Kontroferta pracodawcy – kiedy przyjąć, a kiedy odmówić?

 
Kontroferta pracodawcy – kiedy przyjąć, a kiedy odmówić?

Podjąłeś/podjęłaś decyzję o zmianie pracy, poszukiwania nowego pracodawcy zakończyły się sukcesem i właśnie kładziesz na biurku swojego przełożonego wypowiedzenie umowy o pracę... To właśnie moment, w którym możesz otrzymać kontrofertę pracodawcy, dla którego jeszcze pracujesz. Jak zareagować na taką propozycję, kiedy warto ją przyjąć i zostać w firmie dłużej, a kiedy lepiej odrzucić ofertę i postawić na pożegnanie w pracy?

 

Kontroferta – kiedy warto ją przyjąć?

 

Teoretycznie, zakładając, że najważniejsze są pieniądze, odpowiedź mogłaby być bardzo prosta – jeśli kontroferta zawiera satysfakcjonujące wynagrodzenie, lepsze niż w nowej pracy, to warto przyjąć propozycję. Takie myślenie jest jednak krótkowzroczne. Finanse nie powinny być bowiem jedynym wyznacznikiem.

 

Zastanów się, jakie powody może mieć pracodawca, aby chcieć zatrzymać Cię w zespole. Jesteś wykwalifikowanym specjalistą, szef wie, że bardzo trudno będzie znaleźć Twojego zastępcę – to jedna z opcji. Powodów może być jednak znacznie więcej. Być może pracodawca chce mieć więcej czasu na znalezienie osoby na Twoje miejsce, chce zaoszczędzić na kolejnej rekrutacji, zatrzymać Cię do końca ważnego projektu, a potem zwolnić za brak lojalności itd.

 

Warto też zastanowić się, czy przyjęcie kontroferty i pozostanie w starej pracy nie odbije się negatywnie na Twojej dalszej karierze, nie zablokuje Ci dróg rozwoju zawodowego, nie oddali od awansu itd. Jeśli do tej pory towarzyszyło Ci znudzenie pracą, a współpraca z przełożonym była, delikatnie rzecz ujmując, trudna, to czy większa pensja zdoła poprawić Twoją satysfakcję?

 

Z tych względów zaakceptowanie kontroferty jest trudną decyzją i musisz dobrze ją przemyśleć. Być może nowa praca nie do końca Ci odpowiada, a przyjęcie propozycji od obecnego szefa da Ci jeszcze kilka miesięcy na znalezienie lepszej? Może się też zdarzyć, że pracodawcy rzeczywiście zależy na zatrzymaniu Cię w zespole, wcześniej nie dostrzegał Twoich potrzeb. Sytuacji może być wiele i chociaż przyjęcie kontroferty bywa ryzykowne, niekoniecznie musi oznaczać błąd.

 

Kontroferta pracodawcy – kiedy odrzucić?

 

Zmiana pracy zawsze jest poważną decyzją. Nikt nie odchodzi z miejsca, w którym czuje się doceniany, ma możliwość rozwoju, dobrą atmosferę w zespole. Złożyłeś/złożyłaś wypowiedzenie, szef przekonuje Cię byś został/została, proponuje wyższą pensję, zmianę zakresu obowiązków itd.? Brzmi nieźle, ale czy kiedy przyjmiesz ofertę, znikną wszystkie dotychczasowe problemy, które zmotywowały Cię, aby napisać CV i szukać nowego zajęcia? Jeśli odejście z pracy było planowane od dawna, nie dogadujesz się z ludźmi, nie widzisz szans na rozwój, to nie ma co liczyć, że nagle sytuacja diametralnie się zmieni.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty