Wybrana kategoria

Jak mocno znajomość języków obcych zwiększa szansę na rynku pracy?

2019-10-21

Mówi się, że w Polsce obecnie, mimo niskiego bezrobocia, tylko dwie grupy zawodowe mają tak naprawdę świetlane perspektywy zatrudnienia – to specjaliści IT oraz osoby, które mówią językami obcymi. Zapotrzebowanie na rynku pracy na poliglotów jest ogromne.

 

Możliwości zatrudnienia – co daje znajomość języków obcych?


Biegła znajomość języka obcego (a najlepiej dwóch), otwiera ogromne możliwości:
• Można dzięki temu znaleźć pracę w bardzo wielu obszarach i to nawet nie mając związanego z nimi kierunkowego wykształcenia. Historie, w których humanista zaczął pracę na bazowym stanowisku w sektorze usług nowoczesnych, a po kilku latach jest technicznym specjalistą w obszarze IT lub finansów nie należą wcale do rzadkości.
• Pracownik nie jest ograniczony do ofert z jednego tylko kraju – co w dobie coraz łatwiejszej komunikacji i coraz większych dostępności ofert pracy zdalnej, znajomość języka pozwala pracować z Polski (lub innego kraju) dla firmy z prawie każdego zakątka globu.
• Daje opcje łatwego znalezienia pracy za granicą, a to z kolei otwiera nowe perspektywy kariery i rozwoju finansowego.
• Pozwala osiągnąć bardziej atrakcyjne zarobki, gdyż wynagrodzenia oferowane osobom znającym języki obce są wyższe.

Aby wykorzystać znajomość języków obcych nie zawsze trzeba mieć jego biegłą znajomość. Niekiedy wystarczy poziom komunikatywny.
Pracę z językiem obcym można znaleźć już od znajomości języka na poziomie B1 np. na stanowiskach back office, w księgowości w dziale AP, niemniej znajomością najczęściej wymaganą przez pracodawców jest poziom swobodnej komunikacji, czyli min. B2. – mówi Dagmara Jaworecka (Lider zespołu SSC/BPO CPL Jobs Wrocław)

 

TOP3 branż, w których najłatwiej znaleźć prace ze znajomością języków


Najpopularniejsze branże, dla których praca ze znajomością języków obcych to codzienność to:

 

1. Sektor usług nowoczesnych (BPO/SSC)


Obecna rzeczywistość rynku pracy, zwłaszcza w sektorze usług nowoczesnych wygląda tak, że znajomość języków obcych jest głównym, a niekiedy jedynym kryterium do przyjęcia kandydata do pracy.
Pracodawca potrafi w ciągu jednego czy dwóch miesięcy wdrożenia przekazać nowemu pracownikowi wiedzę z zakresu usług, systemów, procesów czy produktu, jednak nie jest w stanie nauczyć języka. Trend ten idzie w parze wraz z rozwojem sektora SSC/BPO, które świadczą wystandaryzowane usługi dla spółek na całym świecie. Stanowiskami, gdzie języki obce są kluczowe, to te powiązane z obsługą klienta zagranicznego, wsparcie techniczne/IT, podstawowe funkcje księgowe czy administracja. - Magdalena Chybicka (Lider zespołu SSC/BPO CPL Jobs Poznań)

 

2. Turystyka


Zagraniczni turyści wydali w Polsce w 2018 roku prawie 35 mld złotych. To więcej niż na podróże po kraju wydali rodacy. Rynek turystyczny rośnie powoli, lecz stabilnie, stanowiąc niemal 6% PKB. Globalnie, turystyka jest drugim najszybciej rozwijającym się sektorem świata. Angielski jest w tej branży konieczny. Coraz częściej zaś potrzeba osób znających inne języki europejskie, by ofertę i obsługę dopasować do potrzeb różnorodnych klientów.

 

3. IT


W sektorze IT globalnie łatwo jest znaleźć pracę, ale trzeba pamiętać, że bez znajomości angielskiego kariera zawodowa w tej branży nie ma szans się rozwinąć. Do wsparcia IT poszukiwane są osoby znające dodatkowo inne języki – głównie język niemiecki, języki romańskie.

 

 

cpl-oferty-pracy-jezyk-obcy

 

Perspektywy pracy i specjalizacje, w których rośnie zapotrzebowanie na pracowników


Poza branżami, w których o pracę z językami najłatwiej, istnieją też obszary, w których można zauważyć tzw. lukę kompetencyjną. Są to specjalizacje, w których zapotrzebowanie na pracowników rośnie, a specjalistów jest mało. Konkurencja jest zatem niewielka, a perspektywy rozwoju coraz większe.

 

Marketing na rynki zagraniczne


Na ten moment wielojęzyczni specjaliści ds. marketingu to na rynku polskim bardzo mała grupa, która może cieszyć się dużym zainteresowaniem ze strony pracodawców w roku 2019, jak i w latach kolejnych.

 

Specjalista, który zna język niszowy


Ofert jest mało, ale specjaliści są zatrudniani praktycznie od ręki. W przypadku zapotrzebowania na język z krajów o niższej jakości życia niż Polska często są zatrudniani native speakerzy (emigranci).

 

Startupy


Światowym liderem na tym rynku nie jesteśmy, ale mamy na koncie kilka sukcesów. Coraz większa ilość polskich startupów decyduje się na wyjście na global, a niektóre od razu budują swoją pozycję na arenie międzynarodowej.

 

Znajomość języków obcych, a zarobki


To, jakie zarobki można osiągnąć, zależą głownie od trzech zmiennych:
•    Rodzaju i poziomu stanowiska,
•    Ilości języków, jakie zna kandydat i ich poziomów zaawansowania,
•    Miejsca zamieszkania.

 

CPL Jobs w swoim raporcie Salary Guide 2019 dzieli języki obce na trzy grupy:


I – tylko język angielski
II – angielski + francuski /hiszpański / włoski itp. (średni)
III – angielski + niemiecki / holenderski itd. (trudny)

Wynagrodzenia są zróżnicowane w zależności od tego, jak trudny i rzadki jest język, którego pracodawca poszukuje. Te różnice bywają spore. Na przykład na stanowisku Junior Customer Service Representative w Warszawie, osoba, która zna tylko angielski, może liczyć na wynagrodzenie w zakresie 3000 – 4500 zł brutto, ale jeśli zna języki z III grupy (np. szwedzki), to ma szansę na znacznie wyższe zarobki - 5500 – 6500 zł. A mówimy tu o stanowisku juniora, osoby z maksymalnie 2-letnim doświadczeniem.

Najbardziej pożądany jest bez wątpienia język niemiecki – rynek wyróżnia się dużym zapotrzebowaniem osób posługujących się tym językiem, nie tylko w całej Polsce, ale także za granicą. Bardzo cenionym językiem jest język holenderski, a także grupa języków skandynawskich, w szczególności język duński. W przypadku tych języków korzystniejsze jest rozważenie relokacji szczególnie do Warszawy lub Krakowa czy Wrocławia, gdzie znajdzie się znacznie więcej propozycji pracy z tymi językami, niż w innych miastach. W ostatnim czasie popularnością cieszy się też język francuski. Dostrzegamy trend, że praca z wybranym z powyższej listy językiem obcym, umożliwia rozwój, a także zapewnia ciekawe obowiązki i bardziej atrakcyjne zarobki, w porównaniu do innych języków europejskich. – doradza Karolina Danecka (Recruitment Consultant SSC/BPO CPL Jobs Warszawa).

 

Jak szukać pracy ze znajomością języków obcych?


Rekruterzy wiedzą, że umiejętności w CV, jakie wpisał kandydat, a rzeczywistość to często dwie różne sprawy. Jeśli znajomość języka obcego jest w ogłoszeniu o pracę określona jako obligatoryjna, to można mieć pewność, że w trakcie rekrutacji, zostanie ona zweryfikowana.

Warto zatem:
•    Precyzyjnie określić w CV swój aktualny poziom kompetencji językowych
•    Być gotowym na testy językowe / rozmowę kwalifikacyjną w wybranym języku.

 

Jak ocenić swój poziom znajomości języka obcego?


Absolwenci filologii nie mają z tym trudności, ale dla osoby, która uczyła się języka na kursach czy podczas zagranicznych pobytów, może to być wyzwanie.

Dagmara Jaworecka, Lider zespołu SSC/BPO CPL Jobs Wrocław radzi, by oszacować go, wypełniając testy językowe, dostępne w internecie lub oferowane przez szkoły językowe. Zdarza się, że taką weryfikację przeprowadza również firma rekrutacyjna. CPL Jobs, w przypadku wątpliwości, również oferuje swoim kandydatom testy językowe lub weryfikację języka poprzez rozmowę z lektorem, które to pozwalają na doprecyzowanie poziomu znajomości języka obcego i dopasowanie ofert pracy. – wyjaśnia Jaworecka.

Jeśli zatem nie wiesz, czy znasz język jeszcze na poziomie B2, czy już C1, to śmiało możesz wysłać CV do agencji specjalizującej się w rekrutacji osób ze znajomością języków obcych i poprosić o pomoc.

 

Jak wygląda weryfikacja znajomości języka podczas rekrutacji?


Najczęściej odbywa się podczas rozmowy kwalifikacyjnej (telefonicznej lub/i twarzą w twarz), ale nie są to jedyne metody stosowane przez pracodawców.
Coraz częściej w proces weryfikacji angażowane są także szkoły językowe. W takim przypadku do kandydata przesyłane są testy online bądź jest on umawiany na rozmowę z lektorem. Zdarza się także, że całe spotkanie rekrutacyjne przeprowadzane jest w danym języku. – wyjaśnia Marta Buka (Recruitment Consultant SSC/BPO CPL Jobs Warszawa).

 

A czy warto umieszczać w CV certyfikaty językowe?

 

Zdaniem Marty Buki z CPL Jobs nie ma takiej potrzeby: „Coraz mniej rekruterów zwraca uwagę na certyfikaty językowe, szczególnie jeśli od uzyskania certyfikatu czy ukończenia studiów upłynęło dużo czasu, ponieważ należy brać pod uwagę, że nasz poziom języka od tego momentu mógł ulec zmianie. Oczywiste jest, że jeśli ktoś nie korzysta z języka na bieżąco, umiejętności te będą coraz niższe lub w drugą stronę, jeśli ktoś samodzielnie się uczy, może sobie ten poziom regularnie podnosić”.

 

Tyle możliwości! Co wybrać rozpoczynając poszukiwanie pracy?


Rynek pracy dla absolwentów kierunków filologicznych chyba jeszcze nigdy nie był tak rozległy. Na osoby, które dopiero zakończyły studia i nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego, czeka wiele ofert pracy w praktycznie każdej dyscyplinie zawodowej. – podkreśla Kinga Wydrych, Lider zespołu SSC/BPO CPL Jobs Warszawa.

Skąd absolwent ma wiedzieć, czy bliżej mu do HR, czy może suportu, jeśli z żadnym z tych obszarów nie miał do czynienia i tak naprawdę nie ma pojęcia, jak w praktyce wygląda praca w takim dziale?

Dobrym rozwiązaniem, które pomoże zadecydować, z jaką branżą absolwent chciałby się związać na dłużej, są praktyki studenckie bądź staże oferowane przez większość firm. Absolwent podczas 3-miesięcznej pracy będzie w stanie przekonać się, czy dana branża mu odpowiada oraz jak radzi sobie w konkretnej roli. Jeżeli pozwala na to czas i plan zajęć warto poszukiwać praktyk jeszcze przed zakończeniem studiów, aby po uzyskaniu statusu absolwenta móc rozpocząć karierę zawodową na pełnych obrotach. – doradza Kinga Wydrych.

Drugą opcją, którą warto rozważyć, będąc poszukującym absolwentem, jest korzystanie z pomocy agencji pracy.

Kinga Wydrych: Konsultanci w agencjach rekrutacyjnych pracują dla różnorodnych klientów i mogą, na podstawie wywiadu z młodą osobą podpowiedzieć, z jaką branżą powinna się związać tak, aby była ona zadowolona zarówno ze swojego stanowiska, ale również przyszłego wynagrodzenia oraz benefitów pozapłacowych.
Pomoc osób trzecich, w tym przypadku konsultantów ds. rekrutacji, może okazać się kluczowa dla młodej osoby. Zyskuje ona bowiem oparcie u specjalisty, który zna się na branży oraz może podpowiedzieć co będzie opłacalne w dalszej perspektywie zawodowej.

Warto też pamiętać, że (jak podkreśla Kinga Wydrych): wybór pierwszej pracy jest ważny, ale nie wyklucza zmiany branży w przyszłości, dlatego ze spokojem można podejmować wyzwania zawodowe i budować swoje doświadczenie.

* Raport Salary Guide 2019 Poland CPL Jobs, str. 15

Przeczytaj także: