Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Poszukiwanie pracy – gdzie znaleźć oferty? Część 1 – prasa, telewizja, radio, urzędy pracy itp.

Poszukiwanie pracy – gdzie znaleźć oferty? Część 1 – prasa, telewizja, radio, urzędy pracy itp.

 
Poszukiwanie pracy – gdzie znaleźć oferty? Część 1 – prasa, telewizja, radio, urzędy pracy itp.

Utrata zatrudnienia wiąże się zwykle z dużym stresem, poczuciem zagrożenia, niepewnością dotyczącą przyszłości. Kiedy targają nami takie emocje, trudniej jest podejmować przemyślane decyzje i wytyczyć plan działania. Przedstawiamy trzyczęściową pomoc w poszukiwaniu pracy – w tej części przyjrzymy się ogłoszeniom.

 

Jak efektywnie poszukiwać pracy?

 

Zanim złapiemy za telefon i zaczniemy przeglądać oferty, warto dać sobie chwilę na refleksję dotyczącą swojej sytuacji. Zrozumienie, jaką zajmujemy pozycję na rynku pracy, jeszcze zanim zaczniemy wysyłać zgłoszenia i umawiać się na rozmowy rekrutacyjne, pozwoli nam oszczędzić czas i wysiłek. Będziemy bowiem dokładnie wiedzieć, w co celować, na jakie oferty zwracać uwagę, a które w danych okolicznościach nie przedstawiają szansy na satysfakcjonujący etat.

 

Szukanie pracy zacznijmy od odpowiedzi na pytania:

  • Czy chcielibyśmy pracować w tym samym obszarze, co dotychczas?
  • Czy szukamy pracy na tym samym stanowisku, czy może bierzemy pod uwagę pokrewne posady?
  • Czy myślimy o przekwalifikowaniu?
  • Jakie są nasze kluczowe umiejętności? W czym jesteśmy naprawdę dobrzy?
  • Czy szukamy pracy tylko w miejscowości, w której mieszkamy, czy bierzemy pod uwagę przeprowadzkę?
  • Jaki dzienny, tygodniowy wymiar czasu pracy bierzemy pod uwagę?
  • Grafik tylko elastyczny czy może sztywne godziny wykonywania obowiązków?
  • Na jaką minimalną stawkę wynagrodzenia jesteśmy skłonni przystać?
  • Czy bierzemy pod uwagę system prowizyjny, premiowy, czy to absolutnie odpada?
  • Ile czasu jesteśmy skłonni poświęcać na dojazd do pracy?
  • Czy posługujemy się biegle jakimś językiem obcym? Czy wchodzi w grę praca w środowisku międzynarodowym lub wyjazdy zagraniczne?
  • Jakie dodatkowe umiejętności posiadamy (w stopniu, w którym możemy je faktycznie wykorzystać na nowym stanowisku)?
  • Czy mamy jakieś szczególne potrzeby związane z miejscem pracy?
  • Ile czasu maksymalnie możemy dać sobie na poszukiwanie pracy?
  • Czy potrzebny jest nam urlop na poszukiwanie pracy (w przypadku pozostawania w stosunku pracy, okresu wypowiedzenia)?

Taki zawodowy “rachunek sumienia” pomoże uporządkować oczekiwania, z jakimi zasiadamy do przeglądania ofert pracy.

Oczywiście czasami bywa tak, że w naszym zawodzie jest duża konkurencja bądź cała branża zmaga się z kryzysem i znalezienie posady zgodnej z kwalifikacjami graniczy z cudem. Tymczasem potrzeby życiowe muszą w jakiś sposób zostać zabezpieczone. W sposób naturalny zaczynamy szukać ofert w obszarach, które wydają się nam oferować najwięcej wolnych wakatów. To naturalna i dobra strategia, niemniej i w tym momencie warto jak najmniej pozostawić przypadkowi i:

  • wziąć pod uwagę swoje predyspozycje i oczekiwania,
  • skorzystać z porady urzędu pracy. Może on mieć np. oferty płatnego stażu (dzięki któremu jednocześnie możemy zacząć się przekwalifikowywać),
  • zapoznać się z badaniem Barometr zawodów, które pokazuje zawody deficytowe w danym powiecie, województwie i w skali kraju.

 

Trzeba również pamiętać, że efektywne poszukiwanie pracy to nie tylko przeglądanie ofert i wysyłanie CV. Wiele osób decyduje się na opublikowanie ogłoszenia o poszukiwaniu pracy, na przykład w mediach społecznościowych, na różnego rodzaju portalach i forach. Takie działanie zwiększa szansę na dotarcie do pracodawców, którzy aktualnie nie prowadzą oficjalnej rekrutacji, ale z jakichś powodów mogą być skłonni wziąć pod uwagę naszą kandydaturę.

 

Oferty pracy: gdzie znaleźć? Na co zwrócić uwagę?

 

Jeśli chodzi o same kanały szukania zatrudnienia, obecnie głównym źródłem ofert jest internet, w szczególności portale z ogłoszeniami, które dają gwarancję bezpieczeństwa zarówno szukającym posady, jak i pracodawcom. Młodzi ludzie często korzystają również z biur karier w placówkach kształcenia. Pomoc młodzieży ofiarowują też Ochotnicze Hufce Pracy.

 

Gdzie jeszcze warto szukać? Pamiętajmy, że im szerszy zakres poszukiwań, tym większa szansa na sukces. Przyjrzyjmy się pozostałym opcjom:


- ogłoszenie o pracę w gazecie

 

Część firm jest przywiązanych do tego tradycyjnego medium. Rubryki z ogłoszeniami o pracę współcześnie nie są już tak rozbudowane jak niegdyś, jednak bez wątpienia warto je przeglądać. Poszczególne tytuły mają wyznaczone dni na zamieszczanie tego typu ogłoszeń, mają również mutacje regionalne. Ogłoszenia, z uwagi na ograniczenie dotyczące liczby znaków, zwykle są skrócone i zawierają wyłącznie podstawowe informacje. Zwróćmy uwagę na jego rozmiar, estetykę, logikę i jasność sformułowań, a także, jak często się ukazuje. Czytajmy wnikliwie wymagania i jeśli nie spełniamy jakiegoś fundamentalnego – nie wysyłajmy aplikacji. „Kandydat – desperat”, czyli taki, który reaguje na wszystkie ogłoszenia, nie jest zbyt mile widziany. Z drugiej strony, rok mniej doświadczenia, za to w doskonałej firmie, czy mała niezgodność kierunku wykształcenia zniwelowana praktyką robiąca wrażenie, dają nam możliwość zawalczenia o posadę. Kiedy ogłoszenia na jedno stanowisko pojawiają się kilka razy bywa, że poprzeczka została postawiona zbyt wysoko i firmie trudno jest znaleźć odpowiednia osobę.

 

Ponieważ ogłoszenia w prasie raczej nie zawierają wyczerpujących danych dotyczących firmy, nim zadzwonimy, warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej, na przykład sprawdzić przedsiębiorstwo w sieci, na stronie KRS itp.


- oferty pracy w radiu

 

W tym przypadku ogłoszenia również stanowią pewien skrót, który można traktować jako punkt wyjścia do dowiedzenia się czegoś więcej na temat posady. W ogłoszeniach radiowych zwykle nie znajdziemy informacji o warunkach pracy, umowy, konkretnych wymagań – o to wszystko będziemy musieli dopytać już w czasie rozmowy z rekruterem.

 

- ogłoszenie o pracę w telewizji

 

Obecnie nie są powszechną formą pozyskiwania pracowników, przede wszystkim z uwagi na wysoki koszt czasu antenowego. Z drugiej strony stanowią dowód prestiżu i ugruntowanej pozycji firmy, dlatego zawsze warto zwracać na nie uwagę. Ogłoszenie telewizyjne to również jasny komunikat na temat tego, jak przedsiębiorstwo chce być postrzegane. Z formy ogłoszenia możemy się zorientować, czy stawia na wartości tradycyjne, czy szuka osób kreatywnych i myślących nieszablonowo, czy jest to start-up chcący być odbierany jako miejsce na luzie. Te wszystkie dane warto wziąć pod uwagę podczas kontaktu z rekruterem i wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną.

 

- oferty pracy w urzędzie pracy

 

Urzędy pracy zwykle nie dysponują bardzo szerokim wachlarzem ogłoszeń, jednak i tak warto zaznaczyć w UP swoją obecność. To miejsce dla osób aktywnych, takich, co same przychodzą i pytają. Jako instytucje budżetowe, nie zawsze są w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby petentów w zakresie płatnych form aktywizacji. Dlaczego zatem warto z nich korzystać? Przede wszystkim dlatego, że status bezrobotnego daje prawo (po spełnieniu warunków) do zasiłku, ubezpieczenia, doradztwa zawodowego i innych form pomocy. Nawet, jeśli w UP nie ma dla nas obecnie interesujących ofert, warto pytać o kursy, szkolenia, praktyki, dofinansowania, zasiłki, słowem – wszelkie narzędzia, które mogą pomóc zdobyć nowe kompetencje, rozejrzeć w jakiejś branży, znaleźć zatrudnienie na próbę lub na stałe.


W kolejnej części poradnika przyjrzymy się agencjom pośrednictwa pracy oraz podpowiemy, jak najskuteczniej wykorzystać prywatne kontakty podczas szukania zatrudnienia.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Kucharz / Kucharka

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Jeśli jesteś osobą, która: Posiada doświadczenie na podobnym stanowisku, Posiada umiejętność pracy w zespole, dobrze słucha i jest nastawiona do działania, Jest bezkonfliktowa, dyspozycyjna, Jest zdyscyplinowana w zachowaniu czystości i higieny pracy, Wykazuje zaangażowanie, motywację i...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Lekarz weterynarii - obsługa fermy trzody chlewnej

    Cedrob S.A.   Włodowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu, Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych, Nadzór weterynaryjny nad stadami trzody chlewnej, Badanie stanu zdrowia zwierząt, Stosowanie leków...
  • Cedrob S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    1 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu. Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych. Nadzór weterynaryjny nad stadami reprodukcyjnymi drobiu grzebiącego: badanie stanu zdrowia zwierząt,...
  • IGE+XAO Polska sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Job summary: We are currently seeking a Software Developer to join our growing team. This is a very critical role in our product development process. The Software developer writes and maintains code within CAD applications and systems to implement capabilities and features, improve performance and...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.