Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Pułapki, które zastawia na ciebie rekruter

Pułapki, które zastawia na ciebie rekruter

 
Pułapki, które zastawia na ciebie rekruter

Otwarte czy zamknięte, sugerujące czy projekcyjne? O finanse, o sytuacje konfliktowe w pracy, a może o powody rozstania z byłym pracodawcą? Jeśli szukasz pracy, zapewne masz zestaw tematów, na które nie lubisz rozmawiać. Specjaliści ds. HR nie zadają jednak nietypowych pytań przypadkowo. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 6 pułapek, które czyhają na kandydatów, oraz pomysły, jak sobie z nimi poradzić.

#1 Co zrobić, jeśli rekruter będzie siedział cicho?
Może się zdarzyć, że osoba prowadząca rozmowę postanowi wyprowadzić Cię z równowagi. Przez dłuższą chwilę nie będzie się w ogóle odzywać, potem zada jakieś bezczelne pytanie albo będzie ignorować Twoje odpowiedzi. Prawdopodobnie nie zrobi tego dlatego, że jest złośliwa, tylko aby sprawdzić, jak sobie radzisz w sytuacjach stresowych. Dlatego bądź czujny, nie irytuj się i nie reaguj zbyt gwałtownie. Pamiętaj, że możesz być właśnie poddawany próbie, z której powinieneś wyjść jako osoba dobrze radząca sobie z trudnymi okolicznościami. W skrajnych sytuacjach możesz zapytać wprost, czy uczestniczysz w typowym stress interview. I mieć nadzieję, że rekruter będzie z Tobą szczery.

#2 Co powiedzieć o sobie?
Kandydaci nie lubią opowiadać o sobie. Tymczasem początek interview to doskonały moment, aby krótko i konkretnie streścić swoje doświadczenie i pokazać, że jest ono spójne z wymaganiami stanowiska, o które się ubiegasz. Dlatego przed rozmową przypomnij sobie szczegóły oferty pracy, na którą odpowiedziałeś, i zastanów się, które z Twoich dobrych cech i mocnych stron są spójne z oczekiwaniami opisanymi przez pracodawcę, a które zarazem wyróżniają Cię spośród innych kandydatów. Pamiętaj tylko o tym, aby swoją krótką i konkretną wypowiedź poprzeć konkretnymi przykładami!

#3 Jak uzasadnić zmianę pracy i opisać plany zawodowe?
Bądź szczery, lecz rozsądny. Większość firm potrzebuje pracowników, którzy chcą związać się z nimi na dłużej i swoją wiedzę oraz umiejętności wykorzystają na ich rzecz. Dlatego postaraj się też, aby rekruter sprawdzający Twoje ambicje i motywacje nie pomyślał, że jesteś tzw. jumperem – osobą, która po zdobyciu jednej pracy zaraz rozgląda się za kolejną.

#4 Czy opowiadać o konfliktach z szefem?
Pamiętaj, aby nigdy nie wypowiadać się negatywnie o swoim byłym pracodawcy. Takie narzekania mogą zdyskredytować kandydata – rekruter nie będzie miał bowiem żadnej pewności, że w przyszłości w podobny sposób nie wypowiesz się na temat pracy, o którą teraz się starasz. Dlatego pokaż, że jesteś lojalnym i dojrzałym pracownikiem. Każdemu mogły się zdarzyć mało znaczące różnice zdań, ważne jednak, aby szukać z nich wyjścia i nie reagować na nie zbyt emocjonalnie.

#5 W czym mogę być lepszy od innych kandydatów?
Skoro pracodawca może zatrudnić tylko jednego kandydata, Twoja odpowiedź powinna być dobrze przemyślana. Zastanów się, w czym jesteś naprawdę świetny i jaką realną wartość jesteś w stanie wnieść do nowej firmy? Tylko odpuść sobie utarte sformułowania typu „jestem dobrze zorganizowany” albo „umiem pracować w stresie” – w ten sposób odpowiada większość osób ubiegających się o pracę.




#6 A jeśli zapytają o zadanie, które jest niespójne z moim systemem wartości?

Być może to pytanie o Twoje być albo nie być w nowej pracy. Warto jednak odpowiedzieć szczerze, a nie dostosowywać się do potencjalnych oczekiwań rekrutera (które – jeśli firma nie jest instytucją publiczną – nie będą takie oczywiste). Jeśli się okaże, że skłamiesz „w imię pracy”, a Twój potencjalny pracodawca rzeczywiście działa nieetycznie, prędzej czy później możesz tej decyzji żałować.

Pamiętaj, że celem rekrutera jest przede wszystkim potwierdzenie informacji, które zawarłeś w swoim CV. Dlatego, zanim zaczniesz się stresować nietypowymi pytaniami rekrutacyjnymi, przygotuj aplikację, która jest dopasowana do stanowiska i przede wszystkim zawiera prawdziwe informacje o Tobie. Jeśli mówisz prawdę, Twój stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej będzie mniejszy.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Elektromechanik (k/m/d)

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   60,00 - 120,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twoje obowiązki: Instalacja, konserwacja i naprawa instalacji elektrycznych i systemów; Przeprowadzanie inspekcji i testów w celu zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonalności instalacji elektrycznych; Naprawa usterek i awarii; Zachowanie odpowiednich przepisów i standardów bezpieczeństwa;...
  • Asystent / Asystentka Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Eko Elprom Sp. z.o.o.   Kraków, Podgórze    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowywanie projektów instalacji elektrycznych; Wykonywanie prac projektowych zgodnie z wytycznymi Klienta oraz obowiązującymi przepisami i normami prawnymi; Współpraca z Klientem, organami jednostek samorządowych oraz gestorami sieci Wymagania: Minimum 3-letnie...
  • Projektant Instalacji Elektrycznych

    Eko Elprom Sp. z.o.o.   Kraków, Podgórze    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowywanie projektów instalacji elektrycznych; Wykonywanie prac projektowych zgodnie z wytycznymi Klienta oraz obowiązującymi przepisami i normami prawnymi; Współpraca z Klientem, organami jednostek samorządowych oraz gestorami sieci; Wymagania: Minimum 7-letnie...
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta z Językiem Francuskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Obowiązki: Kompleksowa obsługa klienta; Fakturowanie sprzedaży; Kontrola wpływu należności; Obsługa transakcji sprzedażowych w systemie SAP; Samodzielne pozyskiwanie, rozwijanie współpracy oraz budowanie trwałych relacji z klientami.
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.