Pieniądze na rozpoczęcie działalności – skąd wziąć pieniądze?

 
Pieniądze na rozpoczęcie działalności – skąd wziąć pieniądze?

Skąd wziąć pieniądze?

 

Brak środków na założenie własnej działalności gospodarczej, pieniędzy na zakup niezbędnego wyposażenia czy sprzętu to pierwsza i podstawowa bariera, która hamuje przedsiębiorczość pomysłowych młodych ludzi. Doskonałym wsparciem dla tej grupy jest rządowy program "Wsparcie w starcie", który ruszył w grudniu 2013 r.


Z pierwszych pożyczek mogli skorzystać przyszli przedsiębiorcy z trzech województw: mazowieckiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Program przeznaczony był dla absolwentów szkół, uczelni wyższych a także studentów ostatniego roku uczelni wyższych. Cel, na jaki można było wziąć pożyczki to założenie własnej działalności gospodarczej oraz utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego.


Rok później zwiększono zakres programu na całą Polskę. Między innymi pojawiły się nowe grupy docelowe. Z oferty „Wsparcia na starcie” na podjęcie działalności mogą skorzystać obecnie także osoby bezrobotne oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych.

 

Dodatkowo można wziąć udział w szkoleniach i warsztatach z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Skorzystać z nich będą mogły zarówno osoby składające wnioski, jak i te, których podania o udzielenie pożyczki zostały już pozytywnie rozpatrzone.

 

Dofinansowania unijne

 

Pieniądze na pierwszą firmę można uzyskać również z Funduszy Europejskich. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej mają szansę zdobyć młodzi – osoby które nie ukończyły 30 lat, nie pracują i nie uczą się. Wszelkich informacji na temat aktualnych naborów wniosków o dofinansowanie powinny udzielać urzędy pracy. Dodatkowo, na oficjalnej stronie Funduszy Europejskich dostępna jest także wyszukiwarka dotacji.


Dofinansowanie dla firm, które zakładają osoby po trzydziestce ,również leży w granicach pomocy udzielanej przez Unię Europejską. Oferta skierowana jest bardzo często do osób w trudnej sytuacji zawodowej, m.in. po 45 roku życia, takich, które nie podjęły pracy od dłuższego czasu. Tutaj, oprócz wyszukiwarki internetowej na portalu o Funduszach Europejskich, informacji powinny udzielić wojewódzkie urzędy pracy.

 

Inne programy unijne, zakładające dotacje na założenie firmy to: firma na wsi, firma innowacyjna. Proponowane są także pożyczki na start-upy.

 

Oprócz pieniędzy na rozpoczęcie działalności, w ramach projektów unijnych oferowane są różnego rodzaju szkolenia i kursy informacyjne.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty