Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Strategie odpowiedzi na to trudne pytanie

Strategie odpowiedzi na to trudne pytanie

 
Strategie odpowiedzi na to trudne pytanie

Strategia 1.
Wymień takie słabe punkty, które mogą być uznane za zalety.

Jest to jedna z podstawowych metod wymieniana praktycznie przez wszystkie poradniki. Znajdź taką słabość, która faktycznie okazuje się być zaletą. Z reguły podaje się tutaj następujący przykład odpowiedzi:
"Moją wadą jest to, że jestem pracoholikiem. Spędzam w pracy bardzo dużo czasu. Nie mogę znieść sytuacji, kiedy moja praca nie jest wykonana perfekcyjnie."
Nie jest to najlepsza odpowiedź, ponieważ rekruterzy dobrze ją znają. Efektem jej zastosowania może być więc powtórne zadanie pytania o słabości i dalsze „drążenie” tematu.

Innymi przykładami wad, które w niektórych sytuacjach okazują się zaletami, są chociażby empatia, przywiązanie do szczegółów, gadatliwość.

Empatia w pracy pielęgniarki, psychologa lub pracownika socjalnego jest cechą wymaganą. Jednak już komornik, windykator lub sekretarka prezesa z jej nadmiarem mogą mieć problem z efektywnym wykonywaniem swoich obowiązków.

Dokładność i skrupulatność – jeśli jesteś korektorem tekstów, skrupulatność i perfekcjonizm są Ci do pracy niezbędne, jeśli jednak jesteś menedżerem, który podejmuje dziesiątki decyzji dziennie oraz kieruje zespołem, skrupulatność może sparaliżować Twoje działanie. Jako przykład możesz wymienić, że współpracownicy czasami byli zdania, że jesteś zbyt dokładny, ale Twoim zdaniem literówki i błędy interpunkcyjne w piśmie do kontrahenta źle świadczą o organizacji.

Gadatliwość – jeśli chcesz być telemarketerem, pracownikiem infolinii, to można by gadatliwość uznać za zaletę albo predyspozycję do tego rodzaju pracy. Podając ją więc jako wadę, zdobędziesz cenny punkt.

Należy podkreślić, że taka podwójna cecha (wada – zaleta) zawsze powinna być związana z konkretnym stanowiskiem.

Strategia 2.
Przedstaw wadę, którą już wyeliminowałeś.

Przy tej strategii omawiasz to, co było Twoją słabą stroną, ale czego się już pozbyłeś. Jest to strategia niebezpośredniego odpowiadania na pytanie. Wymieniając swoją dawną wadę, warto podać przykład, w czym cecha ta przeszkadzała i co zrobiłeś, aby wyeliminować ten problem.

Przykładem wady, którą wyeliminowałeś, może być palenie papierosów. Możesz wtedy powiedzieć, że do swoich słabych stron zaliczałeś palenie, jednak miesiąc temu rzuciłeś i już dostrzegasz korzyści zdrowotne i finansowe, które z tej decyzji wynikają. Podjąłeś taką decyzję, ponieważ palenie nie było mile widziane w Twojej poprzedniej pracy, a Tobie zależało na tym, by utrzymać się na zajmowanym stanowisku.

Innym przykładem wady, nad którą pracujesz lub którą wyeliminowałeś, może być znajomość języków obcych. Na przykład odpowiadasz w następujący sposób: mój angielski wymaga ciągle dalszego szkolenia, szczególnie jeśli chodzi o komunikację werbalną, bo prowadzenie korespondencji nie stanowi aż takiego problemu, dlatego też zapisałem się na kurs i obecnie również w mówieniu dostrzegam znaczną poprawę.

Strategia 3.
Podaj cechę, która jest zupełnie nieistotna z punktu widzenia przyszłej pracy.

Po prostu powiedz o wadzie, która nie jest istotna, w ogóle nie będzie miała wpływu na sposób i jakość wykonywania obowiązków. W przypadku samodzielnych stanowisk, przy których praca wykonywana jest indywidualnie lub też stanowisk, które nie wiążą się z częstym kontaktem z innymi, np. praca księgowego, specjalisty ds. płac, powiedzenie, że nie umiesz zbyt dobrze przemawiać publicznie, nie będzie stanowiło żadnego poważnego problemu.

Tak samo jeśli ubiegając się o posadę mechanika, powiesz, że nie umiesz zbyt dobrze formułować myśli w formie pisemnej, to również nie skreślisz swojej kandydatury, bo przecież z punktu widzenia pracy taka „wada” nie ma najmniejszego znaczenia.

Strategia 4.
Omiń temat.

Ostatecznie kiedy nic innego nie przychodzi Ci do głowy, zawsze możesz powiedzieć, że z całą pewnością masz jakieś wady, bo nie ma ludzi, którzy ich nie mają. Jednak według Twojej wiedzy nie masz żadnych słabych punktów, które w jakikolwiek sposób przeszkadzałyby Ci w wykonywaniu oferowanej pracy.

Strategia 5.
Odpowiedz z humorem.

Poczucie humoru należy do najlepszych „rozbrajaczy” tego pytania. Jeśli ktokolwiek jest w stanie je wykorzystać, na pewno odniesie w takiej sytuacji korzyści. Obrócenie całej sprawy w żart często odwraca uwagę rekrutera od faktu sprytnego ominięcia odpowiedzi.

Pytanie o własne słabości należy chyba do najbardziej znienawidzonych przez kandydatów pytań, a jednocześnie jest to pytanie ulubione przez pracodawców. Mam nadzieję, że omówione strategie pozwolą Ci lepiej przygotować odpowiedź i otrzymać pracę, o którą się starasz. Powodzenia!

Michał Filipkiewicz, Praca.pl

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Pracownik lotniska

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   78,00 - 83,00 zł brutto/godz.
    24 godz.
    Twój zakres obowiązków: Przenoszenie i Załadunek Bagażu: Zajmowanie się transferem bagażu z terminala do samolotu i umieszczanie go w lukach bagażowych. Odbiór i Dostarczanie Bagażu: Wyciąganie bagażu z samolotu, transport na lotnisko i umieszczanie na taśmie do odbioru przez...
  • Pracownik ds. Obsługi Bagażu na Lotnisku

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 13 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Twój zakres obowiązków: Przenoszenie i Załadunek Bagażu: Zajmowanie się transferem bagażu z terminala do samolotu i umieszczanie go w lukach bagażowych. Odbiór i Dostarczanie Bagażu: Wyciąganie bagażu z samolotu, transport na lotnisko i umieszczanie na taśmie do odbioru przez...
  • JL Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków analiza budżetów kontraktów budowlanych oraz kontrola kosztów ich realizacji i zgodności z założeniami budżetowymi; analiza odchyleń w realizacji harmonogramów rzeczowo finansowych, przygotowanie prognoz finansowych; monitorowanie i kontrola wykonanych planów;...
  • JL Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków weryfikacja projektów budowlanych, analiza dokumentacji technicznej i przedmiarów robót, sprawdzanie dokumentacji technicznej pod kątem kompletności; opracowanie przedmiarów, wycen i kosztorysów na podstawie otrzymanej dokumentacji projektowej oraz jej analizy;...
  • JL Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska przygotowanie wyceny ofertowej; analiza dokumentacji projektowej; opracowanie przedmiarów i samodzielna wycena robót budowlanych; pozyskiwanie ofert na materiały budowlane i usługi podwykonawcze (przygotowywanie, wysyłanie zapytań ofertowych i wybór najkorzystniejszej oferty)...
  • JL Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska 1. Zapewnienie kompleksowej obsługi zrealizowanych obiektów budowlanych w zakresie roszczeń reklamacyjnych w okresie gwarancji i rękojmi, 2. Bieżący kontakt z przedstawicielami Inwestora, Zarządcami i Wspólnotami Mieszkaniowymi, Klientami Indywidualnymi w zakresie...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.