Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Strategie odpowiedzi na to trudne pytanie

2019-10-01

Strategia 1.
Wymień takie słabe punkty, które mogą być uznane za zalety.

Jest to jedna z podstawowych metod wymieniana praktycznie przez wszystkie poradniki. Znajdź taką słabość, która faktycznie okazuje się być zaletą. Z reguły podaje się tutaj następujący przykład odpowiedzi:
"Moją wadą jest to, że jestem pracoholikiem. Spędzam w pracy bardzo dużo czasu. Nie mogę znieść sytuacji, kiedy moja praca nie jest wykonana perfekcyjnie."
Nie jest to najlepsza odpowiedź, ponieważ rekruterzy dobrze ją znają. Efektem jej zastosowania może być więc powtórne zadanie pytania o słabości i dalsze „drążenie” tematu.

Innymi przykładami wad, które w niektórych sytuacjach okazują się zaletami, są chociażby empatia, przywiązanie do szczegółów, gadatliwość.

Empatia w pracy pielęgniarki, psychologa lub pracownika socjalnego jest cechą wymaganą. Jednak już komornik, windykator lub sekretarka prezesa z jej nadmiarem mogą mieć problem z efektywnym wykonywaniem swoich obowiązków.

Dokładność i skrupulatność – jeśli jesteś korektorem tekstów, skrupulatność i perfekcjonizm są Ci do pracy niezbędne, jeśli jednak jesteś menedżerem, który podejmuje dziesiątki decyzji dziennie oraz kieruje zespołem, skrupulatność może sparaliżować Twoje działanie. Jako przykład możesz wymienić, że współpracownicy czasami byli zdania, że jesteś zbyt dokładny, ale Twoim zdaniem literówki i błędy interpunkcyjne w piśmie do kontrahenta źle świadczą o organizacji.

Gadatliwość – jeśli chcesz być telemarketerem, pracownikiem infolinii, to można by gadatliwość uznać za zaletę albo predyspozycję do tego rodzaju pracy. Podając ją więc jako wadę, zdobędziesz cenny punkt.

Należy podkreślić, że taka podwójna cecha (wada – zaleta) zawsze powinna być związana z konkretnym stanowiskiem.

Strategia 2.
Przedstaw wadę, którą już wyeliminowałeś.

Przy tej strategii omawiasz to, co było Twoją słabą stroną, ale czego się już pozbyłeś. Jest to strategia niebezpośredniego odpowiadania na pytanie. Wymieniając swoją dawną wadę, warto podać przykład, w czym cecha ta przeszkadzała i co zrobiłeś, aby wyeliminować ten problem.

Przykładem wady, którą wyeliminowałeś, może być palenie papierosów. Możesz wtedy powiedzieć, że do swoich słabych stron zaliczałeś palenie, jednak miesiąc temu rzuciłeś i już dostrzegasz korzyści zdrowotne i finansowe, które z tej decyzji wynikają. Podjąłeś taką decyzję, ponieważ palenie nie było mile widziane w Twojej poprzedniej pracy, a Tobie zależało na tym, by utrzymać się na zajmowanym stanowisku.

Innym przykładem wady, nad którą pracujesz lub którą wyeliminowałeś, może być znajomość języków obcych. Na przykład odpowiadasz w następujący sposób: mój angielski wymaga ciągle dalszego szkolenia, szczególnie jeśli chodzi o komunikację werbalną, bo prowadzenie korespondencji nie stanowi aż takiego problemu, dlatego też zapisałem się na kurs i obecnie również w mówieniu dostrzegam znaczną poprawę.

Strategia 3.
Podaj cechę, która jest zupełnie nieistotna z punktu widzenia przyszłej pracy.

Po prostu powiedz o wadzie, która nie jest istotna, w ogóle nie będzie miała wpływu na sposób i jakość wykonywania obowiązków. W przypadku samodzielnych stanowisk, przy których praca wykonywana jest indywidualnie lub też stanowisk, które nie wiążą się z częstym kontaktem z innymi, np. praca księgowego, specjalisty ds. płac, powiedzenie, że nie umiesz zbyt dobrze przemawiać publicznie, nie będzie stanowiło żadnego poważnego problemu.

Tak samo jeśli ubiegając się o posadę mechanika, powiesz, że nie umiesz zbyt dobrze formułować myśli w formie pisemnej, to również nie skreślisz swojej kandydatury, bo przecież z punktu widzenia pracy taka „wada” nie ma najmniejszego znaczenia.

Strategia 4.
Omiń temat.

Ostatecznie kiedy nic innego nie przychodzi Ci do głowy, zawsze możesz powiedzieć, że z całą pewnością masz jakieś wady, bo nie ma ludzi, którzy ich nie mają. Jednak według Twojej wiedzy nie masz żadnych słabych punktów, które w jakikolwiek sposób przeszkadzałyby Ci w wykonywaniu oferowanej pracy.

Strategia 5.
Odpowiedz z humorem.

Poczucie humoru należy do najlepszych „rozbrajaczy” tego pytania. Jeśli ktokolwiek jest w stanie je wykorzystać, na pewno odniesie w takiej sytuacji korzyści. Obrócenie całej sprawy w żart często odwraca uwagę rekrutera od faktu sprytnego ominięcia odpowiedzi.

Pytanie o własne słabości należy chyba do najbardziej znienawidzonych przez kandydatów pytań, a jednocześnie jest to pytanie ulubione przez pracodawców. Mam nadzieję, że omówione strategie pozwolą Ci lepiej przygotować odpowiedź i otrzymać pracę, o którą się starasz. Powodzenia!

Michał Filipkiewicz, Praca.pl

Przeczytaj także: