Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Poszukiwanie pracy – jak się do tego przygotować?

Poszukiwanie pracy – jak się do tego przygotować?

 
Poszukiwanie pracy – jak się do tego przygotować?

Poszukiwanie pracy wymaga samodyscypliny, systematyczności i zaangażowania. Jak się do niego zabrać, by szybciej odnieść sukces i znaleźć zatrudnienie?

 

Szukanie pracy: na co zwrócić uwagę?

 

Kiedy szukamy pracy, to, czy ją znajdziemy i jak szybko to nastąpi, zależy przede wszystkim od tego, jak jesteśmy sprawni w analizowaniu rynku pracy. Tymczasem współczesny rynek pracy nie zawsze jest przejrzysty i trzeba specyficznych umiejętności, aby wiedzieć, jak się na nim poruszać.

 

Po pierwsze, przeglądając portale rekrutacyjne, musimy jasno sobie uświadomić, czego szukamy. W innym wypadku czeka nas wielogodzinne przeglądanie ogłoszeń, które nie dają nam wielkiej szansy na pracę. Dlatego określmy nasze kompetencje, zasoby, atuty, zawody i miejsca, w których chcielibyśmy pracować.

 

Po drugie, postarajmy się być elastyczni i otwarci na nowe wyzwania. Nie raz zdarza się, że jesteśmy bardzo przywiązani do idei znalezienia zatrudnienia w wyuczonym czy dotychczas wykonywanym zawodzie. Warunki ekonomiczne, zapotrzebowanie rynku pracy, a także osobiste preferencje i zainteresowania zmieniają się jednak w czasie. Niekiedy najlepszą, choć niełatwą, decyzją jest ta o przekwalifikowaniu. Jeśli chcemy wejść do innej branży, warto zwrócić uwagę nie tylko na kursy i szkolenia, ale też oferty stażu oraz umowy o pracę na okres próbny z możliwością przyuczenia.

Po trzecie, szukajmy rzetelnych informacji i zachowajmy ostrożność w czasie przeglądania ofert. Zanim wyślemy dokumenty aplikacyjne, sprawdzajmy, czy przedsiębiorstwa, agencje pracy działają legalnie – można to zrobić, korzystając z rejestrów KRS, KRAZ i innych.

 

Oferty pracy: gdzie i jak ich szukać?

 

Choć są osoby przywiązane do przeglądania przede wszystkim ofert pracy z urzędu pracy, bez wątpienia najskuteczniejsze jest szukanie pracy przez internet. Na początek warto postawić przede wszystkim na dwie metody.

Pierwszą jest korzystanie ze sprawdzonych platform z ofertami. Kandydat loguje się – zwykle darmowo – w takim miejscu, uzupełnia wirtualne CV bądź po prostu dołącza dokumenty aplikacyjne do kolejnych rekrutacji, w których bierze udział. Może zapisać się do newslettera, dzięki czemu będzie otrzymywać na maila informacje o interesujących ofertach.

 

Drugą dobrą metodą jest przeglądanie stron poszczególnych firm. Często znajduje się na nich zakładka „kariera” albo „praca”, gdzie można znaleźć aktualne dane o wakatach. Nawet jeśli te akurat stanowiska nie są dla nas interesujące, możemy przekonać się, czy firma się rozwija, zmienia strukturę zatrudnienia albo produkcji. Poza tym, jak twierdzą specjaliści, sama strona dużo mówi o firmie. Jeśli organizacja zajmująca się nowoczesnymi technologiami raczy nas od półtora roku informacją: „Strona w przebudowie” albo aktualizacji dokonano dwa lata temu – trudno mówić tu o profesjonalizmie. Poziom graficzny strony, dostępność informacji, łatwość nawigacji – powiedzą nam o wadze, jaka jest przywiązywana do wizerunku firmy i jakości komunikacji ze światem zewnętrznym. To dobra strategia, lecz wymaga od kandydata już wstępnego orientowania się w danej branży i przeglądu funkcjonujących w niej firm.

 

Ponadto, można odwiedzić targi pracy, gdzie wystawcami są instytucje z interesującej nas gałęzi przemysłu czy biznesu. Czasem okazuje się to dodatkową okazją do pozyskania ciekawych kontaktów, być może owocujących ofertą pracy.

Co jeszcze możemy zrobić? Dobrze jest porozmawiać z rodziną i znajomymi, pytać, czy nie znają konkretnego pracodawcy, czy nie mieli z nim kontaktów na stopie zawodowej lub prywatnej. Nieoficjalne informacje o firmach mogą okazać się bardzo pożyteczne.

 

Reasumując, dobry research to podstawa efektywnego poszukiwania pracy. Naturalnie należy również zadbać o niezbędną dokumentację, wykorzystywaną w czasie rekrutacji, jak Curriculum Vitae, list motywacyjny, podanie o pracę czy portfolio. Czy warto wysyłać CV bez ogłoszenia, kiedy firma nie prowadzi naboru? Jak najbardziej. Może się zdarzyć, że nasza aplikacja zrobi na pracodawcy wrażenie i postanowi mimo wszystko nas przyjąć (pamiętajmy przy tym, że kłamanie w CV jest niedopuszczalne).

 

Przede wszystkim natomiast uzbrójmy się w cierpliwość i bądźmy dobrej myśli. Pozytywne nastawienie i realna ocena naszych możliwości z pewnością pomogą nam w poszukiwaniu pracy.

 

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Lekarz weterynarii - obsługa fermy trzody chlewnej

    Cedrob S.A.   Włodowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    2 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu, Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych, Nadzór weterynaryjny nad stadami trzody chlewnej, Badanie stanu zdrowia zwierząt, Stosowanie leków...
  • Cedrob S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    2 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu. Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych. Nadzór weterynaryjny nad stadami reprodukcyjnymi drobiu grzebiącego: badanie stanu zdrowia zwierząt,...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 dni
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy ciągle mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywna postawa może być destrukcyjna? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.