Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Każda rozmowa to okazja!

Każda rozmowa to okazja!

 
Każda rozmowa to okazja!

Każda rozmowa to okazja

 

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najbardziej wyczekiwanych i zarazem najbardziej stresujących etapów
procesu rekrutacji. Co zrobić, aby sprostać wymaganiom rekrutera i pozostawić go z przekonaniem,
że to właśnie nas powinien zatrudnić?

 

Podobni w tym, co dobre i co złe
Chociaż mogłoby się wydawać, że o rozmowach kwalifikacyjnych napisano już wszystko, osoby poszukujące pracy w dalszym ciągu mają kłopoty z przygotowaniem się do interview i zakończeniem go z sukcesem. Nie pomaga im Fakt, że kandydaci, którzy trafiają na rozmowy, zawsze są wybierani według określonego klucza, co oznacza, że w spotkaniach z rekruterem uczestniczą osoby z bardzo podobną wiedzą i doświadczeniem oraz o zbliżonych kwalifikacjach i umiejętnościach. Według badań serwisu CareerBuilder.com, gdy kandydaci mają podobne umiejętności, 27 proc. rekruterów wybiera osoby z poczuciem humoru, 22 proc. woli osoby z lepszą prezencją, a 21 proc. badanych wybiera kandydatów, którzy mają cechy wspólne z rekruterem.

 
Na rynku pracy trwa więc nie tylko walka o talenty, ale także o pracodawców. Katarzyna Rój – Recruitment Manager w frmie LuxoFt Poland – uważa, że „jeśli rozmowa z kandydatem była wcześniej umówiona, zupełnie nieprzygotowana osoba zdarza się rzadko. Większość kandydatów przygotowuje się do procesu rekrutacyjnego, między innymi starannie wybierając firmy, do których aplikują”. Są jednak sytuacje, w których poszukujący pracy nie traktują wystarczająco poważnie swojego udziału w procesie rekrutacji. „Zdarzają się kandydaci, którzy decydują się na udział w rozmowie bez prawdziwej intencji zmiany pracy, a jedynie w celu przeprowadzenia rekonesansu rynku. Nieprzygotowanie do rozmowy widoczne w udzielaniu zdawkowych, nieprzemyślanych odpowiedzi może u rekrutera wzbudzić przypuszczenie, że właśnie z tego typu kandydatem ma do czynienia” – dodaje Katarzyna Rój.

 

Na co powinny więc zwrócić uwagę osoby przystępujące do rozmowy kwalifikacyjnej?

 

Bądź dobrze przygotowany
Podstawowym elementem, o który po winieneś zadbać przed zbliżającym się interview, jest zdobycie jak największej wiedzy na temat firmy i stanowiska, na które aplikujesz. Informacje te powinieneś znaleźć na stronie firmowej interesującego cię przedsiębiorstwa, jak również w ogłoszeniu o pracę dostępnym np. w portalu Praca.pl. Warto też sprawdzić, czy firma jest aktywna w mediach społecznościowych może posiada konto na Facebooku czy LinkedIn lub prowadzi bloga firmowego. Przyjrzyj się jej działalności, klientom, aktualnie prowadzonym projektom i inicjatywom, w które się angażuje. Im więcej informacji będziesz mieć na temat firmy, tym pewniej będziesz się czuć na rozmowie i tym lepiej wypadniesz przed rekruterem.

 

Pomyśl o sobie
Zastanów się również nad przebiegiem swojej dotychczasowej kariery zawodowej. Pomyśl o tym, czym konkretnie zajmowałeś się w poprzednich firmach lub (jeśli np. dopiero ruszasz na rynek pracy) w jakie inicjatywy angażowałeś się w trakcie nauki. Myśl o sobie przez pryzmat swoich sukcesów, zrealizowanych projektów i doświadczeń, dzięki którym mogłeś rozwinąć skrzydła. Specjaliści ds. rekrutacji uważają, że najczęstszym problemem dla kandydatów w trakcie interview jest pytanie o plan rozwoju. „Zaskakująco niewielka liczba osób planuje swoją karierę i zadaje sobie pytanie o to, gdzie chciałaby się znaleźć za kilka lat. To pozornie banalne pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej wymaga głębszej re²eksji jeszcze przed spotkaniem z rekruterem”– twierdzi Katarzyna Rój z LuxoFt Poland. Dlatego odpowiedz sobie na pytanie, jakie cele zawodowe chcesz osiągnąć i w jaki sposób pomoże ci w tym firma, do której aplikujesz.

 

Zorganizuj się
Przygotuj się adekwatnie do Formy, jaką będzie miała rozmowa. Jeśli będzie to wywiad telefoniczny lub Skype interview, zorganizuj sobie wcześniej ciche i spokojne miejsce, w którym nikt ci nie będzie przeszkadzał. Jeżeli będziesz ją prowadzić ze swojego domu, koniecznie uprzedź o tym domowników. W przypadku rozmowy za pośrednictwem komunikatora zadbaj o stabilne łącze internetowe oraz odpowiednie tło. Możesz nim manipulować adekwatnie do stanowiska, o które się ubiegasz np. usiąść na tle swojej biblioteczki albo gładkiej ściany (ta druga opcja jest „bezpieczniejsza” i częściej rekomendowana). Pamiętaj też, że w przypadku Skype interview powinien cię obowiązywać taki sam Formalny strój, jak przy okazji rozmowy w siedzibie pracodawcy.

 

Jeżeli interview będzie przeprowadzone w firmie, sprawdź odpowiednio wcześniej, ile czasu będziesz potrzebować, aby do niej dotrzeć. Zaplanuj podróż w taki sposób, aby mieć około 15 minut zapasu. Weź też ze sobą długopis i notatnik – abyś w razie potrzeby mógł zanotować ważne dla ciebie informacje. Przygotuj w nim listę pytań, Które chciałbyś zadać rekruterowi.
Pamiętaj: rozmowa kwalifikacyjna jest udana, jeśli obie strony – rekruter i kandydat – posiadają maksimum informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o zatrudnieniu.

 

Pokaż, na co cię stać
Na rozmowie powinieneś być zdecydowany, uśmiechnięty i świadomy swoich sukcesów, najmocniejszych stron oraz oczekiwań wobec nowego stanowiska. Dlatego zwróć uwagę na to, w jaki sposób komunikujesz się z innymi, mówiąc o pracy. Czy używasz języka korzyści, czy jednak w wypowiadanych przez ciebie zdaniach więcej jest negatywów niż pozytywów? Zrezygnuj z nieprzychylnych opinii na temat twoich poprzednich pracodawców i współpracowników, ponieważ wtedy równie niekorzystnie wypadniesz przed swoim potencjalnym pracodawcą. Pamiętaj również, że rekruterzy lepiej reagują na osoby, które w mówieniu o nowych zadaniach przejawiają szczery entuzjazm. Osoby, które mają pasje i wierzą w to, co robią, bywają dla innych inspiracją i motywatorem do działania. Nikt nie chce przecież pracować z ludźmi, którzy kwestionują wszystko, co się dzieje wokół. Dlatego w trakcie interview bądź naturalny i myśl pozytywnie. Pamiętaj to, o czym mówi Katarzyna Rój: „Uśmiech i otwartość na rozmówcę potraf wynagrodzić bardzo wiele braków merytorycznych”.

 

Bądź wiarygodny
Czy warto przykładać wagę do odpowiedzi na pytania z rozmów kwalifikacyjnych, które pojawiają się w Internecie? I tak, i nie. Osoby prowadzące interview Faktycznie często pytają o to samo, ale równie często słyszą od kandydatów te same wyuczone Formuły. Z obserwacji Katarzyny Rój wynika, że „zbyt wielu mamy na rynku kandydatów, którym wydaje się, że wiedzą co rekruter chce usłyszeć. Udzielają więc sztampowych odpowiedzi nie rozumiejąc zupełnie, że najbardziej wiarygodny i pożądany kandydat to ten, który ma pomysł na siebie”. Oczywiście idealnie będzie, jeśli jest on zgodny z kierunkiem, w którym podąża pracodawca. Jednak to właśnie wiarygodność i szczerość osób poszukujących pracy jest premiowana najwyżej.

 

Przygotuj się do dyskusji o zarobkach
Z badań portalu Praca.pl wynika, że połowa Polaków nie negocjuje wynagrodzenia, a co czwarty uważa negocjacje za krępujące. Jednak czy to ci się podoba, czy nie, w czasie twojej rozmowy z rekruterem pytanie o oczekiwane zarobki prędzej czy później padnie. Dlatego jeżeli chcesz wynegocjować satysfakcjonującą kwotę, podaj swoje oczekiwania w widełkach. Miej na uwadze stawki, które obowiązują w branży, aktualną sytuację na rynku oraz wysokość budżetu domowego niezbędnego do prawidłowego Funkcjonowania. Zastanów się również nad tym, jak dużą masz konkurencję w ubieganiu się o to konkretne stanowisko. Pracodawcy chętniej płacą więcej kandydatom o unikatowych umiejętnościach.

 

W trakcie rozmowy zaprezentuj się jako osoba elastyczna, dla której wynagrodzenie nie jest najważniejszym argumentem podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu. Przed podaniem konkretnego przedziału zaznacz, jak istotne dla ciebie są możliwości rozwoju i partnerskiej współpracy. Jeżeli jednak okaże się, że z ust pracodawcy usłyszysz kwotę zdecydowanie niższą, niż oczekiwałeś daj sobie chwilę na zastanowienie. Zapytaj o dodatkowe narzędzia pracy, premie i benefity. Jest szansa, że zaproponowana oferta będzie dla ciebie bardziej korzystna, niż przypuszczałeś

 

Nie bój się assessment center
Jednym z elementów procesu rekrutacji, którego kandydaci obawiają się najbardziej, jest assessment center. To proces oceny kompetencji, w którym uczestnicy są obserwowani i oceniani przez zespół obiektywnych i specjalnie do tego przygotowanych sędziów – asesorów. Metoda ta ma na celu zebranie informacji na temat wiedzy, umiejętności i postaw uczestników, którzy biorą udział w indywidualnych i grupowych zadaniach. Jak mówi Katarzyna Rój, „zamysł zastosowania assessment center jest taki, aby zbadać rzeczywiste reakcje kandydatów, którzy zostają postawieni w sytuacji charakterystycznej dla danego stanowiska”.

 

Chociaż nie można do końca przewidzieć, co się w trakcie takiej sesji wydarzy, warto zdobyć jak najwięcej informacji (np. z Internetu) dotyczących tej metody oraz Formy zadań, które mogą zostać zastosowane. „Oprócz tego należy zadbać o dobrą kondycję psychofizyczną w dniu assessment center, żeby nie dopuścić, aby np. na drodze do wymarzonej pracy stanęło nam zmęczenie” – dodaje Recruitment Manager z Luxoft Poland.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Elektromechanik (k/m/d)

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   60,00 - 120,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twoje obowiązki: Instalacja, konserwacja i naprawa instalacji elektrycznych i systemów; Przeprowadzanie inspekcji i testów w celu zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonalności instalacji elektrycznych; Naprawa usterek i awarii; Zachowanie odpowiednich przepisów i standardów bezpieczeństwa;...
  • Asystent / Asystentka Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Eko Elprom Sp. z.o.o.   Kraków, Podgórze    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowywanie projektów instalacji elektrycznych; Wykonywanie prac projektowych zgodnie z wytycznymi Klienta oraz obowiązującymi przepisami i normami prawnymi; Współpraca z Klientem, organami jednostek samorządowych oraz gestorami sieci Wymagania: Minimum 3-letnie...
  • Projektant Instalacji Elektrycznych

    Eko Elprom Sp. z.o.o.   Kraków, Podgórze    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowywanie projektów instalacji elektrycznych; Wykonywanie prac projektowych zgodnie z wytycznymi Klienta oraz obowiązującymi przepisami i normami prawnymi; Współpraca z Klientem, organami jednostek samorządowych oraz gestorami sieci; Wymagania: Minimum 7-letnie...
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta z Językiem Francuskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obowiązki: Kompleksowa obsługa klienta; Fakturowanie sprzedaży; Kontrola wpływu należności; Obsługa transakcji sprzedażowych w systemie SAP; Samodzielne pozyskiwanie, rozwijanie współpracy oraz budowanie trwałych relacji z klientami.
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.