Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Donosiciel w pracy - wpływ na motywację i atmosferę pracy

Donosiciel w pracy - wpływ na motywację i atmosferę pracy

 
Donosiciel w pracy - wpływ na motywację i atmosferę pracy

W twoim dziale, biurko obok siedzi wredna koleżanka z pracy, która kocha firmowe intrygi i chętnie przekazuje zasłyszane plotki prosto do szefa? A może dzielisz pokój z dociekliwym kolegą, liczącym na to, że powinie ci się noga? Obgadywanie za plecami czy też donoszenie w pracy potrafią w mgnieniu oka zniszczyć zespół, a funkcjonowanie w takiej atmosferze jest bardzo trudne.

 

Donosicielstwo w pracy - niemile widziane

 

Donosicielstwo jest niemile widziane i chyba nikt nie powie, że lubi przebywać z osobami, które skarżą. Choć wydaje się to dziecinnym zachowaniem, dość często także dorośli zamiast rozmowy twarzą w twarz, wybierają pójście na skargę. Dlaczego? Zazwyczaj dla osiągnięcia własnych korzyści. Donosiciel liczy na przychylność przełożonego, chce być uważany za lepszego pracownika i takiego, któremu zależy na przyszłości firmy. Oczerniając innych, chce stworzyć iluzję, że jest od nich lepszy. Dlatego donosy bardzo często nie są do końca zgodne z prawdą. Ich źródłem mogą być plotki, zasłyszane niepełne informacje czy niedopowiedzenia.

 

Warto jednak wspomnieć, że bywają sytuację, w których osoba mająca dobre zamiary zyskuje wśród zespołu tytuł "donosiciel w pracy". Nie zawsze jednak nim jest. Zgłoszenie szefowi nieprawidłowości zawczasu często pozwala przeanalizować przyczynę błędów i odnaleźć lepsze rozwiązania. Załóżmy, że nad projektem pracują wspólnie 4 osoby, które nie angażują się w równym stopniu. Jedna z nich co dzień się spóźnia, czas w pracy poświęca na przeglądanie portali społecznościowych i angażuje się w minimalnie. Czy zgłoszenie jej zachowania będzie donosem? A może próbą uratowania projektu, kiedy zespół goni deadline?

 

Wszystko zależy od intencji. Jeśli niesubordynowany pracownik zdaje sobie sprawę, że działa na niekorzyść zespołu, pozostałe osoby próbowały się z nim porozumieć, jednak efekt rozmów był żaden, jedyną opcją, aby wykonać zespołową pracę w terminie będzie zgłoszenie sprawy do przełożonego. Czy to także tak zwane „kablowanie” w pracy? Raczej trudno tutaj mówić o donosie. Pracownik, który zdecyduje się na przedstawienie sytuacji całego zespołu szefowi raczej nie zasługuje na łatkę „donosiciela”.

 

Donoszenie w pracy a motywacja do pracy

 

O ile jasne relacje między szefem a personelem, atmosfera pozbawiona niedomówień i wspólny cel są motywujące, o tyle intrygi w pracy i donosicielstwo po prostu niszczą. Jeśli przełożony akceptuje takie zachowanie i co więcej na podstawie skarg jednej osoby, ocenia cały zespół, tak naprawdę działa na własną niekorzyść.

 

Wśród niedomówień i strachu, że najdrobniejsze potknięcie może być przyczyną nieprzyjemności, ludzie nie dają z siebie 100%. Atmosfera w miejscu pracy jest ogromnie ważnym czynnikiem motywującym. Kiedy nie ma się wsparcia ani we współpracownikach, ani w przełożonym, trudniej wyjść z inicjatywą usprawnienia jakichś procedur, czy zrobienia czegoś więcej niż przewiduje norma.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Agent Nieruchomości

    Freedom Nieruchomości   Pruszków, ul. Lipowa 42a    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B   5 000 - 15 000 zł netto (+VAT)/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twoje zadania? Systematyczne pozyskiwanie nieruchomości w oparciu o umowy na wyłączność. Utrzymywanie profesjonalnych relacji z klientami. Organizacja cyklu sprzedaży i marketingu własnej bazy ofert nieruchomości. Realizacja celów sprzedażowych. Współpraca z zespołem i dbałość o...
  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Handlowiec

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wymagania: gotowość do pracy zmianowej; znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie B-2 sprawna obsługa komputera, w szczególności programów biurowych; umiejętność profesjonalnej komunikacji i nawiązywania relacji; świetne umiejętności organizacyjne;
  • Specjalista / Specjalistka ds. Sourcingu

    PwC   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior
    6 godz.
    Twoja przyszła rola: pełna odpowiedzialność za proces sourcingu kandydatów poprzez różne źródła sourcingowe (Direct Search, X-ray search itp.), przygotowywanie analiz i mappingów rynku, budowanie i zarządzanie bazą danych kandydatów, dbając o jej aktualność i kompletność,...
  • Pracownik / pracownica działu stolarni

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Warszawa, Marsa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? profesjonalną i kompleksową obsługę naszych klientów w zakresie zamówień materiałów docinanych na wymiar (m.in. wycinanie formatek z materiałów drewnianych przy użyciu piły wielkoformatowej i wyrzynarki); indywidualne podejście do potrzeb każdego...
  • Księgowy / Księgowa - Specjalista ds. Podatków

    Praca.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Weryfikacja rejestrów VAT i sporządzanie JPK_V7M; Udział w sporządzaniu rozliczeń podatkowych CIT oraz podatku odroczonego; Księgowanie odsetek od pożyczek; Analiza zakupionych usług na potrzeby naliczenia wartości podatku u źródła (WHT) Monitorowanie i wsparcie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!