Praca.pl Poradniki Sprzedaż
Wymarzony kandydat dla branży FMCG

Wymarzony kandydat dla branży FMCG

 
Wymarzony kandydat dla branży FMCG

Patrząc na globalne trendy, liczba osób z rosnącymi zarobkami rośnie rok rocznie, co oznacza, że rośnie także konsumpcja. Zjawisko to ma znaczący wpływ na branżę FMCG (Fast Moving Consumer Goods – produkty szybko zbywalne). Aby sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagających klientów i stale rozrastającemu się rynkowi konsumenckiemu, pracodawcy z branży FMCG mają coraz większe zapotrzebowanie na zatrudnianie utalentowanych kandydatów, którzy pomogą firmom konkurować na rynku.

Popularność branży FMCG

To, że zdobycie utalentowanych kandydatów jest zadaniem niełatwym, przyznaje większość rekruterów. Wiele firm uważa, że w niektórych branżach, do której należy zaliczyć branżę FMCG, rynek od dłuższej chwili jest tzw. „rynkiem pracownika”, gdzie kandydat decyduje o wyborze firmy, a nie odwrotnie. Sytuację komplikuje fakt, że, jak wynika z Raportu „Wymarzone miejsce pracy dla profesjonalistów 2016”, przeprowadzonego w październiku 2016 roku przez HRM Institute, profesjonaliści nie uważają FMCG za wymarzoną branżę, w której chcieliby pracować. Przed FMCG znalazło się 11 innych branż.

Zapotrzebowanie na różnorodnych kandydatów o różnorodnych kompetencjach

Branża FMCG poszukuje bardzo różnorodnych kandydatów, często wysoko wykwalifikowanych, o dużym potencjale sprzedażowym i marketingowym, żeby móc sprostać wyzwaniom, jakie stawia rynek konsumencki. Jest to branża, w której poszukiwani są kandydaci o kompetencjach ścisłych i technicznych (działy analizy, finanse, IT), operacyjnych (sprzedaż, logistyka, zakupy), jak również o kompetencjach miękkich i kreatywnych (marketing, obsługa klienta).

Jakie kompetencje są najbardziej poszukiwane?

Zorientowanie na klienta. „Klient nasz pan” – każdy zna to powiedzenie. Szukanie właściwego zaangażowania i przywiązania do siebie lojalnych klientów daje firmom sukces. Żeby to było możliwe, pracownicy muszą posiadać tę cechę, gdyż to oni reprezentują firmy przed klientami. Dotyczy to w sposób szczególny branży FMCG.

Zdolności komunikacyjne. Bez sztuki komunikacji nie uda się zrealizować niemal żadnego zadania w pracy. W zespołach konieczne jest porozumienie się, dogadywanie, dawanie i przyjmowanie feedbacków. Bez tej umiejętności ani rusz!

Wielozadaniowość. Młodzi ludzie niemal od dziecka ćwiczą tę kompetencję: równolegle słuchają muzyki, uczą się i rozmawiają z kolegami. Wykorzystanie tych umiejętności w pracy zawodowej jest pożądane przez pracodawców.

Zdolność adaptacji do zachodzących zmian. W procesach zachodzących w organizacjach zmiana jest wszechobecna i zasadniczo oczywista. Kompetencja ta przyda się każdemu pracującemu w dużych korporacjach i ułatwi funkcjonowanie w firmie.

Umiejętność pracy zespołowej. W zespole siła, co dwie głowy to nie jedna… Zadaniowy i projektowy system pracy jest coraz częstszym systemem w wielu firmach. Zdolność efektywnego wykorzystywania zespołowej siły i stawanie się filarem grupy jest bardzo cenione przez organizacje.

Umiejętność dodawania wartości w każdym aspekcie pracy

Zauważalny jest trend polegający na dawaniu tzw. „wartości dodanej”, nie tylko do usług sprzedawanych klientom, ale i do każdego elementu swojej pracy. Niezależnie od ścieżki kariery, którą kandydat wybiera, elastyczność, zorientowanie na klienta oraz wielozadaniowość będą zawsze kompetencjami z najwyższej półki.

Anna Macnar
CEO HRM Institute

Więcej artykułów "Sprzedaż"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.