Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
5 zasad na rozpoczęcie nowej pracy

5 zasad na rozpoczęcie nowej pracy

 
5 zasad na rozpoczęcie nowej pracy

Rozpoczęcie nowej pracy

 

Nowa praca – stres, wyzwanie czy pozytywna dawka adrenaliny? A może wszystko naraz? Pierwsze zatrudnienie w karierze lub przejście do nowego przedsiębiorstwa to bardzo ważne wydarzenie. Zmieniają się ludzie, środowisko, zasady. Dobrze jest więc zaplanować swój pierwszy dzień w pracy, by zacząć go jak najlepiej.

 

Zasada pierwsza – przygotuj się wcześniej

 

Do nowej pracy dobrze jest przyjść wypoczętym i wyspanym. Planowanie pierwszego dnia powinno się więc zacząć dzień wcześniej. Przygotuj posiłek, strój, połóż się spać o odpowiedniej godzinie. Oszczędzi to dużo czasu kolejnego dnia, o poranku. Wszystko będzie czekało praktycznie gotowe i nie będzie problemu, że czegoś zabrakło, coś do czegoś nie pasuje albo o czymś się zapomniało.

 

Zasada druga – pierwsze wrażenie

 

Bardzo ważne jest, by nie spóźnić się pierwszego dnia. Lepiej jest przyjechać wcześniej i poczekać chwilę na otwarcie biura.

 

Jeżeli w przedsiębiorstwie panuje specyficzny dress code, z pewnością nowo przyjęty pracownik zostanie o tym poinformowany. Bezwzględnie powinien się wtedy do niego zastosować. Nie należy przesadzać w przypadku makijażu u kobiet czy dodatków.

 

Zasada trzecia – relacje ze współpracownikami

 

Oprócz wykonywania obowiązków pierwszego dnia dobrze jest przyjrzeć się temu, w jaki sposób funkcjonuje biuro. Oceń, jak pracownicy zwracają się do siebie – czy wszyscy są ze sobą: „na cześć” i „na ty”, czy raczej obowiązują zasady witania się zwrotem: „dzień dobry” i „proszę pana/pani”. Dowiedz się, gdzie inni chodzą na posiłki, w jakich grupach, w jakim czasie – być może szef zespołu lubi wychodzić z całą grupą, a może nietaktem będzie dosiadanie się do jego stolika.

 

Zasada czwarta – angażuj się rozsądnie

 

Zadając pytania, dowiadując się o kontekst danej sytuacji i jej szczegóły pokazujesz, że zależy ci na obowiązkach. Powinno się oczywiście uważać, aby nie wykroczyć poza granice kompetencji.

 

Podobnie, jeśli chodzi o rozmowy ze współpracownikami. Na początku należy raczej pozostać w roli obserwatora. Nie jest dobrze widziane wypytywanie pierwszego dnia o osobiste szczegóły itp.

 

Pokora, skromność, otwartość – te cechy powinny dominować w naszym zachowaniu na początku zatrudnieniu.

 

Zasada piąta – pamiętaj o błędach poznawczych

 

Moment przyjścia do pracy jest z reguły bardzo stresujący i wywołuje silne emocje. Należy pamiętać, że wtedy nie do końca jest się w stanie obiektywnie ocenić sytuację. Staraj się więc zbierać dane, ale pamiętaj, by zostawić możliwość zmiany zdania. Nie wyciągaj wniosków zbyt pochopnie. Pierwszy dzień w pracy ma dać pewien obraz panujących zasad, ale dopiero kilkumiesięczna weryfikacja pozwoli na bardziej obiektywną ocenę.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Drukarz fleksograficzny

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: obsługa maszyn drukujących z roli druk zgodnie z wymaganiami Klienta dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...
  • Pracownik produkcji

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: pomoc przy ustawianiu maszyn; przygotowanie narzędzi niezbędnych przy pracy obsługa maszyn dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym;
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Młodszy specjalista ds. HR

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko młodszego specjalisty ds. HR, która będzie wspierać nasz zespół HR w realizacji zadań związanych z rekrutacją, selekcją kandydatów, zarządzaniem personelem oraz innymi aspektami działalności HR. Jeśli jesteś osobą pełną energii i...
  • JL Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków analiza budżetów kontraktów budowlanych oraz kontrola kosztów ich realizacji i zgodności z założeniami budżetowymi; analiza odchyleń w realizacji harmonogramów rzeczowo finansowych, przygotowanie prognoz finansowych; monitorowanie i kontrola wykonanych planów;...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.