Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Ruchomy czas pracy a nadgodziny

Ruchomy czas pracy a nadgodziny

 
Ruchomy czas pracy a nadgodziny

Nie każdemu odpowiada praca codziennie w tych samych godzinach – niektórzy wolą samodzielnie wybierać czas, w którym będą wypełniać obowiązki służbowe. 

 

Są również sytuacje, kiedy to rodzaj pracy uniemożliwia wykonywanie czynności służbowych o jednej, ustalonej porze. W obu tych przypadkach zastosowanie ma ruchomy czas pracy. Jak się go stosuje?

 

Ruchomy czas pracy a doba pracownicza

 

Możliwość zastosowania ruchomego, czyli inaczej elastycznego czasu pracy, wprowadza art. 140. Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracownik może pracować w systemie, który zakłada, że będzie rozpoczynał i kończył pełnienie obowiązków o różnych godzinach. Możliwe jest też, by pracodawca wyznaczył mu pewien przedział, w którym zaczyna i kończy pracę.

 

W takim systemie dobra pracownicza rozpoczyna się od momentu podjęcia pracy zgodnie z właściwym pracownikowi rozkładem czasu pracy. Jeśli zatem podwładny zaczyna wykonywać czynności służbowe o godzinie 10:00 w poniedziałek, jego dobra pracownicza trwa do 10:00 dnia kolejnego. Jest to przedział, w którym następuje rozliczenie podwładnego z godzin pełnienia obowiązków oraz okresu wypoczynku.

 

Ruchomy czas pracy w praktyce

 

Często stosowany ruchomy rozkład czasu polega na określeniu przedziału, w którym pracownik zaczyna i kończy pracę, na przykład:
• początek pracy: między 8:00 a 10:00,
• koniec pracy: między 16:00 a 18:00.

Godziny rozpoczęcia pracy mogą również być konkretnie ustalone, np.
• poniedziałek: 8:00,
• wtorek: 10:00,
• środa: 8:00,
• czwartek: 9:00,
• piątek: 7:00.

 

Zgodnie z Kodeksem pracy ruchomy czas pracy nie może przy tym naruszać norm gwarantowanego podwładnemu nieprzerwanego tygodniowego i dobowego wypoczynku. Przypomnijmy, że pracownik ma prawo do czasu wolnego w wymiarze minimum:
• 11 godzin na dobę,
• 35 godzin tygodniowo.

 

Nie jest więc na przykład możliwe, by dana osoba skończyła pracę o godzinie 22:00 i podjęła ją znów o 8:00, gdyż przerwa na wypoczynek trwałaby tyko 10 godzin.

 

Warto pamiętać, że szczególne przepisy dotyczą pracy kadry kierowniczej oraz konieczności prowadzenia akcji ratowniczej.

 

Elastyczny czas pracy a nadgodziny

 

Praca w ruchomym systemie czasu pracy stwarza pewną trudność w sposobie rozliczania godzin pracy. Może się zdarzyć, że pracownik zaczyna pracę na przykład o godzinie 10:00 w poniedziałek i o 8:00 we wtorek. Ponieważ jego dobra pracownicza (rozpoczynająca się o 10:00 w poniedziałek i trwająca 24 godziny) kończy się o 10:00 dnia kolejnego, w praktyce we wtorek zaczyna pracować jeszcze w poprzedniej dobie pracowniczej.

 

W innych systemach taka sytuacja oznaczałaby nadgodziny, a więc konieczność wypłacenia dodatku do wynagrodzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy jednak w przypadku elastycznego grafiku „ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych” (art. 140. § 4.). Dodatek za nadgodziny więc się nie należy.

 

Nadgodziny natomiast wystąpią, kiedy zostanie przekroczona liczba godzin pracy stanowiąca dobową normę lub przeciętna norma tygodniowa. Przykładem jest okoliczność, gdy pracownik zgodnie z powyższym grafikiem, pracował w środę od 8:00 do 16:00, a w czwartek miał rozpoczynać pracę o 9:00, jednak w wyniku nagłej potrzeby w firmie pracodawca polecił mu, by podjął obowiązki już o 8:00. Za tę dodatkową godzinę pracy podwładnemu należy się dodatek do wynagrodzenia. 

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. techniczno-handlowych (K/M)

    DMT Packaging sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Główne zadania na tym stanowisku to: Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z Klientami (w tym wizyty w zakładach Klientów) Przygotowywanie ofert handlowych; Współpraca z producentami oferowanych urządzeń; Współpraca z Działem Serwisu. Od Kandydatów/Kandydatek oczekujemy: Doświadczenia...
  • Administrator nieruchomości

    PKO Bank Polski   Lublin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:zapewniasz utrzymanie właściwego stanu technicznego nieruchomości zlokalizowanych w obszarze działania zespołu,organizujesz i uczestniczysz w kontrolach stanu technicznego nieruchomości, podejmujesz działania zmierzające do zapobiegania awariom, usuwania...
  • Asystent klienta

    PKO Bank Polski   Siedlce    praca stacjonarna
    asystent  umowa zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    W naszym zespole na co dzień: witasz klientów przychodzących do oddziału, udzielasz informacji oraz proponujesz najlepsze rozwiązanie obsługi klienta, budujesz dobrą atmosferę z klientem. To stanowisko może być Twoje, jeśli: jesteś osobą zaangażowaną, lubisz rozmawiać, poprawnie się...
  • Starszy specjalista / ekspert ds. adekwatności kapitałowej

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:wspierasz zespół w analizach i symulacjach z zakresu pozycji kapitałowej Banku,poszukujesz optymalizacji w obszarze zarządzania kapitałowego,bierzesz udział w procesie identyfikacji i oceny ryzyk w Banku i Grupie Kapitałowej,uczestniczysz w procesach...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Gdów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:masz bezpośredni kontakt z naszymi klientami zapewniając im kompleksową obsługę, jesteś profesjonalny/a i budujesz przyjazne relacje z klientami,pracujesz na swoją premię, prowadząc aktywną sprzedaż produktów oraz usług bankowych i...
  • Specjalista ds. konfiguracji i automatyzacji IT

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:tworzysz i utrzymujesz procesy CI/CD,rozwijasz i monitorujesz infrastrukturę aplikacyjną w chmurze GCP,budujesz nowe lub modyfikujesz istniejące rozwiązania informatyczne,pełnisz rolę Specjalisty DevOps, w tym merytoryczne nadzorujesz pracę w projektach i...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.