Praca.pl Poradniki Rynek pracy
ZUS+ – co to? Dla kogo?

ZUS+ – co to? Dla kogo?

 
ZUS+ – co to? Dla kogo?

Składki ZUS dla przedsiębiorców to spore stałe obciążenie finansowe, zwłaszcza na początku działalności gospodarczej. Aby prowadzenie firmy było opłacalne, małe podmioty mogą skorzystać z preferencyjnych warunków. Jednym z rozwiązań jest „ZUS+”. Na czym polega? Jak z niego skorzystać?

 

ZUS+ – definicja

 

„ZUS+”, „mały ZUS plus”, „mała działalność gospodarcza plus”. Pod tymi trzema nazwami kryje się ta sama ulga ZUS dla przedsiębiorców. Zacznie obowiązywać 1 lutego 2020 r. Przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki, będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenie społeczne – liczone od podstawy wymiaru zależnej od dochodów. Składka zdrowotna jest płacona w pełnej wysokości. Z ulgi można korzystać maksymalnie przez 3 lata w ciągu kolejnych 5 lat prowadzenia firmy.

Warto pamiętać, że niższy ZUS jest dobrowolny i aby do niego przystąpić, trzeba złożyć wniosek. Korzystanie z ulgi ma jednak pewne konsekwencje dla przedsiębiorcy. Mniejsze niż pełne składki ZUS oznaczają niższe świadczenia – chorobowe, rentowe i emerytalne.  

 

Kogo dotyczy ZUS+?

 

„Mały ZUS+” to następca obowiązującego do końca stycznia 2020 programu „mały ZUS”. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

  • przez cały 2019 r. mieli nie wyższy niż 120 000 zł przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeśli działalność była prowadzona krócej niż rok, limit będzie proporcjonalnie mniejszy),
  • prowadzili działalność w poprzednim roku kalendarzowym przez minimum 60 dni,
  • złożą wniosek do ZUS-u (nie dotyczy przedsiębiorców korzystających z małego ZUS-u w styczniu 2020 r. – ulga automatycznie się przedłuża),
  • rozliczali się inaczej niż na karcie podatkowej i jednocześnie nie korzystali ze zwolnienia z VAT.


By nie nadużywać ulgi i nie prowokować sytuacji, w której pracodawcy zastępują etaty umowami B2B, ale na tych samych zasadach co umowy o pracę, z ulgi nie mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy działają na rzecz byłych pracodawców. Ponadto składka ubezpieczeniowa nie jest obniżana m.in. twórcom i artystom, przedstawicielom wolnych zawodów, wspólnikom spółek: jawnej, komandytowej, partnerskiej lub jednoosobowej spółki z o.o.

 

ZUS+ – jak obliczyć?

 

Wysokość składek ZUS od lutego będzie zależeć od dochodu przedsiębiorcy. A nie jak dotychczas od jego przychodu. Jak ją obliczyć?

Należy wykonać następujące kroki:

  1. Wyliczyć przeciętny miesięczny dochód z działalności gospodarczej za rok poprzedni – roczny dochód dzieli się przez liczbę dni prowadzenia działalności, a wynik mnoży przez 30 i zaokrągla do pełnych groszy (w górę > 05 gr, w dół < 0,5 gr).
  2. Ustalić podstawę składki – przeciętny miesięczny dochód należy pomnożyć przez współczynnik 0,5 (wynik zaokrągla się jak wyżej).
  3. Porównać wynik z minimalnym i prognozowanym przeciętnym wynagrodzeniem miesięcznym:
  • wynik nie może być niższy niż 30% minimalnego wynagrodzenia w danym roku,
  • wynik nie może przekraczać 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

 

Niższy niż 30% wynik oznacza, że podstawa wymiaru będzie podniesiona do 30% minimalnego wynagrodzenia.

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne to określone procenty od podstawy wymiaru:
    • 19,52% na ubezpieczenie emerytalne,
    • 8,00% na ubezpieczenia rentowe,
    • 2,45% na ubezpieczenie chorobowe,
    • 1,67% na ubezpieczenie wypadkowe.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!