Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Kontroferta pracodawcy – kiedy przyjąć, a kiedy odmówić?

Kontroferta pracodawcy – kiedy przyjąć, a kiedy odmówić?

 
Kontroferta pracodawcy – kiedy przyjąć, a kiedy odmówić?

Podjąłeś/podjęłaś decyzję o zmianie pracy, poszukiwania nowego pracodawcy zakończyły się sukcesem i właśnie kładziesz na biurku swojego przełożonego wypowiedzenie umowy o pracę... To właśnie moment, w którym możesz otrzymać kontrofertę pracodawcy, dla którego jeszcze pracujesz. Jak zareagować na taką propozycję, kiedy warto ją przyjąć i zostać w firmie dłużej, a kiedy lepiej odrzucić ofertę i postawić na pożegnanie w pracy?

 

Kontroferta – kiedy warto ją przyjąć?

 

Teoretycznie, zakładając, że najważniejsze są pieniądze, odpowiedź mogłaby być bardzo prosta – jeśli kontroferta zawiera satysfakcjonujące wynagrodzenie, lepsze niż w nowej pracy, to warto przyjąć propozycję. Takie myślenie jest jednak krótkowzroczne. Finanse nie powinny być bowiem jedynym wyznacznikiem.

 

Zastanów się, jakie powody może mieć pracodawca, aby chcieć zatrzymać Cię w zespole. Jesteś wykwalifikowanym specjalistą, szef wie, że bardzo trudno będzie znaleźć Twojego zastępcę – to jedna z opcji. Powodów może być jednak znacznie więcej. Być może pracodawca chce mieć więcej czasu na znalezienie osoby na Twoje miejsce, chce zaoszczędzić na kolejnej rekrutacji, zatrzymać Cię do końca ważnego projektu, a potem zwolnić za brak lojalności itd.

 

Warto też zastanowić się, czy przyjęcie kontroferty i pozostanie w starej pracy nie odbije się negatywnie na Twojej dalszej karierze, nie zablokuje Ci dróg rozwoju zawodowego, nie oddali od awansu itd. Jeśli do tej pory towarzyszyło Ci znudzenie pracą, a współpraca z przełożonym była, delikatnie rzecz ujmując, trudna, to czy większa pensja zdoła poprawić Twoją satysfakcję?

 

Z tych względów zaakceptowanie kontroferty jest trudną decyzją i musisz dobrze ją przemyśleć. Być może nowa praca nie do końca Ci odpowiada, a przyjęcie propozycji od obecnego szefa da Ci jeszcze kilka miesięcy na znalezienie lepszej? Może się też zdarzyć, że pracodawcy rzeczywiście zależy na zatrzymaniu Cię w zespole, wcześniej nie dostrzegał Twoich potrzeb. Sytuacji może być wiele i chociaż przyjęcie kontroferty bywa ryzykowne, niekoniecznie musi oznaczać błąd.

 

Kontroferta pracodawcy – kiedy odrzucić?

 

Zmiana pracy zawsze jest poważną decyzją. Nikt nie odchodzi z miejsca, w którym czuje się doceniany, ma możliwość rozwoju, dobrą atmosferę w zespole. Złożyłeś/złożyłaś wypowiedzenie, szef przekonuje Cię byś został/została, proponuje wyższą pensję, zmianę zakresu obowiązków itd.? Brzmi nieźle, ale czy kiedy przyjmiesz ofertę, znikną wszystkie dotychczasowe problemy, które zmotywowały Cię, aby napisać CV i szukać nowego zajęcia? Jeśli odejście z pracy było planowane od dawna, nie dogadujesz się z ludźmi, nie widzisz szans na rozwój, to nie ma co liczyć, że nagle sytuacja diametralnie się zmieni.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Kierowca cysterny C+E / ADR

    SIEGER Personaldienstleistungen GmbH   Niemcy, Stuttgart   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 20 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Miejsce pracy: Niemcy / Stuttgart Opis stanowiska: Praca kierowcy cysterny w systemie 12-godzinnym (2-zmianowym, codzienny powrót do bazy). Obowiązki: Transport paliw płynnych; Samodzielny załadunek i rozładunek pojazdów;
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!