CV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawcówWięcejWybierzCV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawców

Studia MBA – inwestycja w karierę 2015-08-11

Studia MBA to jeden z etapów kształcenia dla przedstawicieli kadry zarządzającej w dużych firmach takich, jak np. banki czy inne instytucje finansowe. Stanowi szansę na podniesienie kwalifikacji, a co za tym idzie – na otrzymanie jeszcze lepszej pracy i wyższych zarobków.


Wiele osób, zajmujących stanowiska kierownicze lub marzących o takiej posadzie, szuka przez cały czas możliwości rozwoju zawodowego, gdyż nie chce zostać w tyle za konkurencją. Studia MBA to dla takich osób dobra inwestycja, która może się bardzo opłacić i przynieść wymierne korzyści w dalszej karierze.


Dzięki nim można nabyć nowe umiejętności i rozszerzyć posiadaną do tej pory wiedzę. Podczas nauki nacisk jest położony na praktyczne aspekty funkcjonowania w świecie finansów i zarządzania. Jedną z podstawowych zalet takich studiów jest stała wymiana doświadczeń z wykładowcami oraz bezpośrednio pomiędzy uczestnikami zajęć. Mniejszą rolę odgrywa w tym przypadku teoria.


W trakcie nauki można zdobyć nowe kontakty, które z pewnością będą bardzo przydatne w życiu zawodowym. Sieć znajomości i powiązań w świecie biznesu jest bowiem bardzo istotna i niekiedy decyduje o sukcesie poszczególnych projektów. Studia MBA to także okazja do zetknięcia się najwybitniejszymi przedstawicielami świata biznesu, np. prezesami spółek giełdowych, co jest bezcennym doświadczeniem.


Co ważne, programy MBA w Polsce są często realizowane przy współpracy z zagranicznymi uczelniami, a zajęcia prowadzą zarówno Polacy, jak i wykładowcy z innych krajów. To bardzo rozszerza horyzonty, poznaje się bowiem przedstawicieli różnych kultur biznesowych i dzięki temu zyskuje nowe spojrzenie na wiele, czasem nawet najbardziej oczywistych spraw.


Rozwój osobisty przez MBA


Absolwenci studiów MBA zwiększają także swoją renomę w środowisku i na rynku pracy. Postrzega się ich bowiem nie tylko jako dobrze wykształconych specjalistów z prestiżowym dyplomem, ale także jako osoby otwarte, nastawione na rozwój i przydatne w kreowaniu przyszłych strategii biznesowych dla firm.


Takie studia, łączone z codzienną pracą i obowiązkami rodzinnymi, wpływają także pozytywnie na rozwój osobisty. Uczą, jak poprawić efektywność działania, właściwie kształtować priorytety w życiu i lepiej gospodarować czasem, kiedy trzeba go dzielić między naukę, sprawy zawodowe i prywatne. Są doskonałą okazją do mierzenia się z samym sobą i pokonywania kolejnych barier.


Nie jest to łatwe i wymaga czasem dużego poświęcenia, ale pozwala przekonać się, że nasze możliwości są czasem o wiele większe, niż nam się początkowo wydaje.


MBA nie dla wszystkich


Jak widać, studia MBA wyróżniają się swoją specyfiką i z tego względu są skierowane tylko do pewnej, dość wąskiej, grupy docelowej. Aby je rozpocząć, nie wystarczy samo wyższe wykształcenie, musi być ono poparte odpowiednią praktyką zawodową, często na stanowiskach kierowniczych.


Nie przyjmuje się na takie studia każdego, kto wyraża chęć uczestnictwa i ma środki na opłacenie nauki. Szczegółowo weryfikowany jest potencjał każdego zainteresowanego. Kandydaci muszą przejść rozmowy i testy kwalifikacyjne, podczas których sprawdza się ich kompetencje oraz znajomość języków obcych.


Wszystko po to, aby podczas zajęć utrzymany był wysoki poziom, a każdy z uczestników miał zapewnioną możliwość rozwoju oraz wyniesienia ze studiów przydatnej wiedzy i nowych doświadczeń.


Gdzie szukać studiów?


Jak podaje mbaportal.pl, w Polsce funkcjonują obecnie 66 programy MBA. Najczęściej oferują je uczelnie zlokalizowane w największych miastach, m.in. Akademia Leona Koźmińskiego, Szkoła Główna Handlowa, Wyższa Szkoła Bankowa czy uniwersytety i uczelnie ekonomiczne. Liderem pod tym względem jest Warszawa. Ogółem w stolicy dostępnych jest aż 26 rodzajów takich studiów.


Pewną barierą dla chętnych są także wysokie koszty. Zainteresowani muszą się bowiem liczyć ze sporym wydatkiem. Średni koszt studiów MBA w naszym kraju przekracza 30 tys. zł. W 2014 roku nieco się obniżył i wyniósł 30,5 tys. zł, podczas gdy jeszcze w 2012 było to 32,5 tys. zł.


Przed wyborem konkretnej oferty trzeba się dobrze zastanowić. Nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną studiów. Należy przemyśleć swoje przyszłe cele zawodowe, by dobrać odpowiedni program, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom, planom i oczekiwaniom.

Przeczytaj także:

Skomentuj