Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Choinka w biurze – czy można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Choinka w biurze – czy można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

 
Choinka w biurze – czy można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy w wielu firmach pojawiają się dekoracje świąteczne. Ozdoby w przestrzeni biurowej pozytywnie wpływają na atmosferę i zwiększają produktywność – pozostaje tylko pytanie: jak rozliczyć ich zakup? Czy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może wliczyć choinkę, bombki i światełka w koszt uzyskania przychodów? A może są to po prostu koszty związane z reprezentacją? Wyjaśniamy, jak zaksięgować dekoracje bożonarodzeniowe.

 

Spis treści

Zakup choinki – kiedy może stanowić koszt uzyskania przychodu?

 

Świąteczny klimat w firmie to profit zarówno dla pracowników, jak i kontrahentów. Jednak dekoracje oznaczają dodatkowe koszty, które należy rozliczyć. Zakup choinki, upominki dla pracowników i wigilia firmowa mogą zostać wrzucone w koszty, jeśli spełniają przesłanki zawarte w ustawie.

 

Koszt uzyskania przychodów definiuje Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Ustawa o PIT). Jej treść wskazuje, że koszt podatkowy stanowią wydatki, których poniesienie miało na celu:

 

  • osiągnięcie przychodów;

  • zachowanie przychodów;

  • zabezpieczenie źródła przychodów.

 

Oznacza to, że jeśli dekoracje świąteczne mogą mieć wpływ na zysk firmy, zachęcając do skorzystania z jej usług, przedsiębiorca może odliczyć koszty uzyskania przychodu, obniżając wysokość podatku do zapłaty. Dotyczy to między innymi sklepów, salonów kosmetycznych i przestrzeni biurowych, gdzie choinka dekorowana jest głównie dla klientów, a świąteczne wydatki pośrednio przyczyniają się do wzrostu przychodów.

 

Czytaj także: Życzenia świąteczne firmowe – czego życzyć szefowi, koleżankom i klientom

 

W jakich przypadkach zakup ozdób świątecznych nie jest włączony do kosztów uzyskania przychodu?

 

Wystrój firmy może, ale nie musi być kosztem podatkowym. Choinka i inne świąteczne ozdoby nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, a jednocześnie nie mieszczą się jednoznacznie w ogólnym pojęciu kosztów reprezentacji. Z tego powodu każdy przypadek interpretowany jest indywidualnie. Ważne, aby wiedzieć, kiedy zakup wyposażenia biura może stanowić koszty uzyskania przychodów, a kiedy bez wątpienia są to koszty reprezentacji, a nawet wydatek prywatny.

 

Dekoracja na Boże Narodzenie nie może być traktowana jako koszt uzyskania przychodów w sytuacji, gdy stanowi koszty reprezentacji firmy. Jako wydatki na reprezentację rozumiane są koszty, których głównym bądź dominującym celem jest budowanie określonego wizerunku firmy. W tym przypadku nie ma znaczenia ani miejsce, ani wystawność dekoracji.

 

Dekoracje nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów także wtedy, gdy dotyczą osób wykonujących pracę z domu (B2B) – mieszkanie wykorzystywane jest jednocześnie prywatnie i zawodowo. W takich przypadkach choinka, bombki czy światełka choinkowe Urząd Skarbowy traktuje jako wydatek prywatny. Aby było inaczej, podatnik musiałby przedstawić wiarygodne dowody na to, że ozdoby nie mają cech wydatku prywatnego. Podobnie jest, kiedy działalność gospodarcza prowadzona jest w wynajętym biurze, a przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników ani nie przyjmuje kontrahentów w siedzibie firmy.

 

 

Zakup choinki do biura – jak zaksięgować wydatek?

 

Aby organ podatkowy nie miał wątpliwości odnośnie rozliczenia wydatków poniesionych na ozdoby świąteczne, przedsiębiorca powinien potrafić udokumentować wszelkie koszty oraz umotywować konieczność ich poniesienia. Co ważne, wydatki muszą być adekwatne do charakteru prowadzonej działalności gospodarczej. Dla przykładu, jeśli zakupiona choinka i pozostałe ozdoby będą zbyt drogie czy ekskluzywne, znacząco odbiegając od przyjętych norm (w danej branży lub w okolicy), automatycznie zaliczane są do kosztów reprezentacji. Są to wydatki wyszczególnione w art. 23 Ustawy o PIT, a tym samym nie można traktować ich jako kosztów uzyskania przychodów.

 

Dekoracje bożonarodzeniowe można ujmować w kosztach firmy np. na podstawie faktury VAT. Dla podmiotów prowadzących księgę przychodów i rozchodów zostają zaksięgowane w kolumnie 13 KPiR (Pozostałe wydatki), a jeśli firma jest czynnym podatnikiem VAT, także w rejestrze VAT zakupów. Warto pamiętać, że firma może pomniejszyć należny podatek VAT o VAT naliczony na fakturach dokumentujących zakup dekoracji, tylko jeśli te ozdoby wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

 

Czytaj także: Przychód a dochód – czym się różnią?

 

Choinka w biurze - najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jaką choinkę kupić do biura?

 

Wybierając choinkę do biura, należy zdecydować się na model, który pasuje do rozmiaru i stylu przestrzeni pracy. Mniejsze, sztuczne drzewko będzie praktyczne i łatwe w utrzymaniu, a zarazem wprowadzi świąteczną atmosferę w niewielkiej przestrzeni. W przypadku open space albo dużego biura można zdecydować się na duże, zwracające uwagę. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by choinka nie zajmowała zbyt dużo miejsca i była bezpieczna, zwłaszcza w ruchliwych częściach biura.

 

  • Co oznacza ubieranie choinki?

 

Ubieranie choinki wiele osób pamięta z dzieciństwa. Jest to tradycyjny sposób na wprowadzenie świątecznego nastroju. Wspólne ubieranie choinki z bliskimi symbolizuje radość i zbliżające się święta. Zwyczaj ten można też przenieść na grunt firmowy. Ubieranie choinki ze współpracownikami może być okazją do integracji, zespołowego działania i budowania bliższych relacji między pracownikami. Warto jednak pamiętać, że choinka należy do tradycji religijnej i wiąże się z obchodami konkretnych świąt, dlatego jej dekorowanie powinno być w pracy absolutnie dobrowolne.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji szkoleń

    Sages Sp. z o.o.   Warszawa, przy Dworcu Centralnym    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków kompleksowe prowadzenie procesu sprzedaży i organizacji szkoleń specjalistycznych IT dla klientów firmy z sektora prywatnego oraz publicznego: od pozyskania klienta do zakończenia sprzedaży; budowanie trwałych relacji i dbanie o pozytywne doświadczenia klientów a...
  • Pomocnik kierowcy - Operatora pojazdu ssąco-płuczącego WUKO

    REMONDIS Hydrokan Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czyszczenie, udrażnianie sieci kanalizacyjnej i przepompowni ścieków; Usuwanie awarii i zatorów w rurociągach; Obsługa zabudowy specjalistycznej zamontowanej na samochodzie do czyszczenia kanalizacji; Konserwacja, przeglądy sieci kanalizacyjnych; Prace porządkowe; Dbałość o powierzony...
  • Elektryk

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Prace w zakresie konserwacji instalacji elektrycznych, hydraulicznych i technicznych.
  • Operator Żurawia wieżowego

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Nasze wymagania: jeśli masz aktualne uprawnienia IŻ; posiadasz doświadczenie w pracy na żurawiach wieżowych, górnoobrotowych; rozumiesz podstawowe komendy w języku niemieckim; jesteś odpowiedzialny za siebie i za innych; ZADZWOŃ NIE CZEKAJ !!!
  • Team Leader

    Elsen Logistyka Sp. z o.o. Sp. k.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie między innymi: kierowanie zespołem w celu osiągania planów, zapewnienie, aby kluczowe wskaźniki operacyjne i jakościowe były konsekwentnie osiągane stały przegląd i monitorowanie wyników pracy wszystkich pracowników spedycji oraz podejmowanie...
  • Magazynier

    Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Sp. z o.o.   Radomsko    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    załadunek i rozładunek ciężarówek; przewożenie półproduktów, opakowań i produktów finalnych w obszarze magazynowym; ustawianie opakowań i produktów w wyznaczonych miejscach w magazynie wysokiego składowania przy użyciu skanerów; przygotowanie opakowań pod produkcję (mycie koszy...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące raportowania ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 roku grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o jego stosowaniu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.