Praca.pl Poradniki Studenci
Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

 
Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

Studia mają otwierać drzwi do kariery zawodowej i zapewniać świetlaną przyszłość, jednak w praktyce często wygląda to nieco inaczej. Pierwsza praca po studiach nie zawsze oznacza zajęcie, na jakie liczyliśmy, wybierając dany kierunek. Niekoniecznie też praca w wyuczonym zawodzie to najlepsza opcja w danych okolicznościach ekonomicznych. Ile osób po studiach pracuje w zawodzie? Czy absolwenci naprawdę mają problem ze znalezieniem pracy związanej z ukończonym kierunkiem studiów? Sprawdź, po jakich studiach jest praca i absolwentów z jakimi kompetencjami szukają pracodawcy w Polsce.

 

Spis treści

Praca w swoim zawodzie – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

 

Wyższe wykształcenie to jeden ze sposobów, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Warto przy tym wybrać odpowiedni kierunek na jak najbardziej prestiżowej uczelni – dzięki temu długie lata studiów nie będą męczące, a po ich zakończeniu nie będą czekały na Ciebie oferty pracy, która w rzeczywistości wcale Cię nie interesuje.

 

Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o studia, wielu z nas wciąż kieruje się przede wszystkim sercem, zainteresowaniami, pasjami, a nie myślą o poszukiwaniu pracy czy bezrobociu wśród absolwentów określonych kierunków. Według raportu „Connected Student” opracowanego przez firmę Salesforce jedynie 47% ankietowanych wybrała kierunek studiów, biorąc pod uwagę przyszłe perspektywy zawodowe. Czy to duży błąd? Praca w swojej profesji nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki, dlatego warto z wyprzedzeniem planować potencjalną karierę. Z drugiej strony nawet student, który starannie przemyślał kierunek, może mieć problemy ze znalezieniem pracy po studiach.

 

Ile osób po studiach pracuje w zawodzie?

 

Najnowsze dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że poziom bezrobocia w Polsce na marzec 2023 wyniósł 5,4%. Mimo to sytuacja na rodzimym rynku pracy jest lepsza niż w wielu krajach UE. Co prawda podwyższone statystyki bezrobocia często dotyczą młodych ludzi, niemniej w ogóle osób bezrobotnych absolwenci studiów wyższych stanowią niewielki odsetek. Oczywiście to, że młode, wykształcone osoby zwykle znajdują pracę, nie oznacza zarazem, że pracują w zawodzie. Trudności w znalezieniu posady zgodnej z wykształceniem widoczne są na polskim rynku pracy od lat, a wiedza zdobyta w trakcie studiów często przepada w ciągu kilku lat. Dane GUS, który regularnie przeprowadza badania dotyczące polskiego i europejskiego rynku pracy, nie są pod tym względem zbyt optymistyczne. Zgodnie z nimi brak pracy odpowiadającej wykształceniu dotyka aż 53% aktywnych zawodowo Polaków. Jednocześnie 7% osób wykorzystuje wiedzę i umiejętności ze studiów w zakresie mniejszym niż oczekiwali.

 

Praca w zawodzie po studiach – po jakich kierunkach najtrudniej ją znaleźć?

 

Według prognoz opublikowanych przez Barometr zawodów umiarkowane problemu ze znalezieniem pracy mogą występować nawet w 141 zawodach. To właśnie w nich panuje równowaga popytu i podaży, co oznacza, że oferty pracy i kandydaci występują w podobnych ilościach. Gdy specjalistów nie brakuje, praca w swoim zawodzie jest mniej osiągalna. Konkurencja na rynku sprawia, że absolwenci bez doświadczenia przegrywają w czasie rekrutacji z pracownikami ze stażem na podobnych stanowiskach. Nie dziwi, że przedsiębiorstwa są bardziej skłonne zaufać doświadczeniu i praktyce niż wpisowi w CV o wiedzy na dany temat.

 

Bezrobocie po studiach może czekać Cię nawet, jeśli wybierzesz jeden z prestiżowych lub popularnych kierunków, takich jak prawo, filologia angielska, grafika komputerowa czy ekonomia.

 

W najbliższym czasie na stosunkowo dużą konkurencję w procesach rekrutacyjnych powinny przygotować się osoby, które ukończyły takie kierunki jak m.in.:

 

  • architektura i architektura krajobrazu;

  • bibliotekoznawstwo;

  • dziennikarstwo i komunikacja;

  • ekonomia;

  • filologia;

  • filozofia, politologia i kulturoznawstwo;

  • geodezja;

  • grafika komputerowa;

  • kosmetologia;

  • logistyka;

  • pedagogika;

  • prawo;

  • socjologia;

  • stomatologia;

  • turystyka;

  • weterynaria;

  • wzornictwo;

  • zarządzanie.

 

Od lat kierunki, po których najtrudniej znaleźć pracę, to psychologia, politologia, filozofia, socjologia, filologia polska i historia. Problemem może być też praca po zarządzaniu, prawie i ekonomii. W 2021 roku według badania przeprowadzonego przez Bilans Kapitału Ludzkiego największy odsetek absolwentów nieaktywnych zawodowo odnotowano po turystyce i rekreacji (30% z absolwentów bez zatrudnienia), socjologii (21,4%) oraz pedagogice (19%).

 

Praca po studiach – gdzie szybko ją znaleźć?

 

Kierunek studiów może mieć decydujący wpływ na Twoją przyszłość, ale, co ważne, wcale nie musisz pracować w zawodzie, w którym się kształciłeś. Jeśli jednak liczysz, że wyższe wykształcenie pomoże Ci znaleźć wymarzoną pracę, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale również prognozy odnośnie rozwojowych branż. Praca po skończeniu studiów będzie bardziej osiągalna, gdy uwzględnisz zarówno własne predyspozycje, jak i dynamicznie zmieniający się rynek pracy.

 

Po jakich studiach jest praca w 2023 roku? Przyzwyczailiśmy się już do tego, że obecnie prym wiedzie branża IT, której potencjał wykorzystuje praktycznie każda firma. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywać, a nowe, dynamicznie powstające technologie oznaczać będą także nowe zawody i brakujących specjalistów. Warto zatem trzymać rękę na pulsie, sprawdzać, jak wygląda sytuacja w interesującej Cię branży. Osoby posiadające wykształcenie informatyczne są na uprzywilejowanej pozycji, warto jednak pamiętać, że karierę w IT i wdrażaniu nowych technologii zrobi także humanista. Coraz większa znaczenie na rynku pracy ma elastyczność, wyczucie momentu i umiejętność odnalezienia się w nowo powstającej niszy. 

 

Dobre perspektywy daje także branża paliwowa, która wciąż poszukuje ekspertów mogących zapewnić ciągłość produkcji z uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Gwarancją sukcesu zawodowego od lat nieodmiennie jest medycyna. Lekarze specjaliści mogą liczyć nie tylko na pracę we własnym zawodzie, ale też wysokie zarobki. Z drugiej strony w przypadku zawodów medycznych droga kształcenia jest trudna, a odebranie dyplomu nie kończy procesu nabywania kwalifikacji do pracy.

 

W 2023 roku najbardziej perspektywiczne kierunki studiów to cyberbezpieczeństwo i studia programistyczne, studia medyczne, studia językowe (w szczególności koreańskie, choć brakuje także tłumaczy z języków skandynawskich i innych), inżynieria, automatyka i robotyka oraz kierunki powiązane z sektorem paliwowym.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Ortodonta

    FLOMAR ARTUR MARTYŃSKI   Międzychód, ul. Daszyńskiego 19D    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  część etatu
    1 dni
    Opis stanowiska: Prowadzenie konsultacji ortodontycznych; Monitorowanie postępów leczenia; Diagnostyka i planowanie leczenia;
  • Lekarz Medycyny Rodzinnej

    FLOMAR ARTUR MARTYŃSKI   Międzychód, ul. Daszyńskiego 19D   
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu   200,00 - 250,00 zł / godz. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska: Prowadzenie konsultacji lekarskich w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) Diagnozowanie i leczenie pacjentów dorosłych oraz dzieci; Kierowanie na badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne; Prowadzenie dokumentacji medycznej;
  • Lekarz Dentysta

    FLOMAR ARTUR MARTYŃSKI   Międzychód, ul. Daszyńskiego 19D    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  część etatu
    1 dni
    Opis stanowiska: Przeprowadzanie konsultacji i diagnostyki stomatologicznej; Stomatologia zachowawcza, protetyka i mile widziana endodoncja. Leczenie chorób zębów i jamy ustnej;
  • Lekarz ortodonta

    FLOMAR ARTUR MARTYŃSKI   Międzychód    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  część etatu
    7 dni
    ZADANIA Prowadzenie konsultacji ortodontycznych. Monitorowanie postępów leczenia. Diagnostyka i planowanie leczenia.
  • Lekarz POZ

    FLOMAR ARTUR MARTYŃSKI   Międzychód, ul. Daszyńskiego 19D   
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu   200 - 250 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    Zadania: Prowadzenie konsultacji lekarskich w POZ. Diagnostyka i leczenie pacjentów każdego wieku. Kierowanie na badania i konsultacje specjalistyczne. Zarządzanie dokumentacją medyczną.
  • Stomatolog

    FLOMAR ARTUR MARTYŃSKI   Międzychód, ul. Daszyńskiego 19D    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  część etatu
    7 dni
    Opis: Przeprowadzanie konsultacji, diagnostyki oraz leczenia stomatologicznego (zachowawcze, protetyczne, endodoncja).

Najnowsze artykuły

Coming out w polskiej firmie – czy warto? Jak go dokonać?

Coming out w polskiej firmie – czy warto? Jak go dokonać?

– Funkcjonowanie przed coming outem można porównać do życia w chmurze smogu. Można się przyzwyczaić, ale szybko zaczynamy chorować, bo nie można żyć bez możliwości oddychania pełną piersią – tłumaczy Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Tymczasem w rankingu ILGA-Europe Polska została wskazana jako najbardziej homofobiczny kraj UE. Bezpieczny coming out jest tu możliwy?

Wykluczenie cyfrowe dzieci w Polsce. Fundacja szuka programistów (i nie tylko!) gotowych pomóc dzieciom

Wykluczenie cyfrowe dzieci w Polsce. Fundacja szuka programistów (i nie tylko!) gotowych pomóc dzieciom

– Na jednej lekcji konstruujemy robota, na innej projektujemy urządzenia z plasteliny... Pokazujemy dzieciom, że liczy się przede wszystkim pomysł, a także ciekawość i otwartość – mówi Aleksandra Mieczkowska, koordynatorka projektu Hakersi. Fundacja Sarigato szuka osób gotowych uczyć dzieci z domów dziecka i z utrudnionym dostępem do technologii. Sprawdź, jak się zgłosić i zacznij pomagać!

5 rzeczy, których menedżer nie powinien delegować

5 rzeczy, których menedżer nie powinien delegować

„Powiedzcie Janowi, że za kolejne spóźnienie obetnę mu premię". „Niech każdy przygotuje opinię roczną na swój temat". „Przekaż zespołowi, że od kolejnego miesiąca koniec z benefitami". Delegowanie zadań to ważna umiejętność, są jednak obowiązki, których manager nie powinien przerzucać na pracowników. Należą do nich przekazywanie specyficznych informacji orz zadania związane z rolą lidera.

„Dziwi mnie, gdy ktoś pisze z przekonaniem, co czuł morderca”. Dawid Serafin o pracy dziennikarza śledczego

„Dziwi mnie, gdy ktoś pisze z przekonaniem, co czuł morderca”. Dawid Serafin o pracy dziennikarza śledczego

– Ryzyko nie jest czymś, co da się z góry zaplanować czy wykluczyć. Kiedyś usłyszałem i zapamiętałem jedno zdanie: „Żaden temat nie jest wart życia dziennikarza” – mówi Dawid Serafin, dziennikarz śledczy nominowany m.in. do Global Media Awards. Kiedy ryzyko jest zbyt wielkie, czy policja chętnie współpracuje z dziennikarzami, jak rozpoznać wiarygodnych informatorów? Zapraszamy do lektury!

Stwardnienie rozsiane a praca zawodowa – czy można pracować z SM?

Stwardnienie rozsiane a praca zawodowa – czy można pracować z SM?

– Od 10 lat żyję ze stwardnieniem rozsianym, i żyję naprawdę. Diagnoza była momentem przełomowym, który zmusił mnie do przewartościowania całego życia – mówi Aleksandra Zator, dietetyk i trenerka. – Nawet jeśli pojawią się trudności, nie warto się poddawać. Warto szukać rozwiązań, które pozwolą na kontynuowanie pracy – dodaje Anna Gryżewska z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Employee advocacy – na czym polega? Jakie ma zalety?

Employee advocacy – na czym polega? Jakie ma zalety?

Pracownicy to najlepsi ambasadorzy marki, dlatego wielu pracodawcom zależy, by to oni rozpowszechniali w mediach społecznościowych informacje o produktach i usługach firmy albo chwalili się swoim miejscem pracy. Jak zaangażować pracowników w promowanie przedsiębiorstwa? Czego zatrudnieni mogą oczekiwać w zamian? Oto co musisz wiedzieć o wdrażaniu strategii employee advocacy w swojej firmie.