Podanie o pracę w przedszkolu

 
Podanie o pracę w przedszkolu

Kiedy szukamy pracy, zaczynamy zwykle od przeglądania portali ogłoszeniowych z ofertami od pracodawców. Wtedy aplikujemy, wysyłając CV oraz list motywacyjny. Jest jednak jeszcze inna opcja, szczególnie korzystna dla osób, którym zależy na pracy w konkretnej placówce albo np. w okolicy domu. Jeśli jesteśmy zainteresowani zatrudnieniem, ale przedszkole aktualnie nie prowadzi rekrutacji, możemy wysłać podanie o pracę. W jakich sytuacjach przesyłamy to pismo? Jakie elementy powinno zawierać i jak wygląda wzór podania?

 

Podanie o pracę w przedszkolu – w jakich sytuacjach je sporządzić?


Jak zostało wspomniane wyżej, podanie o pracę do przedszkola przesyłamy, kiedy dana placówka nie prowadzi naboru. Po co w takim razie zadawać sobie trud napisania takiego listu? Po pierwsze mamy szansę na zwrócenie na siebie uwagi jeszcze przed rekrutacją. Nawiązujemy kontakt wcześniej, przedstawiamy swoje atuty i wysyłamy podanie. Dzięki temu dyrektor placówki z pewnością nas zapamięta i nasze CV nie zaginie w stosie nadesłanych aplikacji.

Warto podkreślić, że podanie o pracę nie jest tym samym, co list motywacyjny. W liście nawiązujemy do konkretnego ogłoszenia, uzasadniając, dlaczego warto zatrudnić właśnie nas. W podaniu o pracę wyrażamy chęć podjęcia pracy, opisujemy swoje doświadczenie i atuty, które mogą być ważne z punktu widzenia pracodawcy.

Podanie o pracę jest też świetnym narzędziem dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w zawodzie nauczyciela przedszkola. Brak doświadczenia będzie od razu rzucał się w oczy w CV. W podaniu można wtedy skupić się na kompetencjach miękkich, zainteresowaniu pedagogiką, zaangażowaniu w pracę z dziećmi.

Wysłanie podania o pracę w przedszkolu warto poprzedzić telefonem do sekretariatu. Przedstawiamy się wtedy i mówimy o chęci pracy w danej placówce. Zapewne otrzymamy adres e-mailowy do dyrekcji. Zwykle kontakt znajdziemy też na stronie internetowej przedszkola i taki telefon nie jest koniecznością. Dobrze jednak go wykonać. Być może już wtedy uzyskamy informację, czy w najbliższym czasie planowana jest rekrutacja.

Podsumowując, podanie o pracę w przedszkolu piszemy, gdy:

  • placówka aktualnie nie rekrutuje,
  • chcemy zwrócić na siebie uwagę i zostać zapamiętani,
  • to nasze początki kariery i musimy w aplikacji skoncentrować się na zaangażowaniu bardziej niż na doświadczeniu.

 

Podanie o pracę do przedszkola – wzór


Podanie o pracę jest formalnym dokumentem, narzucającym autorowi ściśle określoną strukturę. To wbrew pozorom duże ułatwienie, nie musimy się bowiem zastanawiać, co dodać, a czego nie należy wpisywać. Co więcej, podanie o pracę w szkole, w przedszkolu czy każdym innym miejscu będą pod względem formalnym bardzo podobne.

Z czego składa się podanie o pracę? Jego elementy to:

  • data i miejsce (miejscowość) sporządzenia listu,
  • dane kontaktowe nadawcy (imię i nazwisko, wykonywany zawód, adres),
  • dane adresata (ogólnie – Dyrekcja przedszkola bądź wymieniony z imienia i nazwiska adresat, nazwa placówki i jej adres),
  • tytuł dokumentu (podanie o pracę),
  • właściwa treść podania (wstęp, rozwinięcie z umotywowaniem pisma, zakończenie),
  • podpis (poprzedzony zwrotem grzecznościowym),
  • informacja o ewentualnym załączniku (CV nauczyciela przedszkola).


Jeśli składamy podanie w formie papierowej, przesyłając je tradycyjną pocztą albo składając osobiście w sekretariacie, podpis powinien być odręczny.

Znamy zatem podanie od strony formalnej. Pozostaje jeszcze pytanie, jak uzasadnić ubieganie się o pracę w przedszkolu. Warto opisać swoje kwalifikacje, doświadczenie zawodowe i najważniejsze sukcesy, podając jak najwięcej konkretów – ile lat pracy, nazwy ukończonych kursów, prowadzenie dodatkowych zajęć, wygrana w konkursach itd. Ważną częścią podania jest też opis kompetencji miękkich, cech charakteru, zainteresowań, które przydają się w pracy z małymi dziećmi. Warto się zastanowić, jakie są nasze atuty i w czym jesteśmy naprawdę dobrzy. Końcówka listu wyraża chęć spotkania się osobiście na rozmowie o pracę, otwartość na udzielenie odpowiedzi na ewentualne pytania.

Jak to wszystko ubrać w słowa? Nieoceniona pomoc w napisaniu podania o pracę w przedszkolu – wzór tego dokumentu – znacznie ułatwi nam zadanie. Warto jednak postawić na oryginalność i zastanowić się, co wyróżnia właśnie nas.

Patrycja Majka                                                                                                  Warszawa, 02.02.2022 r.
tel.: 111-222-333
e-mail: p.majka@aaa.pl
adres: ul. Warszawska 1
00-266 Warszawa
                                                                                                                        Sz.P.
                                                                                                                        Alina Kowalska
                                                                                                                        Dyrektor Przedszkola im. Kubusia Puchatka
                                                                                                                        ul. Kubusia Puchatka 2
                                                                                                                        00-266 Warszawa


                                                                   Podanie o pracę

Szanowna Pani,
zwracam się z prośbą o zatrudnienie mnie na stanowisku nauczycielki wychowania przedszkolnego w Przedszkolu im. Kubusia Puchatka w Warszawie.

Ukończyłam jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, posiadam kwalifikacje i wiedzę niezbędną do pracy z małymi dziećmi. Mam trzyletnie doświadczenie zawodowe w pracy jako nauczycielka w niepublicznym przedszkolu Misia Uszatka w Warszawie. Dodatkowo od roku prowadzę zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat w Osiedlowym Domu Kultury.

Znam realia pracy w zawodzie, jestem osobą komunikatywną, aktywną, odpowiedzialną i potrafiącą współpracować. W swojej pracy stawiam na indywidualne podejście do dzieci i odkrywanie ich potencjału. Wierzę, że przedszkole im. Kubusia Puchatka jest miejscem, w którym mogłabym spełniać się zawodowo.

W załączniku przesyłam moje CV. Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania. Chętnie odpowiem na Pani pytania i pełniej przedstawię swoją kandydaturę podczas osobistego spotkania rekrutacyjnego.

                                                                                                                             Z poważaniem,
                                                                                                                             Patrycja Majka

Załączniki:
– curriculum vitae

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty