Niższe ostatnie wynagrodzenie przy zmianie pracy – kiedy? Kogo dotyczy?

 
Niższe ostatnie wynagrodzenie przy zmianie pracy – kiedy? Kogo dotyczy?

Nowy rok przyniósł ważne zmiany w przepisach podatkowych, które szczególnie odczują osoby zmieniające pracę. Rozbudowanie oświadczenia PIT-2 i zmiana zasad jego składania umożliwi skorzystanie z ulg i preferencji, jednak przeszkodą do skorzystania z udogodnień może być właśnie zmiana pracy. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami ostatnia pensja wypłacana przez pracodawcę ma zostać pomniejszona o złożone wcześnie oświadczenia (z małymi wyjątkami), co odczuwalnie przełoży się na wysokość wynagrodzenia. Sprawdź, od kiedy obowiązują zmiany podatkowe i kto na nich straci.

 

Spis treści

Zmiany podatkowe przy zmianie pracy – na czym polegają?

 

Zmiany podatkowe dotyczące osób zmieniających pracę to wynik nowelizacji ustawy o PIT. Zgodnie z nowymi przepisami po zakończeniu stosunku pracy pracodawca wylicza wynagrodzenie, nie biorąc pod uwagę wcześniej złożonych przez pracownika wniosków i oświadczeń, które mogłyby wpływać na wysokość pensji. Wyjątek stanowią:

 

  • obliczanie zaliczek na podatek dochodowy bez stosowania zwolnienia od podatku (rezygnacja z ulgi dla młodych);

  • obliczanie zaliczek na podatek dochodowy bez stosowania kosztów uzyskania przychodów (rezygnacja ze stosowania miesięcznych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów);

  • rezygnacja ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

 

Do oświadczeń, które pracodawca ma obowiązek pomijać, należą m.in. PIT-2 (kwota zmniejszająca podatek) oraz koszt uzyskania przychodów dla osób zatrudnionych poza miejscem zamieszkania. O ile zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów do standardowej wysokości obniża wynagrodzenie pracownika jedynie o 6 bądź 16 złotych, o tyle nieuwzględniony PIT-2 to już aż 300 złotych pensji mniej (taka kwota obowiązuje od 1 lipca 2022 roku).

 

Niższe wynagrodzenie przy zmianie pracy – kogo dotyczy?

 

Zmienione przepisy dotyczą przypadków, kiedy powodem wypłaty ostatniego wynagrodzenia jest zmiana pracy. Co ważne, obowiązek pomijania oświadczeń dotyczy sytuacji, gdy pensja pracownika wypłacana jest w terminie późniejszym niż ostatni dzień stosunku pracy. Jest tak na przykład, jeśli praca na rzecz danego pracodawcy zostaje zakończona z ostatnim dniem miesiąca, a wynagrodzenie płatne jest do 10. dnia miesiąca następnego.

 

Warto przy tym wiedzieć, że interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 stycznia 2023 roku wskazuje, że nowelizacji nie podlega umowa zlecenie. Dlaczego? Stosunek prawny dla umowy zlecenia trwa do chwili wykonania przez obie strony świadczeń wskazanych w umowie. Ostatnie świadczenie stanowi zapłata wynagrodzenia przez zleceniodawcę i dopiero wtedy zawarta umowa dobiega końca.

 

Zmiany podatkowe dla osób zmieniających pracę – kiedy przepisy wchodzą w życie?

 

Nowelizacja ustawy dotycząca zmian podatkowych dla pracowników weszła w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku. Od tego dnia ustawa o PIT wymaga, aby pracodawca przy wyliczaniu pensji pomijał określone wnioski i oświadczenia, co powoduje obniżenie jej wysokości nawet o kilkaset złotych.

 

Nowe regulacje to jedynie część zmian dla pracowników na 2023 rok. Wśród nich są także takie zmiany podatkowe w wynagrodzeniach jak nowe zasady korzystania z kwoty zmniejszającej podatek, nowy wzór PIT-2 czy zmienione zasady rozliczania się dla samotnych rodziców.

 

Niższe ostatnie wynagrodzenie przy zmianie pracy: zalety i wady

 

Zmiany podatkowe dla osób zmieniających pracę to wynik nowelizacji ustawy o PIT na rok 2023. Wprowadzone regulacje mają wpływ nie tylko na ostatnie wynagrodzenie pracownika u danego pracodawcy, które przez sam PIT-2 i koszty uzyskania przychodów dla osób pracujących poza miejscem zamieszkania może zmniejszyć się nawet o 316 złotych. To również spore utrudnienie dla osób odpowiadających za wyliczanie wynagrodzeń w zakładzie pracy. Pracownicy ds. kadr i płac będą musieli wiedzieć, jakie wnioski i oświadczenia należy pomijać, a jakie trzeba uwzględnić.

 

Czy najnowsze zmiany podatkowe mają zalety? Dla pracowników oznaczają stratę pieniędzy, a dla pracodawców dodatkowe procedury. Wydaje się więc, że na zmianie przepisów skorzysta jedynie skarb państwa.

 

Sprawdź także, jakie zmiany w umowach o pracę obowiązują od stycznia 2023 r.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty