Studia podyplomowe - do czego mogą ci się przydać?

2016-09-15

W zeszłym roku Uniwersytet Warszawski proponował aż 145 kierunków studiów podyplomowych. Nieco więcej, bo aż 150 programów ma w swojej ofercie Szkoła Główna Handlowa. To tylko dwie z kilkudziesięciu uczelni, na których można zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Czy jednak pójście na studia podyplomowe ma sens? Kiedy zdecydować się na dodatkową edukację?

 

Chęć przebranżowienia się


Czujesz, że chciałbyś robić coś innego w pracy? Poszukujesz nowych możliwości, ale brak ci doświadczenia? O ile nie planujesz w przeciągu roku zmienić zawodu ze sprzedawcy na lekarza, studia podyplomowe mogą być niezwykle pomocne. Wiedza zdobyta pod okiem specjalistów pozwoli ci lepiej zrozumieć prawidła zawodu, który chcesz wykonywać w niedalekiej przyszłości i przygotować się do procesu przebranżowienia się. Twoje proaktywne podejście do zmiany z pewnością zostanie także docenione przez rekruterów, z którymi w przyszłości będziesz miał okazję rozmawiać o nowym zajęciu.


Pragnienie podniesienia swoich kwalifikacji


Wraz z rozwojem w organizacji zakres twoich obowiązków wzrasta? Trendy w branży zmieniają się coraz częściej a ty chcesz nie tylko za nimi podążać, ale być także ich kreatorem? Twoim nowym obowiązkiem od niedawna zaczęło być także zarządzanie kilkuosobowym zespołem? Studia podyplomowe mogą być niezwykle pomocne. Dedykowane danemu obszarowi zajęcia, które niejednokrotnie skierowane są wyłącznie do praktyków pozwalają znacząco poszerzyć specjalistyczną wiedzę, a dzięki temu sprostać nowym zadaniom w pracy. Możliwość spotkań z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i zbliżonych obowiązkach może być także niezwykle cenną okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń.


Zamiast magistra


Ukończenie trzyletnich studiów licencjackich pozwala obecnie uzyskać w Polsce wykształcenie wyższe. W związku z tym, część z osób, które zdobywają tytuł licencjata postanawia zrezygnować z uzupełniających wiedzę studiów magisterskich, na rzecz rozpoczęcia pierwszej, poważnej pracy. Alternatywą dla studiów drugiego stopnia mogą być - zwykle o połowę krótsze - studia podyplomowe. Pozwalają one zdobyć specjalistyczne umiejętności z wąskiego obszaru, które stanowić będą doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobytej w ciągu trzech lat na pierwszej uczelni. Zaletą tych studiów jest to, że zajęcia odbywają się tylko w wybrane weekendy a więc można łączyć je wykonywaniem pracy na pełen etat. Co równie ważne, dodatkowa dawka specjalistycznej wiedzy znacząco podnosi wartość kandydata na rynku pracy. Jest to szczególnie istotne w przypadku młodych osób, które stosunkowo niedawno weszły na rynek pracy.


Budowanie sieci kontaktów


W przeciwieństwie do studiów licencjackich bądź magisterskich, grupa studentów danego roku studiów podyplomowych liczy zwykle około trzydziestu osób. W tak małej grupie o wiele prościej jest zawiązać dobre relacje. Oprócz zdobycia dodatkowej wiedzy, zdecydowanie się na kolejną dawkę edukacji może przynieść ciekawe kontakty biznesowe, które mają duże znaczenie w rozwoju biznesu. Kto wie kiedy mogą się one nam przydać?


Zdecydowałem się na studia - jaki kierunek wybrać?


Co chcesz osiągnąć po zakończeniu studiów? Jaką wiedzę pragniesz zdobyć? Zastanów się nad celem, jaki chcesz zrealizować i poszukaj takiego kierunku, który pomoże ci go spełnić. Weź pod uwagę treści poruszane na zajęciach - niezwykle ważne jest to, aby prezentowana na zjazdach wiedza nie pokrywała się z tym, co już wiesz. W końcu studia mają przynieść ci dodatkowy rozwój. Weź pod uwagę to, co na temat kierunku pisze uczelnia - do kogo skierowane są studia? Sprawdź też opinię absolwentów - być może pomoże ci to podjąć decyzję. Duże znaczenie ma także cena studiów. Zanim podejmiesz decyzje o wyborze konkretnej uczelni, sprawdź jaką ofertę ma konkurencja. Cena nie powinna być jednak jedynym kryterium. Podejmując decyzję o studiach weź pod uwagę także ilość zajęć, prestiż uczelni i wykładowców, z jakimi będziesz się spotkać. Być może lepiej będzie dopłacić dodatkowe kilkaset złotych w zamian za ciekawsze zajęcia i większą rozpoznawalność uczelni?

 

Ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji jest dobrze postrzegane przez pracodawców. Kandydat, który decyduje się na dodatkową edukację jest postrzegany jako osoba, której zależy na ciągłym rozwoju i która jest specjalistą w swoim fachu. Warto rozważyć więc dodatkową inwestycję w studia - może ona zaprocentować awansem, nową propozycją pracy bądź spełnieniem zawodowych celów i pragnień.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj