Praca.pl Poradniki Studenci
Zatrudnianie studentów – student w pracy: król świata czy kozioł ofiarny?

Zatrudnianie studentów – student w pracy: król świata czy kozioł ofiarny?

 
Zatrudnianie studentów – student w pracy: król świata czy kozioł ofiarny?

Pracujący student

 

W roku akademickim 2017/2018 dyplom ukończenia studiów otrzymało 327,7 tys. absolwentów, tj. o 15,4% mniej niż w 2016/2017 – podaje Główny Urząd Statystyczny. W grupie najpopularniejszych kierunków znalazły się: biznes, administracja i prawo (22,0% wszystkich studentów), technika, przemysł, budownictwo(17,2%), nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja oraz zdrowie i opieka społeczna (po 11,5%).

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, ale znaczenie wykształcenia wyższego nieprzerwanie od lat jest duże. Ogłoszenia o pracę nie pozostawiają złudzeń. Jednak dzisiaj dyplom wyższej uczelni jest często traktowany tak jak dawniej matura – jest niezbędny do zdobycia pracy, np. w administracji czy biurze. Od kilku lat funkcjonuje nawet pojęcie „inflacja wykształcenia" – studia wyższe, dawniej wyróżnik nielicznych, współcześnie stały się czymś powszechnym i nie zawsze docenianym.

Świadomi tego studenci starają się zdobyć doświadczenie zawodowe już podczas edukacji. Taka aktywność jest niezmiernie ważna, nawet jeśli pierwsze zajęcia nie do końca wiążą się z przyszłą karierą. Zdarza się, że młode osoby, przeświadczone o mało optymistycznej wizji zawodowej, decydują się na pozyskanie pracy w branżach niezwiązanych ze swoim kierunkiem studiów. Z jednej strony mogą zarobić, z drugiej jednak nie odczuwają satysfakcji. Nie należy lekceważyć i takiego doświadczenia. Praca kelnerki, niani, telemarketera czy doradcy klienta w odzieżowej sieciówce może być traktowana jako okazja do sprawdzenia umiejętności.

Poruszanie się po rynku pracy wcale nie jest proste, dlatego stawianie pierwszych zawodowych kroków bardzo dobrze rozpocząć jeszcze na studiach. Absolwenci, zwłaszcza bardzo popularnych kierunków, którzy nie podejmowali żadnej pozauczelnianej aktywności, mogą mieć większe trudności ze znalezieniem pracy niż ich bardziej przedsiębiorczy koledzy i koleżanki. Choć trzymają w ręku dyplom, to drzwi wielu firm wciąż są dla nich zamknięte.

 

Praca dla studenta dziennego


Prawdą jest, że o wiele łatwiej wygospodarować czas na pracę osobom, które wybrały studia niestacjonarne. Połączenie zawodowych obowiązków z dziennym trybem nauki na pewno wymaga ogromnej samodyscypliny i konsekwencji. Przeglądając oferty, można jednak znaleźć i takie, które pozwolą pogodzić pracę z nauką. Rozwiązaniem są system weekendowy albo praca zdalna.

 

Status studenta


Pracujący studenci bardzo często zawierają nie umowy o pracę, ale umowy cywilnoprawne. Z jednej strony ten wybór podyktowany jest preferencjami pracodawców, którzy ponoszą niższy koszt zatrudnienia (są zwolnieni ze składek ZUS) niż w przypadku etatu, a z drugiej takie rozwiązanie często pozwala osobie mającej status studenta (i która nie ukończyła 26 lat) zarobić większe stawki.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Pomocnik działu logistyki – staż

    ManpowerGroup   Czeladź    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie   27,70 zł brutto/godz.
    4 godz.
    Zadania: Wsparcie działu logistyki; Weryfikacja prawidłowości towarów odbieranych i przygotowanych do wysyłki; Dodatkowe, zlecone prace biurowe; Wymagania: Chęć nauki i rozwoju w branży logistycznej; Chęć pracy na umowę-zlecenie; Studia kierunkowe (mile widziane) Dostępność do pracy w...
  • Płatne Praktyki w firmie budowlanej

    POLAQUA Sp. z o.o.   Gręzów, ul. Budowlana 23    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta
    6 godz.
    ZADANIA: wsparcie kadry inżynierskiej w opracowywaniu dokumentacji powykonawczej oraz wszelkich zadaniach niezbędnych podczas prowadzenia kontraktu budowlanego; pomoc w innych zadaniach administracyjnych.
  • Urząd Dozoru Technicznego
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Kluczowe obowiązki: Kompleksowa obsługa Biura Obsługi Klienta. Czuwanie nad prawidłowym obiegiem pism. Rejestrowanie spraw w systemach teleinformatycznych. Przyjmowanie i wysyłka korespondencji. Weryfikacja kompletności złożonych dokumentów.
  • STRABAG Sp. z o.o.
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę
    8 godz.
    Zadania: Wsparcie w nadzorowaniu pracy grup sił własnych oraz firm podwykonawczych; Kontrola zgodności wykonywanych robót z dokumentacją techniczną; Przygotowywanie podstawowych dokumentów budowy, m.in. raportów z prac; Wsparcie w prowadzeniu bieżącej dokumentacji budowy;
  • Staż w zespole rozwoju mechanizmów rozliczeń

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    9 godz.
    W naszym zespole na co dzień: uczestniczysz w sporządzaniu raportów z zakresu rozliczeń i reklamacji kartowych, pomagasz przeprowadzać analizę reklamacji kartowych, bierzesz udział w projektach dotyczących obszaru rozliczeń produktów kartowych i mobilnych, wspierasz proces rozliczeń...
  • Płatny Staż / Praktyki w dziale Ciągłego Doskonalenia

    PO Lighting Poland Sp. z o. o.   Niemce, k. Lublina    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w prowadzeniu projektów ciągłego doskonalenia; Wdrażanie narzędzi LEAN w obszarze produkcyjnym tj. 5S, SMED, TPM; Udział w balansowaniu procesów produkcyjnych; Pomiary czasu cyklu operatora / maszyny; Nadzór nad SPC w wybranych procesach produkcyjnych;...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.