Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Osoba bezrobotna a rozliczenie podatkowe PIT

Osoba bezrobotna a rozliczenie podatkowe PIT

 
Osoba bezrobotna a rozliczenie podatkowe PIT

Osoby szukające pracy, szczególnie pozostające na długotrwałym bezrobociu, często mają wątpliwości, czy powinny rozliczać się z fiskusem. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od kilku czynników. Sprawdź, czy jako bezrobotny powinieneś wypełnić PIT-37.

 

Czy bezrobotni rozliczają PIT?

 

Rozliczenia PIT dokonują osoby, które w danym roku uzyskiwały przychody, niezależnie od tego, czy są zatrudnione, prowadzą własną działalność, mają status osoby bezrobotnej itd.

 

Kiedy bezrobotny uzyskuje przychody? Niepracujący zarejestrowani w powiatowym urzędzie pracy mają prawo do różnych form wsparcia, również finansowego. Od niektórych świadczeń pieniężnych powinien być odprowadzany podatek dochodowy od osób fizycznych, a od innych nie.

 

Zasiłek dla bezrobotnych a PIT

 

Rozliczyć się z urzędem podatkowym muszą przede wszystkim te osoby, które korzystają z prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Urząd pracy wystawia osobie pobierającej zasiłek PIT-11 w podaje związaną z tym informację. Na jego podstawie bezrobotny wypełnia własne rozliczenie podatkowe (np. PIT-37). Informacja o świadczeniu musi zostać podana nawet wówczas, jeśli jego wysokość nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku.

 

Warto pamiętać, że obecnie podatnik nie musi już wypełniać PIT-u samodzielnie, wystarczy, że przygotowany przez fiskus dokument zatwierdzi lub poprawi za pośrednictwem platformy podatki.gov.pl. Jeśli tego zaniecha, zeznanie 30 kwietnia zostanie przyjęte automatycznie jako poprawne.

 

Bezrobotny bez zasiłku a PIT

 

Czy konieczne jest rozliczenie PIT-u bezrobotnego bez zasiłku? Zgodnie z art. 21. pkt 102. Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma takiego obowiązku, nawet jeśli uzyskał „zwrot kosztów (…) z tytułu:
a) przejazdu do miejsca pracy,
b) przejazdu na badania lekarskie lub psychologiczne,
c) przejazdu do miejsca odbywania stażu, szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy,
d) przejazdu do miejsca wykonywania prac społecznie użytecznych,
e) zakwaterowania w miejscu pracy lub miejscu odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych,
f) przejazdu na egzamin”.

 

Opodatkowaniu nie podlega również (pkt 118.) „wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych, z tytułu:
a) studiów podyplomowych,
b) szkoleń i przygotowania zawodowego dorosłych,
c) egzaminów lub licencji,
d) badań lekarskich lub psychologicznych,
e) ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków
– otrzymanych na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji
zatrudnienia i instytucjach rynku pracy”.

 

Zwolnione z podatku są też
• „świadczenia wypłacane bezrobotnym skierowanym do wykonywania prac społecznie użytecznych” (pkt 128.);
• „jednorazowe środki przyznane na podjęcie działalności” (pkt. 212.).

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Mistrz / Majster budowy mostów

    Primost Południe Sp. z o.o.   śląskie    praca mobilna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    OPIS STANOWISKA nadzór na brygadami pracowniczymi, zajmowanie się organizacją przebiegu prac – zgodnie z przepisami BHP, ochrony przeciwpożarowej, zabezpieczanie terenu budowy, praca powyżej 3 m.
  • TOYOTA Material Handling Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania: Praca mobilna; Wykonywanie napraw oraz przeglądów technicznych wózków widłowych; Analiza usterek i rozwiązywanie problemów technicznych; Tworzenie raportów i dokumentacji z wykonywanych czynności; Oczekiwania: Wykształcenie średnie lub zawodowe techniczne; Podstawowa wiedza i...
  • Programista PLC

    NES Global Talent   Warszawa    praca zdalna
    specjalista mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Projektowanie układów sterowania maszyn dla branż przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz innych, tworzenia dla nich oprogramowania i dokumentacji, Uruchamianie i instalacja nowych maszyn/urządzeń, szkolenia, serwis, Udział w kwalifikacjach i testach maszyn, Przeprowadzanie...
  • Inżynier Automatyk

    NES Global Talent   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Zapewnienie standardów firmy w obszarze automatyki, bezpieczeństwa ludzi i maszyn; Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania maszyn i urządzeń produkcyjnych pod kątem automatyki i elektryki; Nadzór nad instalacją nowopowstających linii technologicznych pod kątem jakości...
  • Synevo Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie
    1 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa Pacjentów w Punkcie Pobrań; Wykonywanie czynności medycznych w zakresie działania Punktu Pobrań; Prowadzenie dokumentacji medycznej zgodnie ze standardami Punktu Pobrań; Obsługa kasy fiskalnej i systemu komputerowego do obsługi Pacjentów.
  • Synevo Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie
    1 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa Pacjentów w Punkcie Pobrań; Wykonywanie czynności medycznych w zakresie działania Punktu Pobrań; Prowadzenie dokumentacji medycznej zgodnie ze standardami Punktu Pobrań; Obsługa kasy fiskalnej i systemu komputerowego do obsługi Pacjentów.

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.