Praca.pl Poradniki Studenci
Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

 
Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

Studia mają otwierać drzwi do kariery zawodowej i zapewniać świetlaną przyszłość, jednak w praktyce często wygląda to nieco inaczej. Pierwsza praca po studiach nie zawsze oznacza zajęcie, na jakie liczyliśmy, wybierając dany kierunek. Niekoniecznie też praca w wyuczonym zawodzie to najlepsza opcja w danych okolicznościach ekonomicznych. Ile osób po studiach pracuje w zawodzie? Czy absolwenci naprawdę mają problem ze znalezieniem pracy związanej z ukończonym kierunkiem studiów? Sprawdź, po jakich studiach jest praca i absolwentów z jakimi kompetencjami szukają pracodawcy w Polsce.

 

Spis treści

Praca w swoim zawodzie – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

 

Wyższe wykształcenie to jeden ze sposobów, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Warto przy tym wybrać odpowiedni kierunek na jak najbardziej prestiżowej uczelni – dzięki temu długie lata studiów nie będą męczące, a po ich zakończeniu nie będą czekały na Ciebie oferty pracy, która w rzeczywistości wcale Cię nie interesuje.

 

Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o studia, wielu z nas wciąż kieruje się przede wszystkim sercem, zainteresowaniami, pasjami, a nie myślą o poszukiwaniu pracy czy bezrobociu wśród absolwentów określonych kierunków. Według raportu „Connected Student” opracowanego przez firmę Salesforce jedynie 47% ankietowanych wybrała kierunek studiów, biorąc pod uwagę przyszłe perspektywy zawodowe. Czy to duży błąd? Praca w swojej profesji nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki, dlatego warto z wyprzedzeniem planować potencjalną karierę. Z drugiej strony nawet student, który starannie przemyślał kierunek, może mieć problemy ze znalezieniem pracy po studiach.

 

Ile osób po studiach pracuje w zawodzie?

 

Najnowsze dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że poziom bezrobocia w Polsce na marzec 2023 wyniósł 5,4%. Mimo to sytuacja na rodzimym rynku pracy jest lepsza niż w wielu krajach UE. Co prawda podwyższone statystyki bezrobocia często dotyczą młodych ludzi, niemniej w ogóle osób bezrobotnych absolwenci studiów wyższych stanowią niewielki odsetek. Oczywiście to, że młode, wykształcone osoby zwykle znajdują pracę, nie oznacza zarazem, że pracują w zawodzie. Trudności w znalezieniu posady zgodnej z wykształceniem widoczne są na polskim rynku pracy od lat, a wiedza zdobyta w trakcie studiów często przepada w ciągu kilku lat. Dane GUS, który regularnie przeprowadza badania dotyczące polskiego i europejskiego rynku pracy, nie są pod tym względem zbyt optymistyczne. Zgodnie z nimi brak pracy odpowiadającej wykształceniu dotyka aż 53% aktywnych zawodowo Polaków. Jednocześnie 7% osób wykorzystuje wiedzę i umiejętności ze studiów w zakresie mniejszym niż oczekiwali.

 

Praca w zawodzie po studiach – po jakich kierunkach najtrudniej ją znaleźć?

 

Według prognoz opublikowanych przez Barometr zawodów umiarkowane problemu ze znalezieniem pracy mogą występować nawet w 141 zawodach. To właśnie w nich panuje równowaga popytu i podaży, co oznacza, że oferty pracy i kandydaci występują w podobnych ilościach. Gdy specjalistów nie brakuje, praca w swoim zawodzie jest mniej osiągalna. Konkurencja na rynku sprawia, że absolwenci bez doświadczenia przegrywają w czasie rekrutacji z pracownikami ze stażem na podobnych stanowiskach. Nie dziwi, że przedsiębiorstwa są bardziej skłonne zaufać doświadczeniu i praktyce niż wpisowi w CV o wiedzy na dany temat.

 

Bezrobocie po studiach może czekać Cię nawet, jeśli wybierzesz jeden z prestiżowych lub popularnych kierunków, takich jak prawo, filologia angielska, grafika komputerowa czy ekonomia.

 

W najbliższym czasie na stosunkowo dużą konkurencję w procesach rekrutacyjnych powinny przygotować się osoby, które ukończyły takie kierunki jak m.in.:

 

  • architektura i architektura krajobrazu;

  • bibliotekoznawstwo;

  • dziennikarstwo i komunikacja;

  • ekonomia;

  • filologia;

  • filozofia, politologia i kulturoznawstwo;

  • geodezja;

  • grafika komputerowa;

  • kosmetologia;

  • logistyka;

  • pedagogika;

  • prawo;

  • socjologia;

  • stomatologia;

  • turystyka;

  • weterynaria;

  • wzornictwo;

  • zarządzanie.

 

Od lat kierunki, po których najtrudniej znaleźć pracę, to psychologia, politologia, filozofia, socjologia, filologia polska i historia. Problemem może być też praca po zarządzaniu, prawie i ekonomii. W 2021 roku według badania przeprowadzonego przez Bilans Kapitału Ludzkiego największy odsetek absolwentów nieaktywnych zawodowo odnotowano po turystyce i rekreacji (30% z absolwentów bez zatrudnienia), socjologii (21,4%) oraz pedagogice (19%).

 

Praca po studiach – gdzie szybko ją znaleźć?

 

Kierunek studiów może mieć decydujący wpływ na Twoją przyszłość, ale, co ważne, wcale nie musisz pracować w zawodzie, w którym się kształciłeś. Jeśli jednak liczysz, że wyższe wykształcenie pomoże Ci znaleźć wymarzoną pracę, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale również prognozy odnośnie rozwojowych branż. Praca po skończeniu studiów będzie bardziej osiągalna, gdy uwzględnisz zarówno własne predyspozycje, jak i dynamicznie zmieniający się rynek pracy.

 

Po jakich studiach jest praca w 2023 roku? Przyzwyczailiśmy się już do tego, że obecnie prym wiedzie branża IT, której potencjał wykorzystuje praktycznie każda firma. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywać, a nowe, dynamicznie powstające technologie oznaczać będą także nowe zawody i brakujących specjalistów. Warto zatem trzymać rękę na pulsie, sprawdzać, jak wygląda sytuacja w interesującej Cię branży. Osoby posiadające wykształcenie informatyczne są na uprzywilejowanej pozycji, warto jednak pamiętać, że karierę w IT i wdrażaniu nowych technologii zrobi także humanista. Coraz większa znaczenie na rynku pracy ma elastyczność, wyczucie momentu i umiejętność odnalezienia się w nowo powstającej niszy. 

 

Dobre perspektywy daje także branża paliwowa, która wciąż poszukuje ekspertów mogących zapewnić ciągłość produkcji z uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Gwarancją sukcesu zawodowego od lat nieodmiennie jest medycyna. Lekarze specjaliści mogą liczyć nie tylko na pracę we własnym zawodzie, ale też wysokie zarobki. Z drugiej strony w przypadku zawodów medycznych droga kształcenia jest trudna, a odebranie dyplomu nie kończy procesu nabywania kwalifikacji do pracy.

 

W 2023 roku najbardziej perspektywiczne kierunki studiów to cyberbezpieczeństwo i studia programistyczne, studia medyczne, studia językowe (w szczególności koreańskie, choć brakuje także tłumaczy z języków skandynawskich i innych), inżynieria, automatyka i robotyka oraz kierunki powiązane z sektorem paliwowym.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Logistyki (Customer Contact)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Z nami: Poznasz, jak skutecznie zarządzać procesem obsługi klienta w dziale logistyki: monitorować zamówienia, koordynować dostawy i dbać o terminową realizację zamówień Nauczysz się analizować i rozwiązywać problemy logistyczne, kontrolować statusy dostaw i prowadzić komunikację z...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Młodszy Inżynier Laboratorium (Program Stażowy)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twoje zadania: Przeprowadzenia pomiarów w laboratorium metrologii przemysłowej (maszyny CMM, Skanery 3D); Przeprowadzanie pomiarów geometrycznych; Przygotowywanie raportów i programów w sofcie PC_DMIS, Polyworks; Przeprowadzanie badań związanych z potrzebami klienta i ich dokumentowanie;...
  • Młodszy Specjalista ds. Zakupów (program stażowy)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Twoje zadania: Współpraca z zespołem w celu zachowania ciągłości produkcji oraz przy wdrażaniu nowych projektów, Wykrywanie i weryfikacja oszczędności we współpracy z klientami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi, zarządzanie produktywnością dostawców, Prowadzenie negocjacji w zakresie...
  • Operator wymiany narzędzi

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    OD PODSTAW WDRAŻAMY W ZADANIA: Obsługa maszyn produkcyjnych (np. Engel, Krauss Maffei, Haitian, Moretto), odczytywanie i zapisywanie parametrów; Sprawna wymiana i podłączanie oprzyrządowania maszyn; wykonywanie podstawowej konserwacji narzędzi; Utrzymywanie standardów w bezpośrednim...
  • Młodszy Inżynier Kontroli Jakości Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Z nami: Nauczysz się analizować przyczyny źródłowe problemów, wdrażać działania zapobiegawcze i korygujące. Zrozumiesz, jak opracowywać i wdrażać procedury oraz wytyczne kontroli jakości. Zdobędziesz biegłość w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów jakościowych w procesie...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Kierowca w wojsku – jak się dostać, wymagania, zarobki

Kierowca w wojsku – jak się dostać, wymagania, zarobki

Jeśli masz prawo jazdy kat. C+E i jesteś gotowy / gotowa przejść przeszkolenie w ramach służby przygotowawczej lub odbyć zasadniczą służbę wojskową, jesteś dobrym kandydatem na stanowisko kierowcy w armii. Wyjaśniamy, gdzie możesz się zgłosić, jak wyglądają etapy rekrutacji, czy kierowca wojskowy musi zaliczyć testy sprawnościowe oraz jakie są zarobki na tym stanowisku.

Kłamstwo w pracy – w jakich sytuacjach się go dopuszczamy?

Kłamstwo w pracy – w jakich sytuacjach się go dopuszczamy?

Badania pokazują, że 80 proc. kłamstw dotyczy nas samych. Kłamiemy, bo chcemy ukazać się w lepszym świetle, uniknąć konsekwencji swojego postępowania albo zdobyć przewagę nad rywalem. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kłamstwo można rozpoznać na podstawie mowy ciała i sposobu mówienia. Kiedy najczęściej kłamiemy w pracy, co nas zdradza i jakie grożą konsekwencje za oszukiwanie szefa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.