Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Obowiązek podatkowy - definicja, moment powstania

Obowiązek podatkowy - definicja, moment powstania

 
Obowiązek podatkowy - definicja, moment powstania

Każdy podatnik jest zobligowany do opłacania podatków. Czym jest obowiązek podatkowy i z czego wynika? Czy obowiązek podatkowy a zobowiązanie podatkowe czymś się różnią? Jak wygląda powstanie obowiązku podatkowego w zależności od różnego typu podatków opłacanych przez podatników?


Obowiązek podatkowy - definicja

 

Podatki to przymusowe świadczenia pieniężne, które pobierane są przez państwo bądź jednostkę samorządu terytorialnego. Do opłacania podatków zobowiązani są podatnicy, a konieczność ich opłacania wynika z odpowiednich ustaw. Ta powinność to właśnie obowiązek podatkowy.


Definicja pojęcia pojawia się w art. 4 Ordynacji Podatkowej i brzmi tak: „Obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach”.


Moment powstania obowiązku podatkowego

 

Moment podatkowy to sytuacja, w której dochodzi do pojawienia się obowiązku podatkowego. Dwa najbardziej powszechne obowiązki podatkowe, to obowiązek VAT oraz obowiązek podatkowy w podatku dochodowym.


Obowiązek podatkowy VAT


Powstanie obowiązku podatkowego VAT określa Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Co do zasady, obowiązek VAT powstaje z chwilą dostarczenia towaru bądź wykonania usługi.


W ustawie określono również takie pojęcie jak szczególny moment podatkowy. Jest to sytuacja, w której moment podatkowy VAT powstaje w innej sytuacji niż określona zasadami ogólnymi. Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego VAT to sytuacje kiedy:
• obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości (lub części) zapłaty,
• obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z chwilą upływu terminu do jej wystawienia,
• obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności.


Każdy opisany wyżej szczególny moment podatkowy w VAT odnosi się do określonego zestawu czynności. I tak na przykład, powołując się na stronę polskiego rządu, sytuacja, w której obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności dotyczy jedynie takich sytuacji jak:
• dostawa energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
• lub świadczenie usług z obszaru:
-telekomunikacji,
-wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy (dotyczy to m.in. usług związanych z dostarczaniem wody czy odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków),
-najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
-ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
-stałej obsługi prawnej i biurowej,
dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

 

Obowiązek podatkowy PIT


Aby zrozumieć obowiązek podatkowy w zakresie PIT, trzeba odwołać się do pojęcia przychodu. Przychody podatkowe to wszystkie kwoty należne, z wyłączeniem wartości zwróconych towarów i udzielonych bonifikat. Dla VAT-owców przychód jest pomniejszony o podatek VAT.


Moment przychodu w podatku dochodowym to data przychodu, czyli dzień wydania towaru bądź wykonania usługi, ale nie później niż dzień: wystawienia faktury bądź uregulowania należności.


Trzeba pamiętać, że przychód podatkowy to kwota należna, nawet jeśli nie została faktycznie otrzymana. Innym słowy mówiąc, obowiązek podatkowy powstaje u przedsiębiorcy niezależnie od tego, czy podatnik otrzymał zapłatę za wystawioną fakturę, czy też nie.


Usługi rozliczane w okresach rozliczeniowych (np. miesiąc lub kwartał) mają moment powstania obowiązku podatkowego określany na ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie.

 

Obowiązek podatkowy a zobowiązanie podatkowe

 

Dla większości podatników terminy: obowiązek podatkowy oraz zobowiązanie podatkowe oznaczają to samo i są stosowane wymiennie. W prawodawstwie nie są to jednak równoważne pojęcia.


Obowiązek podatkowy oznacza powinność, którą na podatnika nakłada ustawa. Jest ona związana z ogólną sytuacją podatnika. Zobowiązanie podatkowe jest zaś już ukonkretyzowaniem obowiązku podatkowego. Powstaje wtedy, kiedy pojawi się sytuacja lub czynność, która podlega opodatkowaniu.


Przykładem obowiązku podatkowego może być np. konieczność odprowadzania podatku VAT przez przedsiębiorcę będącego płatnikiem VAT. Zobowiązanie podatkowe to zaś konkretna kwota podatku VAT, którą podatnik musi uiścić konkretnemu organowi (Urzędowi Skarbowemu), w określonym terminie. Ta kwota jest uzależniona od konkretnych zdarzeń w życiu podatnika – czyli tego ile sprzedał towaru objętego stawką VAT oraz jakie miał koszty. Wartość tego zobowiązania podatkowego określa składana przez podatnika deklaracja VAT.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.