Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bankructwo firmy - co oznacza, jak ogłosić, pracownicy

Bankructwo firmy - co oznacza, jak ogłosić, pracownicy

 
 Bankructwo firmy - co oznacza, jak ogłosić, pracownicy

Upadłość firmy a bankructwo

 

Bankructwo jest po prostu potocznym określeniem upadłości przedsiębiorstwa. Polega na niewypłacalności firmy względem jej wierzycieli. Bankructwo ogłaszają podmioty gospodarcze (również jednoosobowe), które nie mogą spełnić swoich zobowiązań finansowych przez co najmniej 3 miesiące od dnia upłynięcia terminu spłaty, a także w których przypadku nie sprawdziły się procedury pomocowe, np. restrukturyzacja.

 

Co oznacza bankructwo firmy

 

Ogłoszenie bankructwa firmy uważa się za ostateczny krok. Nawet jeśli firma ma duże problemy ze spłatą należności, zwykle podejmowane są kroki, by ją jednak ocalić – przeorganizować, zredukować działy, podzielić na mniejsze podmioty etc.

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, „upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny”. Z kolei z niewypłacalnością mamy do czynienia, gdy „dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące”. W myśl przepisów niewypłacalna jest też osoba prawna i jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, ale której zdolność prawną nadają oddzielne przepisy, gdy jej długi przewyższają posiadany majątek i stan ten utrzymuje się przez ponad 24 miesiące.

 

Jak ogłosić bankructwo firmy

 

Upadłość firmy może ogłosić zarówno przedsiębiorca, jak i jego wierzyciele. Prawo dopuszcza też możliwość ogłoszenia upadłości przez spadkobierców przedsiębiorcy w ciągu roku od daty jego śmierci.

 

Przedsiębiorca ma obowiązek złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia, w którym nastąpiła ku temu podstawa prawna. Wniosek składany jest w oddziale gospodarczym właściwego sądu rejonowego.

Warto pamiętać, że dostarczenie do sądu wniosku nie jest równoznaczne z ogłoszeniem upadłości. Procedura upadłościowa, w zależności od wielkości firmy, jej sytuacji finansowej i innych czynników, może ciągnąć się miesiącami. Sąd może nałożyć w tym czasie na przedsiębiorcę obowiązki, które ten powinien wypełnić. Ponadto, jeśli część długów wynika z okoliczności niezależnych od przedsiębiorcy (klęski żywiołowe, zmiana przepisów prawnych), wówczas sąd może podjąć decyzję o ich umorzeniu.

 

Bankructwo firmy a pracownicy

 

Ogłoszenie upadłości firmy jest szczególną okolicznością, która daje możliwość przedsiębiorcy rozwiązania umowy o pracę z zatrudnianymi, nawet jeśli ci są w tzw. okresie ochronnym (np. kobiety w ciąży, osoby młodociane zatrudnione w ramach przygotowania zawodowego).

Jednak jeśli działalność firmy będzie kontynuowana w podobnej formule przez nowego nabywcę majątku firmy, wówczas nie obowiązują szczególne uprawnienia dotyczące zwalniania pracowników.

 

Przedsiębiorca ma obowiązek zastosować przepisy dotyczące tzw. zwolnień grupowych w przypadku, gdy zatrudnia co najmniej 20 osób, oraz gdy w okresie obejmującym do 30 dni zwolnienia obejmują co najmniej:
• 10 pracowników, jeśli firma zatrudnia mniej niż 100 osób,
• 10% pracowników, jeżeli firma zatrudnia co najmniej 100, ale mniej niż 300 osób,
• 30 pracowników, gdy firma zatrudnia co najmniej 300 lub więcej osób.

 

Prawo wymaga w tym wypadku, by przedsiębiorca wypłacił pracownikom odprawy. Ponadto, nawet jeśli z wcześniejszych ustaleń wynikały inne terminy, zarówno pracodawca jak i pracownik mogą w czasie upadłości firmy rozwiązać umowę o pracę na czas określony i zawartą na wykonanie konkretnej pracy zachowując 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

Warto pamiętać, że jeśli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, pracodawca musi zawiadomić je o planowanych zwolnieniach grupowych – podaje ich przyczynę, termin, grupy zawodowe, które obejmują, kolejności rozwiązywania umów z pracownikami. Informację o grupowych zwolnieniach musi dostarczyć również do urzędu pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.