Praca.pl Poradniki Sprzedaż
10 mitów na temat pracy w windykacji

10 mitów na temat pracy w windykacji

 
10 mitów  na temat pracy w windykacji

Jakie są najczęstsze mity o pracy w windykacji?

1. W windykacji pracują głównie studenci

W pracy windykatora bardzo przydaje się doświadczenie życiowe. W Kredyt Inkaso S.A. większość windykatorów to osoby pomiędzy 27. a 50. rokiem życia, które karierę w windykacji rozpoczęły już po zakończeniu studiów wyższych – mówi Anna Szkołut, Dyrektor Działu Call Center, Kredyt Inkaso S.A.

2. Praca windykatora jest niebezpieczna

Ten mit wiąże się z obrazem pracy windykatora terenowego. Tymczasem praca w windykacji nie zawsze wiąże się z bezpośrednim odwiedzaniem dłużników. Znacznie częściej jest to praca wykonywana telefonicznie.

3. Praca w windykacji nie jest dla kobiet

W pracy w windykacji nie ma znaczenia płeć, tylko umiejętności i osobiste predyspozycje. Kobiety bardzo dobrze radzą sobie z windykacją, ponieważ posiadają wysoko rozwiniętą inteligencję emocjonalną – mówi Iwona Szewczyk, Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich, Kredyt Inkaso S.A.

4. Aby pracować w windykacji, trzeba być bezwzględnym

Wprost przeciwnie. To właśnie wrażliwość i empatia pomagają w pracy windykatora. Oczywiście, że w życiu dłużników pojawiają się sytuacje bardzo trudne, które wydają się niemożliwe do rozwiązania. Jednak wytrwała praca windykatora i szeroki wachlarz możliwości (częściowe umorzenie, ugoda z zatrzymaniem odsetek, podział zadłużenia na niskie raty) pozwalają na rozwiązanie najtrudniejszego nawet przypadku – mówią pracownicy Działu Call Center spółki Kredyt Inkaso.

5. Praca w windykacji nie daje możliwości rozwoju

Rynek wierzytelności to jeden z szybciej rozwijających się rynków w Polsce. Daje to możliwość pracy w różnych działach i obszarach. Pracownicy Kredyt Inkaso biorą udział w szkoleniach rozwijających umiejętności miękkie, takie jak asertywność czy komunikacja z trudnym klientem. Są to tematy uniwersalne, przydatne również w innych branżach. Dla naszych pracowników mamy również przygotowaną ścieżkę kariery, gdzie obok doświadczenia i zaangażowania w pracę oceniamy osobiste predyspozycje oraz wewnętrzną motywację kandydata na dane stanowisko pracy – stwierdza Iwona Szewczyk, Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich, Kredyt Inkaso S.A.

6. Pracownicy windykacji nie lubią swojej pracy

To, co lubią najbardziej w swojej pracy specjaliści CC firmy windykacyjnej, to kontakt z bardzo różnymi ludźmi, możliwość udzielenia im pomocy w wyjściu ze spirali zadłużenia oraz brak rutyny w działaniu. Umiejętność pomocy drugiemu człowiekowi, wyprowadzenie go z pozornie beznadziejnej sytuacji, a tym samym ofiarowanie spokojnego życia bez długów daje im poczucie satysfakcji.


7. Rozmowa z windykatorem jest zawsze nieprzyjemna

Częstym mitem jest to, że windykator musi być niemiły dla dłużnika. Tymczasem praca windykatora, to budowanie długotrwałych relacji, które oparte są na zaufaniu i szacunku. Taka osoba jest często nie tylko doradcą, ale i powiernikiem. Zdarzają się przypadki, że nawet najbliższa rodzina nie zna tylu szczegółów z życia dłużnika co windykator.

8. Windykacja wiąże się z czynami na pograniczu prawa

Windykatorzy działają zgodnie z literą prawa. Ich zadaniem jest pomóc dłużnikowi w spłacie zadłużenia. Działają zatem jak doradcy i muszą przestrzegać obowiązujących przepisów.

9. Praca w windykacji niczego nie uczy

W swojej pracy windykator zdobywa nie tylko umiejętności miękkie, ale również wiedzę z zakresu finansów, prawa, psychologii, którą może wykorzystać w późniejszej karierze.

10. Pracownicy windykacji nie rozumieją „ludzi z problemami”

Jest zupełnie odwrotnie. Celem pracy windykatora jest nie tylko odzyskanie należności, ale przede wszystkim poszukiwanie wspólnie z dłużnikiem najlepszego dla obu stron sposobu na rozwiązanie jego problemu, jakim jest niespłacone zobowiązanie.

Więcej artykułów "Sprzedaż"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....
  • Account Manager

    Portal Praca.pl   Warszawa, Ursynów, Al. KEN 18 (przy metrze Kabaty)    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    NAJWAŻNIEJSZE ZADANIA: Monitorowanie rynku i konkurencji oraz podejmowanie aktywności w oparciu o segmentację klientów; Pozyskiwanie nowych klientów, badanie potrzeb i proponowanie rozwiązań; Przygotowywanie ofert i prowadzenie negocjacji; Ustalanie warunków współpracy, zawieranie umów i...
  • Asystent / Asystentka Działu Handlowego

    Portal Praca.pl   Warszawa, Ursynów, Al. KEN 18 (przy metrze Kabaty)    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Co będziesz robić: Aktualizować i zarządzać naszą bazą danych klientów, abyśmy zawsze mieli najświeższe informacje; Asystować naszym handlowcom w przygotowywaniu ofert, prezentacji i raportów dla klientów, aby nasza sprzedaż była jeszcze bardziej efektywna; Tworzyć i wysyłać...
  • Szef Placówki Bankowej

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    21 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.