typy przedawnienia w prawie podatkowym:
1. Zobowiązanie podatkowe do zapłaty przedawnia się z upływem 5 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Przepis ten (art. 70 § 1 Ordynacji Podatkowej) dotyczy zarówno zobowiązań powstałych z mocy prawa, jak i z mocy decyzji.
2. Przedawnienie prawa do wydania decyzji, która ma ustalić wysokość zobowiązania podatkowego. Dotyczy ono tylko tych sytuacji podatkowych, w których zobowiązania powstają z mocy decyzji (np. przedawnienie zobowiązań podatkowych - podatek od spadków i darowizn, podatek rolny, podatek od nieruchomości, podatek leśny). Z tym typem przedawnienia mamy do czynienia wtedy, kiedy decyzja ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego zostanie doręczona po upływie trzech lat od końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy.


Przedawnienie zobowiązań podatkowych - przykłady:

 

Nieruchomość została zakupiona przez podatnika 23 kwietnia 2019 roku. Obowiązek podatkowy (zgodnie z właściwymi przepisami) powstał 1 maja 2019 roku. Organ podatkowy ma 3 lata na wydanie decyzji ustalającej wartość podatku od nieruchomości, ale ponieważ bieg przedawnienia liczy się od końca roku kalendarzowego, to tak naprawdę organ ma na wydanie decyzji 3 lata i 8 miesięcy (do 31 grudnia 2022 roku). Jeśli decyzja zostanie wydana, to na ściągnięcie z podatnika podatku, organ skarbowy ma czas przez kolejnych 5 lat. Ich bieg liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym powstało zobowiązanie (czyli od końca roku, w którym podatnikowi dostarczono decyzję). Jeśli zatem decyzja została dostarczona w grudniu 2022 roku, to zobowiązanie podatkowe od zakupu nieruchomości przedawni się 31 grudnia 2027 roku.


Należy pamiętać, że w wyniku różnych sytuacji, bieg terminu przedawnienia może ulec zawieszeniu. Przedawnieniu nie ulega też zobowiązanie podatkowe zabezpieczone hipoteką bądź zastawem skarbowym. W ustalaniu terminu przedawnienia kluczowe znaczenie ma też dokładne określenie momentu powstania obowiązku podatkowego. W wielu sytuacjach (głównie w podatku od spadków i darowizn) zdarza się również tzw. odnowienie obowiązku podatkowego. Jest to sytuacja, na skutek której ponownie powstaje obowiązek podatkowy (mimo tego, że np. termin przedawnienia upłynął).


Na przykład, jeśli podatnik odziedziczył spadek i nie zgłosił go do opodatkowania, a w przyszłości powoła się przez US na fakt nabycia spadku, to wraz z tym oświadczeniem pojawi się obowiązek podatkowy (bo podatnik tak jakby przyzna się do tego, że spadek nabył). W praktyce zatem, przedawnienie zobowiązań podatkowych od spadku jest niezwykle rzadkie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Automatyk / Inżynier serwisu

    Lintegra Ławski Kropiwnicki Sp.k.   Warszawa, Bemowo    praca mobilna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Siedziba firmy: Warszawa Bemowo, ale jeżdżenia dużo Co robimy: Od 27 lat montujemy, uruchamiamy, przerabiamy, serwisujemy maszyny końca linii produkcyjnych(a więc wszystkie, które obrabiają produkty odkąd są zapakowane w opakowania jednostkowe). Maszyny są dobre, bo nikt by ich nie...
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Lekarz Specjalista

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.