Praca.pl Poradniki Studenci
Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

 
Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

Studia mają otwierać drzwi do kariery zawodowej i zapewniać świetlaną przyszłość, jednak w praktyce często wygląda to nieco inaczej. Pierwsza praca po studiach nie zawsze oznacza zajęcie, na jakie liczyliśmy, wybierając dany kierunek. Niekoniecznie też praca w wyuczonym zawodzie to najlepsza opcja w danych okolicznościach ekonomicznych. Ile osób po studiach pracuje w zawodzie? Czy absolwenci naprawdę mają problem ze znalezieniem pracy związanej z ukończonym kierunkiem studiów? Sprawdź, po jakich studiach jest praca i absolwentów z jakimi kompetencjami szukają pracodawcy w Polsce.

 

Spis treści

Praca w swoim zawodzie – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

 

Wyższe wykształcenie to jeden ze sposobów, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Warto przy tym wybrać odpowiedni kierunek na jak najbardziej prestiżowej uczelni – dzięki temu długie lata studiów nie będą męczące, a po ich zakończeniu nie będą czekały na Ciebie oferty pracy, która w rzeczywistości wcale Cię nie interesuje.

 

Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o studia, wielu z nas wciąż kieruje się przede wszystkim sercem, zainteresowaniami, pasjami, a nie myślą o poszukiwaniu pracy czy bezrobociu wśród absolwentów określonych kierunków. Według raportu „Connected Student” opracowanego przez firmę Salesforce jedynie 47% ankietowanych wybrała kierunek studiów, biorąc pod uwagę przyszłe perspektywy zawodowe. Czy to duży błąd? Praca w swojej profesji nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki, dlatego warto z wyprzedzeniem planować potencjalną karierę. Z drugiej strony nawet student, który starannie przemyślał kierunek, może mieć problemy ze znalezieniem pracy po studiach.

 

Ile osób po studiach pracuje w zawodzie?

 

Najnowsze dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że poziom bezrobocia w Polsce na marzec 2023 wyniósł 5,4%. Mimo to sytuacja na rodzimym rynku pracy jest lepsza niż w wielu krajach UE. Co prawda podwyższone statystyki bezrobocia często dotyczą młodych ludzi, niemniej w ogóle osób bezrobotnych absolwenci studiów wyższych stanowią niewielki odsetek. Oczywiście to, że młode, wykształcone osoby zwykle znajdują pracę, nie oznacza zarazem, że pracują w zawodzie. Trudności w znalezieniu posady zgodnej z wykształceniem widoczne są na polskim rynku pracy od lat, a wiedza zdobyta w trakcie studiów często przepada w ciągu kilku lat. Dane GUS, który regularnie przeprowadza badania dotyczące polskiego i europejskiego rynku pracy, nie są pod tym względem zbyt optymistyczne. Zgodnie z nimi brak pracy odpowiadającej wykształceniu dotyka aż 53% aktywnych zawodowo Polaków. Jednocześnie 7% osób wykorzystuje wiedzę i umiejętności ze studiów w zakresie mniejszym niż oczekiwali.

 

Praca w zawodzie po studiach – po jakich kierunkach najtrudniej ją znaleźć?

 

Według prognoz opublikowanych przez Barometr zawodów umiarkowane problemu ze znalezieniem pracy mogą występować nawet w 141 zawodach. To właśnie w nich panuje równowaga popytu i podaży, co oznacza, że oferty pracy i kandydaci występują w podobnych ilościach. Gdy specjalistów nie brakuje, praca w swoim zawodzie jest mniej osiągalna. Konkurencja na rynku sprawia, że absolwenci bez doświadczenia przegrywają w czasie rekrutacji z pracownikami ze stażem na podobnych stanowiskach. Nie dziwi, że przedsiębiorstwa są bardziej skłonne zaufać doświadczeniu i praktyce niż wpisowi w CV o wiedzy na dany temat.

 

Bezrobocie po studiach może czekać Cię nawet, jeśli wybierzesz jeden z prestiżowych lub popularnych kierunków, takich jak prawo, filologia angielska, grafika komputerowa czy ekonomia.

 

W najbliższym czasie na stosunkowo dużą konkurencję w procesach rekrutacyjnych powinny przygotować się osoby, które ukończyły takie kierunki jak m.in.:

 

 • architektura i architektura krajobrazu;

 • bibliotekoznawstwo;

 • dziennikarstwo i komunikacja;

 • ekonomia;

 • filologia;

 • filozofia, politologia i kulturoznawstwo;

 • geodezja;

 • grafika komputerowa;

 • kosmetologia;

 • logistyka;

 • pedagogika;

 • prawo;

 • socjologia;

 • stomatologia;

 • turystyka;

 • weterynaria;

 • wzornictwo;

 • zarządzanie.

 

Od lat kierunki, po których najtrudniej znaleźć pracę, to psychologia, politologia, filozofia, socjologia, filologia polska i historia. Problemem może być też praca po zarządzaniu, prawie i ekonomii. W 2021 roku według badania przeprowadzonego przez Bilans Kapitału Ludzkiego największy odsetek absolwentów nieaktywnych zawodowo odnotowano po turystyce i rekreacji (30% z absolwentów bez zatrudnienia), socjologii (21,4%) oraz pedagogice (19%).

 

Praca po studiach – gdzie szybko ją znaleźć?

 

Kierunek studiów może mieć decydujący wpływ na Twoją przyszłość, ale, co ważne, wcale nie musisz pracować w zawodzie, w którym się kształciłeś. Jeśli jednak liczysz, że wyższe wykształcenie pomoże Ci znaleźć wymarzoną pracę, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale również prognozy odnośnie rozwojowych branż. Praca po skończeniu studiów będzie bardziej osiągalna, gdy uwzględnisz zarówno własne predyspozycje, jak i dynamicznie zmieniający się rynek pracy.

 

Po jakich studiach jest praca w 2023 roku? Przyzwyczailiśmy się już do tego, że obecnie prym wiedzie branża IT, której potencjał wykorzystuje praktycznie każda firma. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywać, a nowe, dynamicznie powstające technologie oznaczać będą także nowe zawody i brakujących specjalistów. Warto zatem trzymać rękę na pulsie, sprawdzać, jak wygląda sytuacja w interesującej Cię branży. Osoby posiadające wykształcenie informatyczne są na uprzywilejowanej pozycji, warto jednak pamiętać, że karierę w IT i wdrażaniu nowych technologii zrobi także humanista. Coraz większa znaczenie na rynku pracy ma elastyczność, wyczucie momentu i umiejętność odnalezienia się w nowo powstającej niszy. 

 

Dobre perspektywy daje także branża paliwowa, która wciąż poszukuje ekspertów mogących zapewnić ciągłość produkcji z uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Gwarancją sukcesu zawodowego od lat nieodmiennie jest medycyna. Lekarze specjaliści mogą liczyć nie tylko na pracę we własnym zawodzie, ale też wysokie zarobki. Z drugiej strony w przypadku zawodów medycznych droga kształcenia jest trudna, a odebranie dyplomu nie kończy procesu nabywania kwalifikacji do pracy.

 

W 2023 roku najbardziej perspektywiczne kierunki studiów to cyberbezpieczeństwo i studia programistyczne, studia medyczne, studia językowe (w szczególności koreańskie, choć brakuje także tłumaczy z języków skandynawskich i innych), inżynieria, automatyka i robotyka oraz kierunki powiązane z sektorem paliwowym.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

 • Stażysta w Dziale Wsparcia Sprzedaży (płatny staż)

  Logwin Poland Sp. z o.o.   Piaseczno    praca stacjonarna
  praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
  12 godz.
  Jakie zadania na Ciebie czekają? Wsparcie sprzedaży w ramach inicjatyw i akcji handlowych; Tworzenie i weryfikacja baz danych, oraz szukanie potencjalnych klientów Przygotowywanie comiesięcznych raportów sprzedaży dla Product- Manager'ów; Współpraca w tworzeniu i comiesięczna weryfikacja...
 • Staż w oddziale banku

  PKO Bank Polski   Olsztyn    praca stacjonarna
  praktykant/stażysta  umowa zlecenie  pełny etat
  14 godz.
  Na tym stanowisku będziesz: dbać o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A, odkrywać funkcjonowanie oddziału detalicznego i stanowisk znajdujących się w jego strukturze, poznawać zasady pracy z klientem detalicznym i standardy jakości obsługi, wspierać oddział w ramach realizowanych...
 • Gemini Polska Sp. z o.o.
  specjalista junior / mid / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
  1 dni
  Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
 • Gemini Polska Sp. z o.o.
  specjalista junior / mid / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
  1 dni
  Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
 • Gemini Polska Sp. z o.o.
  specjalista junior / mid / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
  1 dni
  Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
 • Płatny staż - Pracownik biurowy [OzN]

  Fihn Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
  młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat   3 900 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  1 dni
  Jeśli chcesz rozszerzyć kwalifikacje w zakresie: administracji i zarządzania biurem, prowadzenia rejestrów, sporządzania pism, obsługi komputera i oprogramowania biurowego, to nasza propozycja jest dla Ciebie!

Najnowsze artykuły

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?

Wzrost płacy minimalnej od 1 lipca 2024 roku

Wzrost płacy minimalnej od 1 lipca 2024 roku

Decyzją Rady Ministrów od 1 lipca 2024 roku wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce. Podwyżka w stosunku do pierwszego półrocza jest niewielka, bo jedynie o 58 zł, jednak w porównaniu do ubiegłego roku wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie aż o 700 zł. Sprawdź nowe stawki wynagrodzenia brutto i netto, a także ile osób skorzysta z podniesienia minimalnej krajowej.