Praca.pl Poradniki Studenci
Pieniądze na rozpoczęcie działalności – skąd wziąć pieniądze?

Pieniądze na rozpoczęcie działalności – skąd wziąć pieniądze?

 
Pieniądze na rozpoczęcie działalności – skąd wziąć pieniądze?

Skąd wziąć pieniądze?

 

Brak środków na założenie własnej działalności gospodarczej, pieniędzy na zakup niezbędnego wyposażenia czy sprzętu to pierwsza i podstawowa bariera, która hamuje przedsiębiorczość pomysłowych młodych ludzi. Doskonałym wsparciem dla tej grupy jest rządowy program "Wsparcie w starcie", który ruszył w grudniu 2013 r.


Z pierwszych pożyczek mogli skorzystać przyszli przedsiębiorcy z trzech województw: mazowieckiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Program przeznaczony był dla absolwentów szkół, uczelni wyższych a także studentów ostatniego roku uczelni wyższych. Cel, na jaki można było wziąć pożyczki to założenie własnej działalności gospodarczej oraz utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego.


Rok później zwiększono zakres programu na całą Polskę. Między innymi pojawiły się nowe grupy docelowe. Z oferty „Wsparcia na starcie” na podjęcie działalności mogą skorzystać obecnie także osoby bezrobotne oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych.

 

Dodatkowo można wziąć udział w szkoleniach i warsztatach z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Skorzystać z nich będą mogły zarówno osoby składające wnioski, jak i te, których podania o udzielenie pożyczki zostały już pozytywnie rozpatrzone.

 

Dofinansowania unijne

 

Pieniądze na pierwszą firmę można uzyskać również z Funduszy Europejskich. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej mają szansę zdobyć młodzi – osoby które nie ukończyły 30 lat, nie pracują i nie uczą się. Wszelkich informacji na temat aktualnych naborów wniosków o dofinansowanie powinny udzielać urzędy pracy. Dodatkowo, na oficjalnej stronie Funduszy Europejskich dostępna jest także wyszukiwarka dotacji.


Dofinansowanie dla firm, które zakładają osoby po trzydziestce ,również leży w granicach pomocy udzielanej przez Unię Europejską. Oferta skierowana jest bardzo często do osób w trudnej sytuacji zawodowej, m.in. po 45 roku życia, takich, które nie podjęły pracy od dłuższego czasu. Tutaj, oprócz wyszukiwarki internetowej na portalu o Funduszach Europejskich, informacji powinny udzielić wojewódzkie urzędy pracy.

 

Inne programy unijne, zakładające dotacje na założenie firmy to: firma na wsi, firma innowacyjna. Proponowane są także pożyczki na start-upy.

 

Oprócz pieniędzy na rozpoczęcie działalności, w ramach projektów unijnych oferowane są różnego rodzaju szkolenia i kursy informacyjne.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Concentrix
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  tymczasowa/dodatkowa / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zapoznanie się z funkcjonowaniem i procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie; Zapoznanie z organizacją działu zasobów ludzkich i z jego miejscem w strukturze organizacyjnej; Poznanie zadań realizowanych przez dział People Solutions Center; Prowadzenie akt osobowych pracowników...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    11 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z dokumentami związanymi z działalnością UDT. Zapoznanie się z czynnościami związanymi z pracą Inspektora UDT. Weryfikacja kompletności złożonych dokumentów. Wsparcie administracyjne działów technicznych. Archiwizacja dokumentów.
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    11 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z metodami badań urządzeń technicznych, w tym badań nieniszczących metali i ich połączeń spawanych. Prowadzenie i udział w badaniach nieniszczących. Udział przy wykonywaniu ekspertyz technicznych. Zapoznanie się z normami oraz procedurami...
  • Stażysta w dziale spedycji drogowej

    Wrosped   Starachowice    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Miejsce stażu: Starachowice Wymagane jest, aby kandydat był zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starachowicach lub był gotowy się w nim zarejestrować. Osoba na stażu będzie mogła nauczyć się i posiąść takie umiejętności jak: współpraca z klientami, polegająca na obsłudze...
  • Ziko Apteka Sp. z o.o.
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Do naszego zespołu poszukujemy farmaceutów z pasją i zamiłowaniem, dla których misją jest niesienie pomocy i wsparcie Pacjentów.
  • Stażysta w Dziale Zarządzania Projektami

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Wspieranie działu Zarządzania Projektami w zakresie wprowadzania nowych produktów; Wspieranie w przygotowywaniu i koordynacji timingu projektów; Zapewnianie informacji dla osób zaangażowanych w proces; Zarządzanie ryzykiem w projekcie, wypracowywanie rozwiązań w celu...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.