Wybrana kategoria

Dobry czas na zmianę pracy

2018-04-13

Znalezienie nowej pracy zajmuje obecnie średnio tylko 2,5 miesiąca, o ponad miesiąc krócej niż jeszcze 2-3 lata temu. Na zmiany zawodowe najczęściej decydujemy się z powodów finansowych oraz ze względu na chęć rozwoju zawodowego.

 

40 proc. ankietowanych w badaniu Monitor Rynku Pracy firmy Randstad, którzy zmienili pracę w ostatnim czasie przyznało, że czas poszukiwania nowego zatrudnienia był krótszy niż się spodziewali. Z kolei wg 35 proc. ten czas był zgodny z oczekiwaniami. Większość osób (62 proc.) nie miała problemów ze znalezieniem zatrudnienia (62%), a ponad połowa (54 proc.) znalazła pracę, która spełnia ich wszystkie oczekiwania. Jak widać, wypowiedzenie umowy o pracę nie stanowi już tak wielkiego problemu jak jeszcze kilka lat temu, bo szybko można znaleźć nowe stanowisko.

 

Ogółem w ciągu ostatnich 6 miesięcy 21 proc. ankietowanych spośród ankietowanych przez Randstad pracowników zmieniło pracodawcę. Wśród nich najwięcej było młodych ludzi, poniżej 30 roku życia (41%). Na zmiany zawodowe najczęściej decydowali się sprzedawcy i pracownicy obsług klienta (38%), inżynierowie (37%) i robotnicy niewykwalifikowani (32%). Z kolei, co piąty pracownik, który pozostał w dotychczasowej firmie, zmienił stanowisko w strukturze wewnętrznej. Najczęściej dotyczyło to kadry zarządzającej – tzw. top management, inżynierów oraz kierowników średniego szczebla.

 

Zatrudnienie najczęściej zmieniamy z przyczyn ekonomicznych. 45 proc. respondentów ankietowanych przez Praca.pl jako powód podało właśnie otrzymywane niskie wynagrodzenie w obecnej pracy. Ważnym aspektem dla pracowników jest też możliwość rozwoju zawodowego. Brak perspektyw w tym zakresie skłonił do zmiany pracy 18 proc. osób. 13 proc. pytanych zdecydowało się na złożenie wypowiedzenia umowy, gdyż otrzymało lepszą propozycję, a 11 proc. odeszło z pracy ze względu na konflikt z przełożonym.

 

Eksperci Praca.pl podkreślają także, że zmiana pracy to poważna decyzja dla każdego pracownika i powinna być podjęta racjonalnie. By postąpić właściwie, nie należy się kierować emocjami, tylko dokładnie przeanalizować wszystkie „za i przeciw”.

 

- Odpowiednio planując taki ruch zminimalizujemy ryzyko zmiany na gorsze. Warto zbadać potencjalne nowe miejsce pracy, ustalić kwestię zarobków i warunki pracy. Przy zmianie pracy warto stosować prostą zasadę, która polega na tym, żeby nie rezygnować z etatu u aktualnego pracodawcy, np. pod wpływem emocji, dopóki nie znajdziemy sobie nowej pracy – komentuje Michał Filipkiewicz z Praca.pl.

 

Obecnie na portalu Praca.pl znajduje się kilkanaście tysięcy ofert pracy z całej Polski, z których mogą skorzystać osoby chcące zmienić zatrudnienie. Oferty pochodzą z wielu branż i są skierowane do osób o różnym poziomie wykształcenia i kwalifikacjach. Najwięcej z nich dotyczy następujących obszarów: sprzedaży i obsługi klienta , pracy fizycznej, finansów i bankowości, a także informatyki i programowania.

Przeczytaj także: