Praca.pl Poradniki Studenci
Pieniądze na rozpoczęcie działalności – skąd wziąć pieniądze?

Pieniądze na rozpoczęcie działalności – skąd wziąć pieniądze?

 
Pieniądze na rozpoczęcie działalności – skąd wziąć pieniądze?

Skąd wziąć pieniądze?

 

Brak środków na założenie własnej działalności gospodarczej, pieniędzy na zakup niezbędnego wyposażenia czy sprzętu to pierwsza i podstawowa bariera, która hamuje przedsiębiorczość pomysłowych młodych ludzi. Doskonałym wsparciem dla tej grupy jest rządowy program "Wsparcie w starcie", który ruszył w grudniu 2013 r.


Z pierwszych pożyczek mogli skorzystać przyszli przedsiębiorcy z trzech województw: mazowieckiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Program przeznaczony był dla absolwentów szkół, uczelni wyższych a także studentów ostatniego roku uczelni wyższych. Cel, na jaki można było wziąć pożyczki to założenie własnej działalności gospodarczej oraz utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego.


Rok później zwiększono zakres programu na całą Polskę. Między innymi pojawiły się nowe grupy docelowe. Z oferty „Wsparcia na starcie” na podjęcie działalności mogą skorzystać obecnie także osoby bezrobotne oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych.

 

Dodatkowo można wziąć udział w szkoleniach i warsztatach z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Skorzystać z nich będą mogły zarówno osoby składające wnioski, jak i te, których podania o udzielenie pożyczki zostały już pozytywnie rozpatrzone.

 

Dofinansowania unijne

 

Pieniądze na pierwszą firmę można uzyskać również z Funduszy Europejskich. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej mają szansę zdobyć młodzi – osoby które nie ukończyły 30 lat, nie pracują i nie uczą się. Wszelkich informacji na temat aktualnych naborów wniosków o dofinansowanie powinny udzielać urzędy pracy. Dodatkowo, na oficjalnej stronie Funduszy Europejskich dostępna jest także wyszukiwarka dotacji.


Dofinansowanie dla firm, które zakładają osoby po trzydziestce ,również leży w granicach pomocy udzielanej przez Unię Europejską. Oferta skierowana jest bardzo często do osób w trudnej sytuacji zawodowej, m.in. po 45 roku życia, takich, które nie podjęły pracy od dłuższego czasu. Tutaj, oprócz wyszukiwarki internetowej na portalu o Funduszach Europejskich, informacji powinny udzielić wojewódzkie urzędy pracy.

 

Inne programy unijne, zakładające dotacje na założenie firmy to: firma na wsi, firma innowacyjna. Proponowane są także pożyczki na start-upy.

 

Oprócz pieniędzy na rozpoczęcie działalności, w ramach projektów unijnych oferowane są różnego rodzaju szkolenia i kursy informacyjne.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

 • Moose Polecane Korepetycje Zuzanna Łoś, Marek Łoś Spółka Jawna
  specjalista mid / junior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu   2 200 - 5 400 zł / mies. (w zal. od umowy)
  7 godz.
  ZATRUDNIMY ABSOLWENTÓW I STUDENTÓW DO PROWADZENIA LEKCJI I KOREPETYCJI Z PRZEDMIOTÓW matematyka, fizyka, chemia, biologia, język polski, historia i WOS, muzyka i wiele innych NA NOWY ROK SZKOLNY OD 1 WRZEŚNIA LUB OD 1 PAŹDZIERNIKA DO PROWADZENIA ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH LUB W MAŁYCH GRUPACH...
 • Program Stażowy Magenta Start - Dział Relacji Międzyoperatorskich

  T-Mobile Polska S.A.   Warszawa, Marynarska 12    praca hybrydowa
  praktykant/stażysta  umowa zlecenie
  1 godz.
  Forma zatrudnienia: Umowa zlecenie Tryb pracy: Hybrydowy Rekrutacja zdalna Czas stażu: 3 miesiące (z możliwością przedłużenia)​ Start stażu: Maj / Czerwiec Praca od poniedziałku do piątku 8 godzin dziennie Opis stanowiska: Analiza dokumentacji i warunków współpracy z podmiotami...
 • Płatne Praktyki w Zespole Tax Compliance (VAT, CIT)

  BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.   Katowice    praca stacjonarna
  praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
  5 godz.
  Co będziesz robił i czego dowiesz się w czasie praktyk? zapoznasz się ze stosowanymi zasadami rachunkowości, procedurami obowiązującymi w BDO oraz programami wykorzystywanymi do obsługi zleceń; zrealizujesz szkolenia, które przygotują Cię do dalszej pracy zawodowej - poznasz między...
 • Płatny Staż w Dziale Spedycji Morskiej i Kolejowej

  Logwin Poland Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
  praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
  5 godz.
  W trakcie stażu poznasz wszystkie procesy związane z organizacją przewozów międzynarodowych, a po odpowiednim wdrożeniu będziesz miał(a) okazję samodzielnie w nim uczestniczyć. W naszym dziale jesteśmy centrum wydarzeń dla wszystkich stron zaangażowanych w realizację transportów....
 • Stażysta w dziale spedycji lotniczej​ (staż płatny)

  Logwin Poland Sp. z o.o.   Piaseczno    praca stacjonarna
  praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
  6 godz.
  W trakcie stażu poznasz cały proces organizacji transportu drogą lotniczą, a po odpowiednim wdrożeniu będziesz miał(a) okazję samodzielnie go koordynować. Jakie zadania na Ciebie czekają: Współpraca przy realizacji procesu operacyjnego dla przesyłek lotniczych; Sporządzanie...
 • Gemini Polska Sp. z o.o.
  specjalista junior / mid / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
  6 godz.
  Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...

Najnowsze artykuły

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Tysiące maturzystów staje właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu – wyborem kierunku studiów. Te powinny dać szansę na dobrze płatną pracę, gwarantować stabilną przyszłość, a przy tym być zgodne z zainteresowaniami oraz talentami kandydata. Jak osiągnąć takie optimum? Decyzję ułatwi Wam lista najpopularniejszych kierunków studiów oraz tych, po których zarabia się najwięcej.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

W zmieniającym się świecie e-rekrutacja nie oznacza już tylko scrollowania ogłoszeń i wysyłania e-maili. W procesach naboru coraz częściej wykorzystuje się bio-dane oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, np. Direct Match pozwalający na szybkie dopasowanie najlepszych kandydatów do stanowiska. Zobacz krótki przewodnik po nowoczesnych metodach selekcji pracowników.

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

– Nawet gdy oboje rodzice pracują na cały etat i mają dzieci między 1-9 rokiem życia, to w aż 68 proc. przypadków opieka spada na kobietę. Ta prawidłowość utrzymuje się również, gdy kobieta zarabia więcej, czyli jest głównym żywicielem rodziny – zauważa Sylwia Ziemacka z Fundacji Share The Care. Co musi się zmienić w praktykach firm i czym jest tzw. kara za macierzyństwo na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.