Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Poszukiwanie pracy – gdzie znaleźć oferty? Część 1 – prasa, telewizja, radio, urzędy pracy itp.

2020-05-29

Utrata zatrudnienia wiąże się zwykle z dużym stresem, poczuciem zagrożenia, niepewnością dotyczącą przyszłości. Kiedy targają nami takie emocje, trudniej jest podejmować przemyślane decyzje i wytyczyć plan działania. Przedstawiamy trzyczęściową pomoc w poszukiwaniu pracy – w tej części przyjrzymy się ogłoszeniom.

 

Jak efektywnie poszukiwać pracy?

 

Zanim złapiemy za telefon i zaczniemy przeglądać oferty, warto dać sobie chwilę na refleksję dotyczącą swojej sytuacji. Zrozumienie, jaką zajmujemy pozycję na rynku pracy, jeszcze zanim zaczniemy wysyłać zgłoszenia i umawiać się na rozmowy rekrutacyjne, pozwoli nam oszczędzić czas i wysiłek. Będziemy bowiem dokładnie wiedzieć, w co celować, na jakie oferty zwracać uwagę, a które w danych okolicznościach nie przedstawiają szansy na satysfakcjonujący etat.

 

Szukanie pracy zacznijmy od odpowiedzi na pytania:

 • Czy chcielibyśmy pracować w tym samym obszarze, co dotychczas?
 • Czy szukamy pracy na tym samym stanowisku, czy może bierzemy pod uwagę pokrewne posady?
 • Czy myślimy o przekwalifikowaniu?
 • Jakie są nasze kluczowe umiejętności? W czym jesteśmy naprawdę dobrzy?
 • Czy szukamy pracy tylko w miejscowości, w której mieszkamy, czy bierzemy pod uwagę przeprowadzkę?
 • Jaki dzienny, tygodniowy wymiar czasu pracy bierzemy pod uwagę?
 • Grafik tylko elastyczny czy może sztywne godziny wykonywania obowiązków?
 • Na jaką minimalną stawkę wynagrodzenia jesteśmy skłonni przystać?
 • Czy bierzemy pod uwagę system prowizyjny, premiowy, czy to absolutnie odpada?
 • Ile czasu jesteśmy skłonni poświęcać na dojazd do pracy?
 • Czy posługujemy się biegle jakimś językiem obcym? Czy wchodzi w grę praca w środowisku międzynarodowym lub wyjazdy zagraniczne?
 • Jakie dodatkowe umiejętności posiadamy (w stopniu, w którym możemy je faktycznie wykorzystać na nowym stanowisku)?
 • Czy mamy jakieś szczególne potrzeby związane z miejscem pracy?
 • Ile czasu maksymalnie możemy dać sobie na poszukiwanie pracy?
 • Czy potrzebny jest nam urlop na poszukiwanie pracy (w przypadku pozostawania w stosunku pracy, okresu wypowiedzenia)?

Taki zawodowy “rachunek sumienia” pomoże uporządkować oczekiwania, z jakimi zasiadamy do przeglądania ofert pracy.

Oczywiście czasami bywa tak, że w naszym zawodzie jest duża konkurencja bądź cała branża zmaga się z kryzysem i znalezienie posady zgodnej z kwalifikacjami graniczy z cudem. Tymczasem potrzeby życiowe muszą w jakiś sposób zostać zabezpieczone. W sposób naturalny zaczynamy szukać ofert w obszarach, które wydają się nam oferować najwięcej wolnych wakatów. To naturalna i dobra strategia, niemniej i w tym momencie warto jak najmniej pozostawić przypadkowi i:

 • wziąć pod uwagę swoje predyspozycje i oczekiwania,
 • skorzystać z porady urzędu pracy. Może on mieć np. oferty płatnego stażu (dzięki któremu jednocześnie możemy zacząć się przekwalifikowywać),
 • zapoznać się z badaniem Barometr zawodów, które pokazuje zawody deficytowe w danym powiecie, województwie i w skali kraju.

 

Trzeba również pamiętać, że efektywne poszukiwanie pracy to nie tylko przeglądanie ofert i wysyłanie CV. Wiele osób decyduje się na opublikowanie ogłoszenia o poszukiwaniu pracy, na przykład w mediach społecznościowych, na różnego rodzaju portalach i forach. Takie działanie zwiększa szansę na dotarcie do pracodawców, którzy aktualnie nie prowadzą oficjalnej rekrutacji, ale z jakichś powodów mogą być skłonni wziąć pod uwagę naszą kandydaturę.

 

Oferty pracy: gdzie znaleźć? Na co zwrócić uwagę?

 

Jeśli chodzi o same kanały szukania zatrudnienia, obecnie głównym źródłem ofert jest internet, w szczególności portale z ogłoszeniami, które dają gwarancję bezpieczeństwa zarówno szukającym posady, jak i pracodawcom. Młodzi ludzie często korzystają również z biur karier w placówkach kształcenia. Pomoc młodzieży ofiarowują też Ochotnicze Hufce Pracy.

 

Gdzie jeszcze warto szukać? Pamiętajmy, że im szerszy zakres poszukiwań, tym większa szansa na sukces. Przyjrzyjmy się pozostałym opcjom:


- ogłoszenie o pracę w gazecie

 

Część firm jest przywiązanych do tego tradycyjnego medium. Rubryki z ogłoszeniami o pracę współcześnie nie są już tak rozbudowane jak niegdyś, jednak bez wątpienia warto je przeglądać. Poszczególne tytuły mają wyznaczone dni na zamieszczanie tego typu ogłoszeń, mają również mutacje regionalne. Ogłoszenia, z uwagi na ograniczenie dotyczące liczby znaków, zwykle są skrócone i zawierają wyłącznie podstawowe informacje. Zwróćmy uwagę na jego rozmiar, estetykę, logikę i jasność sformułowań, a także, jak często się ukazuje. Czytajmy wnikliwie wymagania i jeśli nie spełniamy jakiegoś fundamentalnego – nie wysyłajmy aplikacji. „Kandydat – desperat”, czyli taki, który reaguje na wszystkie ogłoszenia, nie jest zbyt mile widziany. Z drugiej strony, rok mniej doświadczenia, za to w doskonałej firmie, czy mała niezgodność kierunku wykształcenia zniwelowana praktyką robiąca wrażenie, dają nam możliwość zawalczenia o posadę. Kiedy ogłoszenia na jedno stanowisko pojawiają się kilka razy bywa, że poprzeczka została postawiona zbyt wysoko i firmie trudno jest znaleźć odpowiednia osobę.

 

Ponieważ ogłoszenia w prasie raczej nie zawierają wyczerpujących danych dotyczących firmy, nim zadzwonimy, warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej, na przykład sprawdzić przedsiębiorstwo w sieci, na stronie KRS itp.


- oferty pracy w radiu

 

W tym przypadku ogłoszenia również stanowią pewien skrót, który można traktować jako punkt wyjścia do dowiedzenia się czegoś więcej na temat posady. W ogłoszeniach radiowych zwykle nie znajdziemy informacji o warunkach pracy, umowy, konkretnych wymagań – o to wszystko będziemy musieli dopytać już w czasie rozmowy z rekruterem.

 

- ogłoszenie o pracę w telewizji

 

Obecnie nie są powszechną formą pozyskiwania pracowników, przede wszystkim z uwagi na wysoki koszt czasu antenowego. Z drugiej strony stanowią dowód prestiżu i ugruntowanej pozycji firmy, dlatego zawsze warto zwracać na nie uwagę. Ogłoszenie telewizyjne to również jasny komunikat na temat tego, jak przedsiębiorstwo chce być postrzegane. Z formy ogłoszenia możemy się zorientować, czy stawia na wartości tradycyjne, czy szuka osób kreatywnych i myślących nieszablonowo, czy jest to start-up chcący być odbierany jako miejsce na luzie. Te wszystkie dane warto wziąć pod uwagę podczas kontaktu z rekruterem i wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną.

 

- oferty pracy w urzędzie pracy

 

Urzędy pracy zwykle nie dysponują bardzo szerokim wachlarzem ogłoszeń, jednak i tak warto zaznaczyć w UP swoją obecność. To miejsce dla osób aktywnych, takich, co same przychodzą i pytają. Jako instytucje budżetowe, nie zawsze są w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby petentów w zakresie płatnych form aktywizacji. Dlaczego zatem warto z nich korzystać? Przede wszystkim dlatego, że status bezrobotnego daje prawo (po spełnieniu warunków) do zasiłku, ubezpieczenia, doradztwa zawodowego i innych form pomocy. Nawet, jeśli w UP nie ma dla nas obecnie interesujących ofert, warto pytać o kursy, szkolenia, praktyki, dofinansowania, zasiłki, słowem – wszelkie narzędzia, które mogą pomóc zdobyć nowe kompetencje, rozejrzeć w jakiejś branży, znaleźć zatrudnienie na próbę lub na stałe.


W kolejnej części poradnika przyjrzymy się agencjom pośrednictwa pracy oraz podpowiemy, jak najskuteczniej wykorzystać prywatne kontakty podczas szukania zatrudnienia.

 

Przeczytaj także: