Czy noworoczne postanowienia zmiany pracy mają moc? 2017-01-13

Lista noworocznych postanowień u wielu Polaków obfituje w deklaracje zmiany pracy. Jak wynika z badań przeprowadzonych pod koniec 2016 roku przez portal Praca.pl, część z nich motywuje powyższą decyzję wypaleniem zawodowym tzn. chcą zmiany warunków zatrudnienia, poszukują przyjaznej atmosfery w pracy i możliwości rozwoju.

 

Dla użytkowników portalu Praca.pl ważny jest też rozwój - brak perspektyw to główny powód zmiany miejsca zatrudnienia dla 18% przebadanych. 13% ankietowanych twierdzi, że do zmiany pracy najczęściej skłania nas lepsza propozycja. Noworoczne postanowienia mają w sobie moc, pod warunkiem, że postaramy się podejść do nich z zaangażowaniem.


Noworocznych postanowień moc


Naukowo udowodnione jest, że postanowienia rodzące się z początkiem roku są silniejsze i efektywniejsze niż pozostałe, które podejmujemy w innych miesiącach. Planując zmiany powinieneś pamiętać o bardzo istotnym aspekcie życia, czyli czasie wolnym. Planowanie czasu dla siebie pozwoli uniknąć wypalenia zawodowego, które powoli urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.


Dlaczego się wypalasz?


Bo nie dajesz sobie szansy - w skrócie. Proces wypalania się jest długi, ale uderza z dużą siłą. Czynniki, które się do niego przyczyniają to m.in.:

  • rutyna w pracy
  • konflikt z szefem
  • konflikt z zespołem
  • nadmiar obowiązków
  • presja otoczenia
  • wygórowane wymagania względem własnej osoby
  • niesprzyjające warunki atmosferyczne


Konfrontacja perfekcyjna


Największe prawdopodobieństwo, że wypalisz się zawodowo jest wtedy, gdy nie wierzysz w swoje możliwości, nie konfrontujesz się w trudnych sytuacjach lub uważasz siebie za perfekcjonistę. Jeżeli nie zmienisz podejścia, szanse na poprawę jakości życia czy osiągnięcie sukcesu masz niewielkie. Samo myślenie nic nie zmieni, najważniejsza jest reakcja, ten pierwszy najważniejszy krok ku zmianie na dobre. Aby nie wyciągać pochopnych wniosków i aby scenariusz nie powtórzył się w ciągu najbliższego czasu, zastosuj metodę małych kroków.


Określ cele


Zanim oficjalnie zadeklarujesz, że od nowego roku zmieniasz swoje życie, pracę czy miejsce zamieszkania, dokładnie określ swoje cele i możliwość ich realizacji w czasie, w połączeniu z oczekiwaniami. Łatwo się mówi? Niekoniecznie. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy wolisz tkwić w życiu, które cię męczy, czy starasz się przeżyć to życie po swojemu. Warto podjąć działanie, aby nie zarzucać sobie bierności. Dbałość o siebie, o swoje zdrowie, o relacje z otoczeniem to najlepszy czynnik ku zmianie pracy, która nie przynosi żadnych korzyści.


Chcieć to móc


A co jest najważniejsze? Nie odkładaj decyzji w czasie. Rzucając palenie nie robisz tego za pół roku, po prostu to się dzieje. Ostatecznie codziennie zmniejszasz dawkę do całkowitego wyeliminowania tytoniu z życia. Dlaczego podejmujesz decyzję o rzuceniu palenia? Bo chcesz skupić się na swoim zdrowiu, bo na nim ci zależy. Dlaczego zatem zwlekasz długie miesiące czy lata ze zmianą pracy, która cię wyniszcza?


Teraz i tu jest dobry czas


Noworoczne postanowienia najlepiej podziel sobie na etapy. Samo stwierdzenie "znajdę nową pracę" nie sprawi, że ją znajdziesz. Ustal sobie cele i każdego dnia je osiągaj, chociażby poprzez wysyłanie CV, tam gdzie rzeczywiście interesuje cię oferta pracy, a nie wszędzie tam, gdzie akurat poszukują jakiegoś pracownika. Poza tym jeśli zauważasz, że poszczególne elementy składają się w całość i zaczynają przynosić efekty, chociażby w postaci rozmów kwalifikacyjnych to już jest ogromny sukces i kolejny krok do zmiany.


Nie zniechęcaj się, jeśli po tygodniu rekruter nie zadzwoni i nie zaprosi cię na rozmowę


Nie panikuj i nie rezygnuj! Są to złożone procesy, których efekty widać czasami nawet po kilku miesiącach. Jeśli postanowisz szukać pracy w styczniu, a w lutym nadal nic się nie wydarzy, musisz realnie spojrzeć, ile czasu zajmują procesy rekrutacyjne. Cel będzie łatwiejszy do osiągnięcia jeśli towarzyszyć ci będzie grupa wsparcia. Poinformuj o swoich postanowieniach bliskich. Szybciej wywiążesz się z deklaracji, jeśli ktoś będzie rozliczał twoje kroki w dążeniu do zmiany.


Sukces nagradzaj


Jeżeli już osiągniesz cel, nie krępuj się wynagrodzić sobie swoje starania. Czy będzie to drobny upominek, czy większa gratyfikacja wszystko zależy od ciebie. Za tobą rewelacyjnie odrobiona praca domowa, która w pełni zasługuje na nagrodę. Postanowienia noworoczne da się zrealizować. Musisz wierzyć w siebie, w swoje możliwości i dać z siebie 100%, a na pewno się uda.

Przeczytaj także:

Skomentuj