Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upadłość firmy: spłata wierzycieli, odprawa pracownika, zwolnienie lekarskie

Upadłość firmy: spłata wierzycieli, odprawa pracownika, zwolnienie lekarskie

 
Upadłość firmy: spłata wierzycieli, odprawa pracownika, zwolnienie lekarskie

Prowadzisz firmę. Z powodzeniem. Wydaje się, że opatentowałeś przepis na sukces. Pewnego dnia jednak coś zawodzi. Notowania twojego biznesu spadają, a długi rosną. Bankructwo firmy jest tym, co nieuniknione. W takiej sytuacji naturalną koleją rzeczy jest upadłość przedsiębiorstwa. Jakie są podstawy prawne jej ogłoszenia? Czym różni się upadłość firmy od upadłości osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą?

 

Ogłoszenie upadłości - co warto wiedzieć o upadku firmy

 

Faktem jest, że każda firma funkcjonująca na rynku musi się liczyć z ryzykiem kryzysu. W jednym przypadku może być to sytuacja przejściowa, w innym - efektem kryzysu będzie upadłość firmy. Podstawą prawną do jej ogłoszenia jest niewypłacalność przedsiębiorcy. Co jednak najważniejsze - czasowa niewypłacalność i rosnące długi nie zawsze są jednoznaczne z upadkiem firmy. W świetle prawa przesłanką pozwalającą na ogłoszenie bankructwa firmy jest tzw. niewypłacalność długoterminowa. O tej z kolei możemy mówić tylko w sytuacji, gdy trwa od 3 miesięcy, ma charakter stały i niesie za sobą negatywne skutki dla firmy. W tym miejscu warto wspomnieć także o pewnej kwestii - wbrew pozorom, upadłość gospodarcza dotyczy nie tylko dużych firm. Równie często spotykana jest plajta firmy jednoosobowej, a upadłość osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą może być naturalną koleją rzeczy w przypadku sytuacji kryzysowej.

 

Ogłoszenie upadłości a długi - jak spłacić wierzycieli


Kryzys, jak i sukces, może mieć wielu ojców. Nie zawsze przyczyną biznesowych problemów będzie nieumiejętne rządzenie czy niefortunny zbieg okoliczności. Ogromna konkurencja na rynku robi swoje, a konsekwencją tego może być brak płynności finansowej. Bankructwo firmy ma miejsce wówczas, gdy przedsiębiorca przestaje regulować swoje zobowiązania. Kiedy długi firmy rosną, właściciel może złożyć wniosek o upadłość firmy wraz z możliwością zawarcia układu. Optymalnym wyjściem z kryzysowej sytuacji będzie zawarcie porozumienia z wierzycielami co do terminu spłaty długu, a także rozłożenia płatności na raty. Kiedy jednak upadłość zakładu pracy staje się faktem, majątek dłużnika (często także prywatny) staje się tzw. masą upadłościową. To właśnie z niej zaspakajane są roszczenia wierzycieli i regulowane długi.

 

Upadłość przedsiębiorstwa a odprawa pracownika


Ogłoszenie upadłości nie jest równoznaczne z rozwiązaniem stosunku pracy z pracownikami. Zwolnienia grupowe są kwestią o wiele bardziej złożoną i choć z jednej strony gwarantują pracownikowi odprawę, z drugiej - pozbawiają wielu praw. W przypadku upadłości zakładu przedsiębiorca będzie zobowiązany wypowiedzieć umowy pracownikom lub też rozwiązać je na mocy porozumienia stron. Tutaj jednak sprawa się nieco komplikuje. Dlaczego? Upadłość przedsiębiorstwa daje pracodawcy prawo do skrócenia trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca. W takiej sytuacji pracownik może jednak domagać się odszkodowania, a cały okres wypowiedzenia wlicza się do jego okresu zatrudnienia.

Z jakimi innymi konsekwencjami musi liczyć się pracownik w momencie, gdy dojdzie do upadłości przedsiębiorcy? Przede wszystkim zostaje on pozbawiony ochrony przed zwolnieniem. Dotyczy to osób w wieku przedemerytalnym, a także kobiet w ciąży czy przebywających na urlopie macierzyńskim. Co jednak najbardziej interesujące dla pracowników firmy w upadłości likwidacyjnej - mogą oni liczyć na odprawę, o ile zakład zatrudnia ponad 20 osób. Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy i wynosi odpowiednio:


    • wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata,
    • wysokość dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy od dwóch do ośmiu lat,
    • wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony ponad osiem lat.

W gorszej sytuacji są pracownicy firmy, która zatrudnia mniej niż 20 osób - tym odprawa się nie należy.


Bankructwo firmy a zwolnienie lekarskie


W normalnych okolicznościach prawo pracy stanowi, że pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym jest chroniony i nie może zostać zwolniony w czasie jego trwania. Zapis ten traci jednak swoją ważność w obliczu upadłości działalności gospodarczej. Wówczas pracownik przestaje być chroniony, a pracodawca ma prawo rozwiązać z nim umowę niezależnie od długości trwania zwolnienia. Warto jednak wiedzieć, że w takim przypadku, osobie zwolnionej nadal przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.