Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

 
Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

Studia mają otwierać drzwi do kariery zawodowej i zapewniać świetlaną przyszłość, jednak w praktyce często wygląda to nieco inaczej. Pierwsza praca po studiach nie zawsze oznacza zajęcie, na jakie liczyliśmy, wybierając dany kierunek. Niekoniecznie też praca w wyuczonym zawodzie to najlepsza opcja w danych okolicznościach ekonomicznych. Ile osób po studiach pracuje w zawodzie? Czy absolwenci naprawdę mają problem ze znalezieniem pracy związanej z ukończonym kierunkiem studiów? Sprawdź, po jakich studiach jest praca i absolwentów z jakimi kompetencjami szukają pracodawcy w Polsce.

 

Spis treści

Praca w swoim zawodzie – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

 

Wyższe wykształcenie to jeden ze sposobów, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Warto przy tym wybrać odpowiedni kierunek na jak najbardziej prestiżowej uczelni – dzięki temu długie lata studiów nie będą męczące, a po ich zakończeniu nie będą czekały na Ciebie oferty pracy, która w rzeczywistości wcale Cię nie interesuje.

 

Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o studia, wielu z nas wciąż kieruje się przede wszystkim sercem, zainteresowaniami, pasjami, a nie myślą o poszukiwaniu pracy czy bezrobociu wśród absolwentów określonych kierunków. Według raportu „Connected Student” opracowanego przez firmę Salesforce jedynie 47% ankietowanych wybrała kierunek studiów, biorąc pod uwagę przyszłe perspektywy zawodowe. Czy to duży błąd? Praca w swojej profesji nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki, dlatego warto z wyprzedzeniem planować potencjalną karierę. Z drugiej strony nawet student, który starannie przemyślał kierunek, może mieć problemy ze znalezieniem pracy po studiach.

 

Ile osób po studiach pracuje w zawodzie?

 

Najnowsze dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że poziom bezrobocia w Polsce na marzec 2023 wyniósł 5,4%. Mimo to sytuacja na rodzimym rynku pracy jest lepsza niż w wielu krajach UE. Co prawda podwyższone statystyki bezrobocia często dotyczą młodych ludzi, niemniej w ogóle osób bezrobotnych absolwenci studiów wyższych stanowią niewielki odsetek. Oczywiście to, że młode, wykształcone osoby zwykle znajdują pracę, nie oznacza zarazem, że pracują w zawodzie. Trudności w znalezieniu posady zgodnej z wykształceniem widoczne są na polskim rynku pracy od lat, a wiedza zdobyta w trakcie studiów często przepada w ciągu kilku lat. Dane GUS, który regularnie przeprowadza badania dotyczące polskiego i europejskiego rynku pracy, nie są pod tym względem zbyt optymistyczne. Zgodnie z nimi brak pracy odpowiadającej wykształceniu dotyka aż 53% aktywnych zawodowo Polaków. Jednocześnie 7% osób wykorzystuje wiedzę i umiejętności ze studiów w zakresie mniejszym niż oczekiwali.

 

Praca w zawodzie po studiach – po jakich kierunkach najtrudniej ją znaleźć?

 

Według prognoz opublikowanych przez Barometr zawodów umiarkowane problemu ze znalezieniem pracy mogą występować nawet w 141 zawodach. To właśnie w nich panuje równowaga popytu i podaży, co oznacza, że oferty pracy i kandydaci występują w podobnych ilościach. Gdy specjalistów nie brakuje, praca w swoim zawodzie jest mniej osiągalna. Konkurencja na rynku sprawia, że absolwenci bez doświadczenia przegrywają w czasie rekrutacji z pracownikami ze stażem na podobnych stanowiskach. Nie dziwi, że przedsiębiorstwa są bardziej skłonne zaufać doświadczeniu i praktyce niż wpisowi w CV o wiedzy na dany temat.

 

Bezrobocie po studiach może czekać Cię nawet, jeśli wybierzesz jeden z prestiżowych lub popularnych kierunków, takich jak prawo, filologia angielska, grafika komputerowa czy ekonomia.

 

W najbliższym czasie na stosunkowo dużą konkurencję w procesach rekrutacyjnych powinny przygotować się osoby, które ukończyły takie kierunki jak m.in.:

 

 • architektura i architektura krajobrazu;

 • bibliotekoznawstwo;

 • dziennikarstwo i komunikacja;

 • ekonomia;

 • filologia;

 • filozofia, politologia i kulturoznawstwo;

 • geodezja;

 • grafika komputerowa;

 • kosmetologia;

 • logistyka;

 • pedagogika;

 • prawo;

 • socjologia;

 • stomatologia;

 • turystyka;

 • weterynaria;

 • wzornictwo;

 • zarządzanie.

 

Od lat kierunki, po których najtrudniej znaleźć pracę, to psychologia, politologia, filozofia, socjologia, filologia polska i historia. Problemem może być też praca po zarządzaniu, prawie i ekonomii. W 2021 roku według badania przeprowadzonego przez Bilans Kapitału Ludzkiego największy odsetek absolwentów nieaktywnych zawodowo odnotowano po turystyce i rekreacji (30% z absolwentów bez zatrudnienia), socjologii (21,4%) oraz pedagogice (19%).

 

Praca po studiach – gdzie szybko ją znaleźć?

 

Kierunek studiów może mieć decydujący wpływ na Twoją przyszłość, ale, co ważne, wcale nie musisz pracować w zawodzie, w którym się kształciłeś. Jeśli jednak liczysz, że wyższe wykształcenie pomoże Ci znaleźć wymarzoną pracę, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale również prognozy odnośnie rozwojowych branż. Praca po skończeniu studiów będzie bardziej osiągalna, gdy uwzględnisz zarówno własne predyspozycje, jak i dynamicznie zmieniający się rynek pracy.

 

Po jakich studiach jest praca w 2023 roku? Przyzwyczailiśmy się już do tego, że obecnie prym wiedzie branża IT, której potencjał wykorzystuje praktycznie każda firma. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywać, a nowe, dynamicznie powstające technologie oznaczać będą także nowe zawody i brakujących specjalistów. Warto zatem trzymać rękę na pulsie, sprawdzać, jak wygląda sytuacja w interesującej Cię branży. Osoby posiadające wykształcenie informatyczne są na uprzywilejowanej pozycji, warto jednak pamiętać, że karierę w IT i wdrażaniu nowych technologii zrobi także humanista. Coraz większa znaczenie na rynku pracy ma elastyczność, wyczucie momentu i umiejętność odnalezienia się w nowo powstającej niszy. 

 

Dobre perspektywy daje także branża paliwowa, która wciąż poszukuje ekspertów mogących zapewnić ciągłość produkcji z uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Gwarancją sukcesu zawodowego od lat nieodmiennie jest medycyna. Lekarze specjaliści mogą liczyć nie tylko na pracę we własnym zawodzie, ale też wysokie zarobki. Z drugiej strony w przypadku zawodów medycznych droga kształcenia jest trudna, a odebranie dyplomu nie kończy procesu nabywania kwalifikacji do pracy.

 

W 2023 roku najbardziej perspektywiczne kierunki studiów to cyberbezpieczeństwo i studia programistyczne, studia medyczne, studia językowe (w szczególności koreańskie, choć brakuje także tłumaczy z języków skandynawskich i innych), inżynieria, automatyka i robotyka oraz kierunki powiązane z sektorem paliwowym.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

 • Asystent / Asystentka w Zespole Księgowości

  BNP PARIBAS LEASE GROUP SP. Z O.O.   Warszawa   praca zdalna
  asystent  aplikuj szybko
  8 godz.
  Jako Asystent/ka w Zespole Księgowości będziesz odpowiedzialny/a za: księgowanie wyciągów, wystawianie faktur i faktur korygujących, weryfikacje rozrachunków klienta, procesowanie zwrotów nadpłat, monitoring płatności wychodzących, obsługa systemu homebankingu, wprowadzanie przelewów...
 • Specjalista / Specjalistka ds. Wsparcia Sprzedaży CFS

  BNP PARIBAS LEASE GROUP SP. Z O.O.   Niepruszewo   praca zdalna
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  11 godz.
  Jako Specjalista-/ka ds. Wsparcia Sprzedaży będziesz odpowiedzialny/a za: wsparcie w działaniach o charakterze handlowym i administracyjnym pracujących w terenie Regionalnych Kierowników Sprzedaży CFS, nawiązywanie i utrzymywanie profesjonalnej, długotrwałej relacji z handlowcami Dealerów...
 • Technik ds. Testów

  Brembo POLAND Sp. z o.o.   Niepołomice  
  specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
  4 dni
  Twoje zadania: Przygotowywanie oraz przeprowadzanie badań i testów wytrzymałościowych układu hamulcowego Obsługa maszyn testowych i nadzór nad prawidłowym przebiegiem testów; Analiza wyników; Przygotowywanie raportów; Bieżące reagowanie na pojawiające się awarie;
 • Ustawiacz Maszyn

  Brembo POLAND Sp. z o.o.   Niepołomice  
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
  4 dni
  Twój zakres obowiązków: Obsługa i nadzór nad gniazdem produkcyjnym wyposażonym w maszyny sterowane numerycznie; Załadunek i rozładunek detali, kontrola wizualna; Obróbka piast hamulcowych; Wymiana płytek skrawających i narzędzi; Kontrola jakościowa wykonanych detali zgodnie z...
 • Operator CNC

  Brembo POLAND Sp. z o.o.   Niepołomice  
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
  4 dni
  Twój zakres obowiązków: Obsługa i nadzór nad gniazdem produkcyjnym wyposażonym w maszyny sterowane numerycznie; Załadunek i rozładunek detali, kontrola wizualna; Obróbka piast hamulcowych; Wymiana płytek skrawających i narzędzi; Kontrola jakościowa wykonanych detali zgodnie z...
 • Elektromechanik

  Brembo POLAND Sp. z o.o.   Dąbrowa Górnicza  
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
  4 dni
  Opis stanowiska: Teraz możesz stać się częścią naszego zespołu. Firmy, która jest niekwestionowaną legendą motoryzacji. Czego oczekujemy od Ciebie? jako członek operacyjnego zespołu utrzymania ruchu podejmiesz się misji opieki nad parkiem maszynowym Brembo; wykonujesz naprawy...

Najnowsze artykuły

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wywysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie. Sprawdź, jakie są objawy CFS.

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Wygraj atrakcyjne nagrody w konkursie na temat sztucznej inteligencji. Masz pomysł na to, jak pod wpływem technologii zmieni się Twoje życie i praca? Opowiedz nam o swoich przewidywaniach!

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Górzysty archipelag na Oceanie Atlantyckim jest otwarty na pracowników z Polski. Żeby wyjechać do pracy, nie musisz załatwiać wielu formalności, jednak przeszkodę może stanowić wymagany język obcy. Zobacz, czy masz szansę na pracę.

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

W teorii producentem muzycznym może zostać każdy – nie musisz mieć ani kierunkowego wykształcenia, ani nawet umieć grać na jakimkolwiek instrumencie. W praktyce zacząć karierę w tym zawodzie nie jest tak łatwo. Sprawdź, od czego zacząć.

Pomoc de minimis – definicja, dla kogo, limit, warunki

Pomoc de minimis – definicja, dla kogo, limit, warunki

Pomoc de minimis to wsparcie udzielane przez państwo małym i średnim przedsiębiorstwom. Zobacz, jakie musisz spełnić warunki, by je otrzymać oraz jaka jest wysokość świadczenia.

Asystent zdrowienia – na czym polega praca w tym zawodzie?

Asystent zdrowienia – na czym polega praca w tym zawodzie?

Zapotrzebowanie na asystentów zdrowia będzie się zwiększać. Żeby zdobyć pracę w tym nowym zawodzie w ochronie zdrowia, trzeba jednak spełnić jeden bardzo istotny warunek. Sprawdź, czy się kwalifikujesz.