Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
5 błędów, których nie powinieneś popełniać podczas szukania pracy

5 błędów, których nie powinieneś popełniać podczas szukania pracy

 
5 błędów, których nie powinieneś popełniać podczas szukania pracy

Od tygodni planujesz znaleźć nową pracę, wysyłasz dziesiątki CV, przeglądasz ogłoszenia i wciąż nie ma efektu? Być może na drodze do zrealizowania Twojego celu stoją… błędy, które Ty sam/sama popełniasz! Jeśli więc Twój sposób poszukiwania pracy zawodzi, sprawdź, jak możesz to zmienić. Oto 5 często popełnianych błędów, które utrudniają znalezienie nowego zajęcia.

 

Źle napisane CV i list motywacyjny

 

Dobre dokumenty aplikacyjne, czyli profesjonalne CV, list motywacyjny (o ile jest wymagany) i portfolio (w zawodach kreatywnych), to zupełna podstawa przy szukaniu pracy. Warto zatem zweryfikować swoje dokumenty i sprawdzić, czy na pewno są bezbłędne i czy faktycznie ukazują wszystkie najlepsze strony kandydata. Jeśli właśnie zadajesz sobie pytanie: czy moje CV jest dobre, zweryfikuj przede wszystkim:

  • aspekt formalny – czy życiorys zawiera wszystkie wymagane informacje, klauzulę RODO, czy Twoje dane kontaktowe są poprawne,
  • poprawność językową i estetykę – sprawdź, czy w CV nie ma literówek, błędów ortograficznych, czy dokument jest przejrzysty i łatwy w odbiorze,
  • zgodność Twoich umiejętności z wymaganiami pracodawców – nawet jeśli obowiązki na Twoim poprzednim stanowisku były prawie identyczne z tymi, które są podane w ogłoszeniu, ale swoje doświadczenie opiszesz pobieżnie i bez konkretów, pracodawca nie będzie miał szansy zauważyć, że pasujesz do profilu pracownika.


Częstą praktyką kandydatów jest też pomijanie ogłoszeń, w których wymaga się listu motywacyjnego. To bardzo prosty, krótki dokument, a jego przygotowanie pokazuje pracodawcy, że kandydat jest naprawdę zainteresowany posadą.

 

Nieprzygotowanie się do rozmowy o pracę

 

Zaproszenie na rozmowę o pracę to już połowa sukcesu, ale w tym momencie należy szczególnie się zmobilizować i poświęcić czas na przygotowania do spotkania z rekruterem. Niewiedza, czym zajmuje się firma, nieznajomość trendów, branżowych nowinek – to wszystko może bardzo szybko obniżyć Twoją szansę na pracę.

 

Zła autoprezentacja

 

Jak Cię widzą, tak Cię piszą, dlatego zła autoprezentacja może podkopać Twoją szansę na nową pracę. Nawet jeśli umawiasz się na spotkanie z rekruterem online, przygotuj elegancki strój na rozmowę kwalifikacyjną, zadbaj o schludny wygląd. Autoprezentacja to też sposób, w jaki się wypowiadasz, kultura osobista. Na spotkaniu w sprawie pracy niełatwo ukryć stres, ale postaraj się pokazać pewność siebie, otwartość i entuzjazm.

 

Zbyt wysokie oczekiwania


Ambicja jest bardzo ważną i pozytywną cechą pracownika. Ale wysokie oczekiwania wobec pracodawcy, czy to finansowe, czy dotyczące innych aspektów zatrudnienia, powinny iść w parze z doświadczeniem i umiejętnościami kandydata. Idąc na rozmowę, zrób mały research dotyczący stanowiska, przejrzyj podobne ogłoszenia, sprawdź średnie zarobki na danym stanowisku, popularne benefity. Niech Twoje oczekiwania będą realne i możliwe do spełnienia.

 

Złe nastawienie

 

Szukanie pracy bywa męczące, zwłaszcza gdy się przeciąga i nie przynosi żadnych efektów. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i zachować optymizm, a narzekanie zamienić na wiarę w siebie. Warto też szukać aktywnie – nie tylko przeglądać ogłoszenia, ale też korzystać ze swoich kontaktów – popytać znajomych. Niektórzy kandydaci sięgają po alternatywne metody poszukiwania pracy. Przygotowują np. własną stronę internetową czy zawodowy blog, który pokazuje ich atuty.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"
Praca Coral Travel Poland Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    23 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Samodzielna realizacja procesów rekrutacyjnych na stanowiska branżowe (turystyka, animacja czasu wolnego), oraz na stanowiska niższego szczebla; Redagowanie i publikowanie ofert pracy oraz komunikatów wewnętrznych; Aktywne pozyskiwanie kandydatów;...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.