Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Co zrobić aby (nie) zostać zatrudnionym

Co zrobić aby (nie) zostać zatrudnionym

 
Co zrobić aby (nie) zostać zatrudnionym

Co robić aby (nie) zostać zatrudnionym

 

Nieodpowiadanie na maile, spóźnienia, niechlujny ubiór, uścisk spoconej dłoni... Nie wszyscy kandydaci
potrafią się dobrze zachować. Czy wiesz, jakie zwyczaje obowiązują osoby poszukujące pracy?

 

Trudna sztuka życia

Znajomość reguł grzeczności i umiejętność radzenia sobie w trudnych
Sytuacjach w życiu jest wyznacznikiem kultury osobistej i wpływa na nasz wizerunek. Chociaż dobre maniery powinny obowiązywać wszystkich, a więc także osoby poszukujące pracy, „czasami zdarza się spotkać po drugiej stronie stołu osobę, o której Faktycznie można pomyśleć, że pomyliła spotkania” – obserwuje Anna Barbachowska, Senior HR Executive w firmie Nielsen.

 

Jakie grzechy dotyczące savoir vivre’u zwykle popełniają kandydaci?

„Najczęściej dotyczą one stroju, który bywa nazbyt luźny na okoliczność spotkania z rekruterem i sposobu konstruowania wypowiedzi. Dochodzi do tego brak przeprosin za spóźnienie na spotkanie, a w skrajnych przypadkach brak jakiegokolwiek powiadomienia o tym, że na rozmowę kwalifikacyjną nie zamierza się dotrzeć. To ostatnie jest naprawdę ważne, ponieważ kulturalna osoba powinna szanować czas innych” – podpowiada Anna Barbachowska

 

Jak w takim razie dbać o swój profesjonalny wizerunek i postępować w trakcie poszukiwania pracy?

 

Komunikacja to podstawa
O tym, jakim kandydatem jesteś, świadczą używane przez ciebie słowa i dokumenty aplikacyjne dostarczane przedsiębiorstwom. Dlatego w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o jakość swojego CV i listu motywacyjnego oraz uważać, jakie wiadomości wysyłasz do rekrutera. Na otrzymane maile odpisuj jak najszybciej i używaj do tego Funkcji „odpowiedz”. Pozwala ona porządkować wiadomości dotyczące jednego wątku i szybko odnajdywać poszukiwane informacje. Z rekruterem się nie spoufalaj i każdą wiadomość podpisuj swoim imieniem i nazwiskiem. Pamiętaj też o pozostawieniu w stopce telefonu kontaktowego, maila i ewentualnego adresu do bloga i/lub strony internetowej (jeśli takie prowadzisz). Sprawdzaj również, czy wysyłane przez ciebie wiadomości nie zawierają błędów gramatycznych i ortograficznych.

 

Jak cię widzą, tak cię (za)piszą
Na pytanie portalu Praca.pl, „Czy w twoim miejscu pracy obowiązuje dress code”, 26 proc. osób odpowiedziało twierdząco, a 38 proc. respondentów zaznaczyło, że choć „nie ma wyraźnych zasad, pewne elementy ubioru nie są mile widziane”. Dobra prezencja jest gwarancją sukcesu w życiu osobistym i zawodowym, dlatego pamiętaj, że strój nie powinien być krzykliwy i odwracać uwagi od tego, o czym będziesz mówić na spotkaniu. Twoje ubranie musi być czyste, schludne i dostosowane do stanowiska, o które się ubiegasz.

 

Punktualnie i uważnie
Na rozmowę z rekruterem przyjdź około 5 minut przed czasem. Wcześniejsze pojawienie się w firmie może wprawić w zakłopotanie jej pracowników mogą być na ważnej naradzie lub nie dysponować miejscem, w którym będziesz mógł spokojnie poczekać na swoją kolej. „Jeśli jednak wiesz, że się spóźnisz lub nie możesz przybyć na spotkanie – zadzwoń albo napisz maila. Dzięki temu rekruter będzie uprzedzony o twoim spóźnieniu. Być może uda się nawet przełożyć rozmowę na inny termin” – radzi Anna Barbachowska z firmy Nielsen. Po wejściu do budynku, w którym odbywa się interview, przywitaj się z pracownikiem recepcji. Przedstaw się i powiedz, w jakim celu przyszedłeś i z kim konkretnie masz się zobaczyć. Uważaj tylko, aby nie pomylić nazwy stanowiska, na które aplikowałeś, oraz osoby, z którą jesteś umówiony – taka wpadka może negatywnie wpłynąć na twój wizerunek.

 

Za zamkniętymi drzwiami
Przed wejściem na spotkanie wyłącz telefon komórkowy. Będziesz mieć pewność, że nikt i nic nie zakłóci twojego spotkania z rekruterem. Zgodnie z etykietą biznesu jako pierwszy rękę podaje gospodarz. Jeśli więc rekruter wyciągnie do ciebie na powitanie swoją dłoń, koniecznie odwzajemnij uścisk. Powinien być on umiarkowanie silny i trwać dosłownie chwilę. Jeśli natomiast rekruter tego nie zrobi, nie wychodź przed szereg! Skiń głową i przywitaj się wyraźnym „dzień dobry”.


W trakcie rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy. Jeżeli w spotkaniu uczestniczą więcej niż 2 osoby, przenoś wzrok z jednej na drugą, ale więcej czasu patrz na tego, który zadaje pytanie. Kontroluj swoje ciało – nie gryź długopisu, nie bujaj się na krześle i nie gestykuluj zbyt gwałtownie. Nie przerywaj. Umiejętność aktywnego słuchania świadczy nie tylko o takcie, ale również o doskonałych zdolnościach interpersonalnych. Dlatego w trakcie rozmowy odpowiadaj tylko wtedy, gdy jesteś pytany. Po zakończonym spotkaniu poczekaj, aż rekruter się z tobą oficjalnie pożegna. Jeśli nie wyciągnie do ciebie dłoni, pożegnaj się z nim skinieniem głowy i tradycyjnym „do widzenia”.

 

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Elektromechanik (k/m/d)

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   60,00 - 120,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twoje obowiązki: Instalacja, konserwacja i naprawa instalacji elektrycznych i systemów; Przeprowadzanie inspekcji i testów w celu zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonalności instalacji elektrycznych; Naprawa usterek i awarii; Zachowanie odpowiednich przepisów i standardów bezpieczeństwa;...
  • Asystent / Asystentka Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Eko Elprom Sp. z.o.o.   Kraków, Podgórze    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowywanie projektów instalacji elektrycznych; Wykonywanie prac projektowych zgodnie z wytycznymi Klienta oraz obowiązującymi przepisami i normami prawnymi; Współpraca z Klientem, organami jednostek samorządowych oraz gestorami sieci Wymagania: Minimum 3-letnie...
  • Projektant Instalacji Elektrycznych

    Eko Elprom Sp. z.o.o.   Kraków, Podgórze    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowywanie projektów instalacji elektrycznych; Wykonywanie prac projektowych zgodnie z wytycznymi Klienta oraz obowiązującymi przepisami i normami prawnymi; Współpraca z Klientem, organami jednostek samorządowych oraz gestorami sieci; Wymagania: Minimum 7-letnie...
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta z Językiem Francuskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: Kompleksowa obsługa klienta; Fakturowanie sprzedaży; Kontrola wpływu należności; Obsługa transakcji sprzedażowych w systemie SAP; Samodzielne pozyskiwanie, rozwijanie współpracy oraz budowanie trwałych relacji z klientami.
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.