Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Jak skutecznie dzielić się wiedzą i doświadczeniem w firmie?

Jak skutecznie dzielić się wiedzą i doświadczeniem w firmie?

 
Jak skutecznie dzielić się wiedzą i doświadczeniem w firmie?

Bariery w zarządzaniu wiedzą

 

W idealnym przedsiębiorstwie personel harmonijnie ze sobą współgra, na porządku dziennym jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Młodzi rekruci przynoszą do firmy nowe rozwiązania, a starsi wdrażają ich w obowiązującą strategię… W praktyce jednak nie zawsze bywa tak idyllicznie.

 

Mimo iż kapitał intelektualny przedsiębiorstwa często jest na bardzo wysokim poziomie, to niejednokrotnie zdarza się, że pracownicy nie potrafią odpowiednio dzielić się wiedzą. Można zidentyfikować kilka przyczyn do takiego stanu.

 

Po pierwsze specjaliści szkoleni do wykonywania konkretnego zawodu nie są przygotowywani do przekazywania swoich umiejętności innym. Są zatrudniani po to, by obsługiwać urządzenia, tworzyć aplikację czy oprogramowania, pozyskiwać klientów. Nikt ich jednak w trakcie nauki nie szkolił w celu wykładania zdobytej wiedzy innym. A ta czynność wymaga specjalnych umiejętności. Liczy się cierpliwość, otwartość, predyspozycje do jasnego tłumaczenia zagadnień itd.

 

Pracownicy często też nie chcą przekazywać wiedzy, ponieważ boją się, iż w przyszłości doprowadzi to do ich zwolnienia. Póki tylko oni mają konkretne umiejętności i potrafią wykonywać obowiązki, mogą czuć się bezpiecznie.

 

W wielu przedsiębiorstwach nie ma też odpowiedniego systemu regulującego zarządzanie wiedzą. Pracownik, któremu zadane będzie dzielenie się swoimi umiejętnościami, powinien mieć wygospodarowany na to czas. Nie można oczekiwać, że w tym samym momencie, kiedy będzie wykonywał swoje zwyczajowe obowiązki, dodatkowo zacznie tłumaczyć nowym pracownikom różne skomplikowane zagadnienia. Szczególnie jeżeli nie jest to sytuacja jednorazowa, a system regularnego przekazywania informacji. Przełożeni muszą uwzględnić takie działania w harmonogramie, ale także w wysokości wynagrodzenia lub rodzaju benefitów pozapłacowych, by odpowiednio zmotywować innych do przyjęcia roli przewodnika, nauczyciela.

 

Zarządzanie wiedzą w przedsiębiorstwie powinno być wspomagane działaniami budującymi relacje wzajemnego zaufania w zespole, ale także między pracodawcą i personelem.

 

Dzielenie się wiedzą – metody

 

Jedną z podstawowych metod dzielenia się wiedzą w organizacji jest mentoring. Nowo zatrudniona osoba zostaje oddana pod opiekę starszemu, doświadczonemu pracownikowi. Następuje tu dwustronna wymiana informacji. Osoba z długim stażem pracy to cenne źródło wiedzy na temat funkcjonowania firmy. Podnosząc przez lata poziom biegłości w danym fachu, jest w stanie szybciej reagować na różne sytuacje w przedsiębiorstwie, pokazywać nieszablonowe rozwiązania.

 

Jednocześnie młody pracownik może wprowadzić do firmy najnowsze metody pracy, rozwiązania, których nauczył się w trakcie edukacji lub u innych pracodawców.

 

Inną metodą przekazywania wiedzy są szkolenia, prowadzone przez pracowników prezentujących różne rodzaje wiedzy. Tworzenie wspólnej bazy, przestrzeni do dzielenia się doświadczeniami buduje jedność w zespole, zaufanie i poczucie jednego celu.

 

Dzielenie się wiedzą w organizacji – zalety

 

Przekazywanie wiedzy nie jest proste. Nauczyciele zawodowi przechodzą przecież odpowiednie studia, by móc uczyć w szkołach. Co prawda proces edukacji dorosłych opiera się na trochę innych zasadach, niemniej wymaga właściwego podejścia i przygotowania. Nauka dzielenia się wiedzą w organizacji może stać się więc sposobem na rozwój i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Pracownik szkolący nowych rekrutów stanie się dobrym kandydatem do tego, by otrzymać pod opiekę większą grupę pracowników, zmieniając się tym samym w managera nowego zespołu.

 

Zarządzanie wiedzą w firmie ma duże znaczenie dla jej prawidłowego funkcjonowania i wpływa na kierunek, w który podąża przedsiębiorstwo. Zdobywanie informacji i doświadczenia przez kolejnych pracowników, wykorzystywanie tych przymiotów do rozwoju firmy, coraz sprawniejszego jej funkcjonowania, mogą okazać się skuteczną metodą do zdobycia przewagi nad konkurencją.

 

Jeżeli firma musi co chwilę inwestować w rekrutację, szkolenie i wdrażanie nowych pracowników, to trudniej jej będzie utrzymać płynność linii produkcyjnych czy dostarczania dobrej jakości usług.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik lotniska ze znajomością języka niemieckiego

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   78,00 - 83,00 zł brutto/godz.
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Transfer i załadunek bagażu do samolotu oraz jego wyładunek i dostawa na lotnisko. Obsługa sprzętu do przemieszczania bagażu. Bezpieczne zarządzanie towarami specjalnymi, w tym niebezpiecznymi. Sortowanie bagażu przed załadunkiem i po rozładunku.
  • Przedstawiciel Handlowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    aktywna sprzedaż produktów firmy na terenie całej Polski, pozyskiwanie nowych klientów, utrzymywanie relacji z już istniejącymi kontrahentami, realizacja planów sprzedażowych, raportowanie swojej pracy, kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy.
  • Pielęgniarka ​/ Pielęgniarz (Alergologia)

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, Al. Jerozolimskich 65/79    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Praca w Centrum Medycznym LUX MED przy Al. Jerozolimskich 65/79 w Warszawie. Chętnie podejmiemy współpracę z pielęgniarką/pielęgniarzem z doświadczeniem w pracy w alergologii i/lub w punkcie szczepień. Proponujemy zmiany 12-godzinne lub możliwość pracy na ranki/popołudnia. Oczekiwania...
  • Pracownik Serwisu Technicznego

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: zapewnienie obsługi technicznej placówek Grupy LUX MED w podległym regionie - woj. mazowieckie, łódzkie, podlaskie, usuwanie drobnych usterek i bieżących awarii, wykonywanie podstawowych prac naprawczych: ślusarskich, hydraulicznych, montażowych, inne prace zlecone.
  • Technik Utrzymania Budynku

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Szamocka 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę
    1 godz.
    Praca w Szpitalu LUX MED Onkologia mieszczącym się na ul. Szamocka 6. Twoje zadania: nadzór nad poprawnością działania urządzeń, aparatury, sprzętu, narzędzi i instalacji będących na wyposażeniu obiektu; wykonywanie przeglądów okresowych zgodnie z harmonogramem; wykonywanie drobnych...
  • Monter rurociągów / spawacz TIG (m/k)

    Trenkwalder   Holandia, Purmerend   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres zadań: czytanie i interpretowanie planów, schematów i specyfikacji w celu określenia układu systemów rurowych, montaż i instalacja różnych rur, zaworów i armatury zgodnie z wymaganiami projektu, spawanie metodą TIG, zgodnie z potrzebami montażu elementów rurociągów, zapewnianie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!