Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zwolnienie lekarskie powyżej 182 dni

Zwolnienie lekarskie powyżej 182 dni

 
Zwolnienie lekarskie powyżej 182 dni

 

 

Chory pracownik ma prawo do tego, by nie przychodzić do pracy i zadbać o własne zdrowie. Przedstawiając pracodawcy zwolnienie lekarskie (L4), ma prawo do otrzymania wynagrodzenia, a później zasiłku chorobowego. Co dzieje się, jeśli choroba trwa długo? Jaka może być maksymalna długość zwolnienia lekarskiego i co dzieje się potem z pracownikiem? 

 

Zwolnienie lekarskie

 

Każde zwolnienie lekarskie, które trafia do pracodawcy, jednocześnie trafia do ZUS. Od grudnia 2018, zwolnienie do ZUS oraz pracodawcy będzie przekazywane w formie elektronicznej (e-ZLA). 

 

Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie 

 

Za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, również za zwolnienie lekarskie trwajace w weekend. Ile płatne jest zwolnienie lekarskie? Pracownik otrzymuje 80% podstawy wynagrodzenia, jeśli niezdolność spowodowana jest chorobą lub kwarantanną. 100% wynagrodzenia należy się chorej pracownicy, która jednocześnie jest w ciąży, osobie, która jest niezdolna do pracy na skutek wypadku w drodze do pracy bądź z pracy oraz osobom, które poddają się badaniom, by zostać dawcami narządów. 

Czas na dostarczenie zwolnienia to obecnie 7 dni. Jeśli pracownik spóźni się choćby o jeden dzień, jego wynagrodzenie chorobowe może zostać obniżone o 25%. 

Po 34 dniach niezdolności do pracy (łącznie w skali roku), pracownika przejmuje ZUS. Oznacza to, że zasiłek chorobowy będzie wypłacany z ubezpieczenia, a nie – jak dotąd – ze środków pracodawcy. Urlop chorobowy nie może jednak trwać w nieskończoność. Maksymalny okres pobierania zasiłku chorobowego to 182 dni (w przypadku ciąży lub gruźlicy – 270 dni). 

 

182 dni zwolnienia lekarskiego i co dalej?

 

Czy osoba, która ma zwolnienie lekarskie powyżej 182 dni, traci zasiłek chorobowy? Niekoniecznie. 

 

Jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja dają nadzieję na powrót do pracy, chory może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Aby uzyskać świadczenie rehabilitacyjne, wniosek do ZUS trzeba złożyć odpowiednio wcześnie – jeszcze przed zakończeniem okresu zasiłkowego (nawet około 6 tygodni wcześniej). Świadczenie rehabilitacyjne można otrzymywać przez 12 miesięcy, a przez pierwsze 3 miesiące jego trwania, chory jest chroniony przed zwolnieniem. 

 

Innym rozwiązaniem na przedłużenie okresu pobierania zasiłku chorobowego jest uzyskanie nowego zwolnienia chorobowego na inną chorobę, przy czym między poprzednim a nowym zwolnieniem musi być minimum jeden dzień przerwy. 

 

Zwolnienie powyżej 182 dni nie musi dotyczyć jednego nieprzerwanego okresu zasiłkowego. Jeśli pomiędzy dwoma okresami niezdolności do pracy spowodowanymi tą samą chorobą nie upłynęło więcej niż 60 dni, to oba te okresy uważa się za jeden okres zasiłkowy (czyli po 182 dniach, chory straci prawo do zasiłku). 

 

Zwolnienie lekarskie, które jest wystawiane po przerwie na tę samą chorobę, powinno zawierać kod A. Dzięki temu oznaczeniu ZUS wie, że pracownik choruje na to samo i jest to ten sam okres zasiłkowy (mimo ewentualnej przerwy i powrotu do pracy). 

 

182 dni chorobowego a zwolnienie z pracy 

 

Co do zasady, pracownik na zwolnieniu lekarskim jest chroniony przed wypowiedzeniem. Pracodawca może jednak rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenie i bez winy pracownika, jeśli:

  • jego niezdolność do pracy trwa dłużej niż trzy miesiące (w przypadku pracowników, których staż pracy u tego pracodawcy jest krótszy niż 6 miesięcy), 
  • niezdolność do pracy jest dłuższa niż łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku wraz ze świadczeniem rehabilitacyjnym (w sumie 182 dni + 90 dni).

 

Trzeba tu zauważyć, że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje pracownikowi wtedy, kiedy dalsze leczenie bądź rehabilitacja rokują powrót do zdrowia. Jeśli tak nie jest, możliwe jest zwolnienie z pracy po 182 dniach zwolnienia lekarskiego.

 

Zwolnienia lekarskie ZUS i kontrola 

 

Warto pamiętać o tym, że długie zwolnienie chorobowe, w którego czasie pracownikowi zasiłek wypłaca ZUS, jest (i często bywa) kontrolowane. Jeśli chorobowe, ZUS uzna za fikcyjne, może ukarać pracownika koniecznością zwrotu otrzymanego zasiłku. W internecie często można spotkać pytania typu „jak załatwić zwolnienie lekarskie”, a wielu zapomina, że ZUS kontroluje nie tylko to, czy pracownik jest faktycznie chory, ale również to, czy zwolnienie lekarskie jest prawdziwe. Za fikcyjne zwolnienie lekarskie, ZUS może ukarać również lekarza, który je wystawił. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. operacji handlowo-administracyjnych

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Zarządzanie sprawami administracyjno-handlowymi, w tym tworzenie ofert, umów oraz dokumentacji do urzędów. Opracowywanie raportów i zestawień. Kontakty z firmami transportowymi oraz klientami (telefonicznie i mailowo). Wystawianie i zarządzanie dokumentacją BDO. Fakturowanie usług.
  • Pracownik magazynowy – sortowanie i pakowanie produktów

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Sortowanie, kontrola jakości i pakowanie owoców oraz warzyw. Przygotowywanie zamówień zgodnie ze specyfikacją. Etykietowanie produktów i układanie towarów do wysyłki. Możliwość zbierania zamówień przy użyciu skanera. Praca w systemie zmianowym – dodatkowe...
  • Młodszy Specjalista ds. Administracji Biurowej

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Zapewnienie sprawnej rotacji dokumentów wewnątrz organizacji oraz nadzór nad ich obiegiem, Odpowiedzialność za niezakłócony przepływ informacji w ramach firmy, Współpraca z działem księgowości i HR w zakresie codziennych obowiązków operacyjnych, Tworzenie prezentacji...
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Home fo Textiles Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych.
  • Dyrektor Szkoły Policealnej

    TEB Edukacja   Słupsk    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków organizacja procesu kształcenia w tym opracowanie i realizacja planów pracy szkoły, szkolnych planów nauczania, układanie planów zajęć, organizacja praktyk zawodowych i egzaminów zawodowych zgodnie z ustawą o systemie oświaty, sprawowanie nadzoru nad prawidłowym...
  • Dyrektor / Dyrektorka Szkoły dla Młodzieży

    TEB Edukacja   Warszawa, Mińska 25, Praga-Południe    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków organizacja procesu kształcenia w tym opracowanie i realizacja planów pracy szkoły, szkolnych planów nauczania, układanie planów zajęć, organizacja praktyk zawodowych i egzaminów zawodowych zgodnie z ustawą o systemie oświaty, sprawowanie nadzoru nad prawidłowym...

Najnowsze artykuły

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Nigdy nie jest za późno na podnoszenie kwalifikacji! W internecie znaleźć można bardzo wiele szkoleń przeznaczonych niemal dla każdej grupy zawodowej. Jaki kurs wybrać? Czym różnią się od siebie szkolenia miękkie oraz twarde? Czy szkolenia z kompetencji miękkich naprawdę mają sens? Zanim wykupisz pakiesz szkoleniowy, sprawdź, czym kierować się w czasie wyboru kursu.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

– Podczas rozmów o podwyżce wciąż pojawia się argument związany z rosnącymi kosztami życia: „potrzebuję więcej, bo życie jest droższe”. Jednak coraz częściej podnoszone są także kwestie związane z rozwojem: „wykorzystałem nowe umiejętności, poszerzył się mój zakres obowiązków”. To staje się mocnym argumentem w negocjacjach – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Job application, letter of application, cover letter, a może letter of intent? Na zachodnim rynku pracy funkcjonuje bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych, wysyłanych w różnych okolicznościach. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w międzynarodowej bądź zagranicznej firmie, na początek przygotuj podanie o pracę po angielsku. Wyjaśniamy krok po kroku, jak je szybko i łatwo napisać.

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

Pierwszy urlop wypoczynkowy naliczany jest na innych zasadach niż każdy kolejny. Kiedy najwcześniej może wziąć wolne osoba, która podpisała umowę o pracę po raz pierwszy w życiu? Jaki będzie jej wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy inaczej rozliczany jest urlop dla osób pracujących na część etatu i dla pracowników pełnoetatowych? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszym płatnym urlopie.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?