Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Życzenia świąteczne firmowe – czego życzyć szefowi, koleżankom i klientom

Życzenia świąteczne firmowe – czego życzyć szefowi, koleżankom i klientom

 
Życzenia świąteczne firmowe – czego życzyć szefowi, koleżankom i klientom

Boże Narodzenie to ten czas w roku, który spędzamy w rodzinnym gronie, raczej zapominając o zawodowych obowiązkach. Niemniej szeroko praktykowanym zwyczajem, i w korporacjach, i w mniejszych firmach, jest organizowanie w grudniu wigilii służbowych. Takie spotkania są świetną okazją do integracji, przekazania pracownikom premii świątecznych i wręczenia drobnych upominków. Budują pozytywny wizerunek pracodawcy, wzmacniają poczucie przynależności i zaufanie. W czasie spotkań wigilijnych oczywiście przychodzi czas na złożenie sobie nawzajem życzeń świątecznych. Jakich słów użyć, a czego się wystrzegać? Czym powinny charakteryzować się eleganckie życzenia świąteczne dla partnera biznesowego, a jakie mogą być tradycyjne życzenia świąteczne dla bliskiego współpracownika? Podpowiadamy, czego życzyć na święta, a od jakich życzeń lepiej się powstrzymać.

 

Spis treści

Jak składać życzenia świąteczne w miejscu pracy?

 

Podczas spotkań gwiazdkowych z reguły szef przygotowuje przemówienie świąteczne do pracowników i ewentualnie zaproszonych partnerów biznesowych. Podkreśla sukcesy w mijającym roku, dziękuje za zaangażowanie zespołu i jego wkład w rozwój firmy. To także moment na składanie sobie życzeń świątecznych. W pracy mają one – z oczywistych względów – nieco inny charakter niż te kierowane do najbliższej rodziny.

 

Jak składać życzenia? Przede wszystkim warto:

 

  • trzymać się tematów zawodowych, unikać życzeń dotyczących kwestii osobistych – o których możemy mieć na przykład błędne pojęcie;

  • podkreślać zalety, nie składać życzeń, które w istocie są zawoalowaną krytyką (np. nie mówić: życzę Ci, żebyś w przyszłym roku się nie spóźniał / życzę Panu, by Pana zespół był w przyszłym roku skuteczniejszy);

  • zachowywać formy grzecznościowe zgodnie z konwencją obowiązującą w firmie;

  • trzymać się neutralnych terenów także gdy chodzi o kwestie światopoglądowe. Warto, by impreza gwiazdkowa była zorganizowana inkluzywnie, z szacunkiem dla różnych kultur i zwyczajów. 

 

Czytaj także: Choinka w biurze – czy można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

 

Kto komu pierwszy składa życzenia świąteczne w pracy?

 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – w każdym przedsiębiorstwie może panować inny porządek, zgodnie z którym składane są życzenia. Częstą praktyką jest na początku składanie życzeń przez szefa wszystkim podwładnym, a następnie indywidualne rozmowy między przełożonymi a podwładnymi wraz ze składaniem sobie nawzajem życzeń. 

 

 

Jak odpowiedzieć na życzenia świąteczne w pracy?

 

Oczywiście – przede wszystkim podziękować. Warto zwrócić uwagę na to, że automatyczne: nawzajem – nie zawsze pasuje, tym bardziej, jeśli jeden z przełożonych życzył nam awansu. Najlepiej zatem zacząć od uprzejmego podziękowania, a następnie przejść do własnych życzeń świątecznych dla rozmówcy. 

 

Krótkie życzenia świąteczne – przykłady

 

  • życzenia dla szefa na święta

 

Jeśli zastanawiamy się, jakie cechy powinny mieć życzenia świąteczne dla szefa, zadbajmy, by były serdeczne, jednak nie nazbyt osobiste. Choć luźna atmosfera takich spotkań może się wydawać sprzyjająca do tego typu rozmów – pamiętajmy, że składanie życzeń nie jest okazją do załatwiania służbowych spraw, dlatego o podwyżce albo skardze na współpracownika warto porozmawiać kiedy indziej.

 

  • życzenia dla współpracowników na święta

 

Życzenia świąteczne dla koleżanki czy kolegi z pracy mogą być bardziej „luźne”. Wszystko zależy od tego, jak z daną osobą dogadujemy się na co dzień. Życzenie dalszych sukcesów, rozwoju zawodowego, wielu inspirujących wyzwań to neutralna, ale zawsze sprawdzona opcja.

 

 

  • życzenia dla partnera biznesowego / klienta

 

Firmy coraz częściej wysyłają pocztą tradycyjną lub elektroniczną formalne życzenia świąteczne. Trafiają one do osób zatrudnionych, partnerów biznesowych i klientów. Budują miłe skojarzenia z marką i pozytywnie wpływają na lojalność wobec firmy.

 

Bożonarodzeniowe czy noworoczne życzenia biznesowe mają zazwyczaj podobną treść. Aby zapadły odbiorcom w pamięć, warto je więc spersonalizować. Ważne też, aby były spójne z wizerunkiem marki. Jeśli zazwyczaj w firmie stosuje się mniej oficjalną komunikację, a klientami są osoby młode, przygotujmy tekst właśnie w takim niezupełnie formalnym stylu.

 

Eleganckie życzenia świąteczne powinny także w swojej szacie graficznej nawiązywać do kolorów kojarzących się z naszą marką. O ile tło zazwyczaj związane jest ze świętami, o tyle na przykład czcionka może być taka sama, jakiej używa się na co dzień w tekstach promocyjnych. Podstawą jest oczywiście umieszczenie firmowego logo.

 

Biznesowe życzenia świąteczne dla klientów, współpracowników i kontrahentów można traktować jako narzędzie marketingowe, które świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku wielkich korporacji, jak i lokalnych, małych firm.

 

Czytaj takżeSzukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

 

Życzenia świąteczne firmowe – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Składanie życzeń firmowych – jak się nie stresować?

 

Żeby uniknąć stresu przy składaniu firmowych życzeń świątecznych, warto wcześniej przygotować sobie krótki, ale serdeczny tekst i przećwiczyć go przed lustrem. Życzenia powinny być uniwersalne, ale jednocześnie osobiste, dlatego warto pomyśleć także o tym, co chcesz powiedzieć konkretnej osobie, na przykład bezpośredniemu przełożonemu, najbliższemu współpracownikowi albo ważnemu klientowi. Pamiętaj, że nie musisz tworzyć długich i skomplikowanych życzeń, wystarczy kilka ciepłych słów, które wyrażają Twoje dobre intencje.

 

  • Firmowa kartka świąteczna – jak ją podpisać?

 

Podpisując firmową kartkę świąteczną, postaw na prostotę i elegancję. Użyj swojego imienia i nazwiska. Jeśli jest to kartka od grupy pracowników, możesz podać imię wraz z pozdrowieniem od całego zespołu. Ważne, by tekst dawał odbiorcy poczucie osobistego zaangażowania. Dlatego unikaj zbyt formalnych formułek, które mogą sprawiać wrażenie sztuczności i nieszczerości. Nie sil się na poczucie humoru, chyba że masz absolutną pewność, że żart zostanie dobrze przyjęty i jest stosowny.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Product Manager w branży wędkarskiej

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Aktywny udział przy wprowadzaniu nowych produktów. Monitorowanie trendów na rynku oraz potrzeb i wymagań klientów. Tworzenie zamówień w fabrykach, w oparciu o analizy sprzedaży. Samodzielne testowanie produktów przed wprowadzeniem do sprzedaży. Analiza działań...
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.