Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

 
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie z pracy łączy się często z wypowiedzeniem bez świadczenia pracy, dzięki czemu odchodzący z firmy pracownik może od razu szukać nowego zatrudnienia, nie tracąc jednocześnie pensji u dotychczasowego pracodawcy. Zgodnie z Kodeksem pracy w przypadku rozwiązania umowy o pracę (zarówno w przypadku jednostronnego wypowiedzenia umowy przez pracodawcę lub pracownika, jak i rozwiązania umowy za porozumieniem stron) pracodawca może bowiem zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W tym czasie pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

 

Odsunięcie pracownika od pracy

 

Pracodawca korzystający z możliwości zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nie musi w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji: może być ona podyktowana interesem firmy (gdy np. pracodawca utracił zaufanie do pracownika) bądź też dobrem pracownika. Ważne jest to, aby w treści dokumentu wypowiedzenia umowy znalazł się zapis o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy z podaniem daty, od kiedy zwolnienie to obowiązuje.

Co do zasady, decyzja o odsunięciu pracownika od pracy w związku ze zwolnieniem go z obowiązku wykonywania zadań służbowych w trakcie okresu wypowiedzenia jest podejmowana przez pracodawcę i z jego inicjatywy. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby pracownik poprosił go o to lub zasugerował mu taką możliwość.

 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy: wzór


Jak powinno wyglądać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy? Pracodawca zobowiązany jest przedstawić je podwładnemu w formie pisemnej, w sposób jasny i niewzbudzający wątpliwości co do tego, od kiedy osoba, której umowa ulega rozwiązaniu, nie musi już przychodzić do firmy.

Dokument powinien więc zawierać dokładną datę zwolnienia z obowiązku pracy, przy czym data ta nie musi być tożsama z dniem wręczenia wypowiedzenia. Zdarza się, że pracodawca chce, aby osoba odchodząca z pracy dokończyła jeszcze jakieś zadanie lub była obecna w firmie na czas przekazania wiedzy czy narzędzi nowemu pracownikowi – wówczas zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może zacząć obowiązywać dopiero po kilku dniach od przyjęcia/wręczenia wypowiedzenia.

Wzór zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przedstawiamy poniżej.

                                                                                                                                              [Miejscowość, data]
[Dane pracodawcy]                                                                                                           [Dane pracownika]


Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę w dniu …, na podstawie artykułu 362  Kodeksu pracy zwalniam Panią/Pana z obowiązku świadczenia pracy w okresie od … do …

                                                                                                             [Podpis i pieczątka pracodawcy]
Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Szewska 3a    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Praca w Centrum Medycznym przy ul. Szewskiej 3a we Wrocławiu. Chcielibyśmy abyś posiadał/-a: wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; orientację na Pacjenta, empatię, wysoka...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański, ul. Wita Stwosza 1    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  część etatu
    1 godz.
    Praca w CM LUX MED ul. Wita Stwosza 1 Oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; ukończone kursy specjalistyczne z zakresu: szczepień ochronnych, EKG;...
  • Fizjoterapeuta / Fizjoterapeutka

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław    praca mobilna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Zapraszamy do współpracy fizjoterapeutów. Proponujemy współpracę w ramach realizacji wizyt domowych u Pacjentów na NFZ​. Twoje zadania: wykonywanie zabiegów z zakresu fizjoterapii zgodnie z zaleceniami merytorycznymi i metodycznymi; instruktaż ćwiczeń rehabilitacyjnych; prowadzenie...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży w Salonie Firmowym Orange

    Orange Polska S.A.   Warszawa, ul. Jana Ciszewskiego 15    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Sprzedaż usług Orange Polska. Edukowanie klientów o dostępnych dla nich produktach, usługach oraz technologiach. Udzielanie wsparcia technicznego klientom w zakresie oferowanego sprzętu. Doświadczenie w sprzedaży i obsłudze klientów. Umiejętność słuchania, sprawnego komunikowania się...
  • Pracownik Magazynu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wymagania: bardzo dobra znajomość języka niemieckiego lub angielskiego; gotowość do przeprowadzki do Niemiec; Zadania: Odbieranie, sprawdzanie, sortowanie i układanie produktów na półkach, Pobieranie produktów z półek, pakowanie i nadawanie zamówień, Dbanie o bezpieczeństwo. To nasz...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!