Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Ruchomy czas pracy a nadgodziny

Ruchomy czas pracy a nadgodziny

 
Ruchomy czas pracy a nadgodziny

Nie każdemu odpowiada praca codziennie w tych samych godzinach – niektórzy wolą samodzielnie wybierać czas, w którym będą wypełniać obowiązki służbowe. 

 

Są również sytuacje, kiedy to rodzaj pracy uniemożliwia wykonywanie czynności służbowych o jednej, ustalonej porze. W obu tych przypadkach zastosowanie ma ruchomy czas pracy. Jak się go stosuje?

 

Ruchomy czas pracy a doba pracownicza

 

Możliwość zastosowania ruchomego, czyli inaczej elastycznego czasu pracy, wprowadza art. 140. Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracownik może pracować w systemie, który zakłada, że będzie rozpoczynał i kończył pełnienie obowiązków o różnych godzinach. Możliwe jest też, by pracodawca wyznaczył mu pewien przedział, w którym zaczyna i kończy pracę.

 

W takim systemie dobra pracownicza rozpoczyna się od momentu podjęcia pracy zgodnie z właściwym pracownikowi rozkładem czasu pracy. Jeśli zatem podwładny zaczyna wykonywać czynności służbowe o godzinie 10:00 w poniedziałek, jego dobra pracownicza trwa do 10:00 dnia kolejnego. Jest to przedział, w którym następuje rozliczenie podwładnego z godzin pełnienia obowiązków oraz okresu wypoczynku.

 

Ruchomy czas pracy w praktyce

 

Często stosowany ruchomy rozkład czasu polega na określeniu przedziału, w którym pracownik zaczyna i kończy pracę, na przykład:
• początek pracy: między 8:00 a 10:00,
• koniec pracy: między 16:00 a 18:00.

Godziny rozpoczęcia pracy mogą również być konkretnie ustalone, np.
• poniedziałek: 8:00,
• wtorek: 10:00,
• środa: 8:00,
• czwartek: 9:00,
• piątek: 7:00.

 

Zgodnie z Kodeksem pracy ruchomy czas pracy nie może przy tym naruszać norm gwarantowanego podwładnemu nieprzerwanego tygodniowego i dobowego wypoczynku. Przypomnijmy, że pracownik ma prawo do czasu wolnego w wymiarze minimum:
• 11 godzin na dobę,
• 35 godzin tygodniowo.

 

Nie jest więc na przykład możliwe, by dana osoba skończyła pracę o godzinie 22:00 i podjęła ją znów o 8:00, gdyż przerwa na wypoczynek trwałaby tyko 10 godzin.

 

Warto pamiętać, że szczególne przepisy dotyczą pracy kadry kierowniczej oraz konieczności prowadzenia akcji ratowniczej.

 

Elastyczny czas pracy a nadgodziny

 

Praca w ruchomym systemie czasu pracy stwarza pewną trudność w sposobie rozliczania godzin pracy. Może się zdarzyć, że pracownik zaczyna pracę na przykład o godzinie 10:00 w poniedziałek i o 8:00 we wtorek. Ponieważ jego dobra pracownicza (rozpoczynająca się o 10:00 w poniedziałek i trwająca 24 godziny) kończy się o 10:00 dnia kolejnego, w praktyce we wtorek zaczyna pracować jeszcze w poprzedniej dobie pracowniczej.

 

W innych systemach taka sytuacja oznaczałaby nadgodziny, a więc konieczność wypłacenia dodatku do wynagrodzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy jednak w przypadku elastycznego grafiku „ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych” (art. 140. § 4.). Dodatek za nadgodziny więc się nie należy.

 

Nadgodziny natomiast wystąpią, kiedy zostanie przekroczona liczba godzin pracy stanowiąca dobową normę lub przeciętna norma tygodniowa. Przykładem jest okoliczność, gdy pracownik zgodnie z powyższym grafikiem, pracował w środę od 8:00 do 16:00, a w czwartek miał rozpoczynać pracę o 9:00, jednak w wyniku nagłej potrzeby w firmie pracodawca polecił mu, by podjął obowiązki już o 8:00. Za tę dodatkową godzinę pracy podwładnemu należy się dodatek do wynagrodzenia. 

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Szewska 3a    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Praca w Centrum Medycznym przy ul. Szewskiej 3a we Wrocławiu. Chcielibyśmy abyś posiadał/-a: wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; orientację na Pacjenta, empatię, wysoka...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański, ul. Wita Stwosza 1    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  część etatu
    1 godz.
    Praca w CM LUX MED ul. Wita Stwosza 1 Oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; ukończone kursy specjalistyczne z zakresu: szczepień ochronnych, EKG;...
  • Fizjoterapeuta / Fizjoterapeutka

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław    praca mobilna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Zapraszamy do współpracy fizjoterapeutów. Proponujemy współpracę w ramach realizacji wizyt domowych u Pacjentów na NFZ​. Twoje zadania: wykonywanie zabiegów z zakresu fizjoterapii zgodnie z zaleceniami merytorycznymi i metodycznymi; instruktaż ćwiczeń rehabilitacyjnych; prowadzenie...
  • Pracownik Magazynu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wymagania: bardzo dobra znajomość języka niemieckiego lub angielskiego; gotowość do przeprowadzki do Niemiec; Zadania: Odbieranie, sprawdzanie, sortowanie i układanie produktów na półkach, Pobieranie produktów z półek, pakowanie i nadawanie zamówień, Dbanie o bezpieczeństwo. To nasz...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Projektowanie nowych oraz modyfikacje funkcjonujacych procesów technologicznych, Wykonywanie obliczeń i schematów procesowych, Dobór i specyfikowanie urządzeń, armatury i wyposażenia technologicznego, Przeprowadzanie wdrożeń i rozruchów instalacji, Udział w relokacji instalacji technologicznych.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!