Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezpieczeństwo i higiena pracy - przepisy i zasady

Bezpieczeństwo i higiena pracy - przepisy i zasady

 
Bezpieczeństwo i higiena pracy - przepisy i zasady

Pracodawca ma obowiązek zapewnić jak najlepsze warunki pracy tak, aby pracownik miał możliwości do wykonywania swoich obowiązków, które są określone w umowie. Pracownik także jest zobowiązany do przestrzegania zasad tak, aby wykonywane czynności nie doprowadziły do żadnego wypadku.


Bezpieczeństwo i higiena pracy - co to jest

 

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy to swoisty zbiór przepisów oraz zasad, do których przestrzegania jesteśmy zobowiązani w miejscu pracy. BHP ma na celu zapobieganie wypadkom oraz chorobom zawodowym. Zbiór przepisów określa także warunki pracy, które powinny panować w każdej firmie, aby zapewnić pracownikom higieniczne środowisko pracy.

 

Przepisy BHP w pracy


BHP w pracy to podstawa. Przepisy BHP zapisane są w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku. Ponadto podstawowe przepisy w BHP w pracy zawarte są w Kodeksie Pracy.


Kilka z przepisów BHP w miejscu pracy mówi o:


    • drodze ewakuacyjnej, które ma zapewnić bezpieczne opuszczenia miejsca pracy pracownikom w razie sytuacji awaryjnej,
    • oświetleniu, które musi zapewniać komfort pracy wszystkim pracownikom zarówno w dzień, jak i w nocy
    • porządku, czy czystości miejsc, w których przebywają pracownicy, a także, z których korzystają, jak toaleta, czy pomieszczenie socjalne,
    • odpowiedniej powierzchni, na każdego pracownika wykonującego pracę stałą w pomieszczeniu powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia. W tym także przynajmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi niczym nie zastawionej,
    • przyjaznej temperaturze dopasowanej do wykonywanych czynności, nie może być niższa niż 14°C, chyba że wymagają tego inne względy. W pracy o charakterze biurowym temperatura w pomieszczeniu nie może przekroczyć 18°C.


Higiena pracy to podstawa. Zasady BHP powinny nie tylko zostać jasno przedstawione pracownikom, ale także zostać zawieszone w postaci ogólnodostępnego regulaminu. Regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy powinien być łatwo dostępny dla każdego. Dodatkowo w każdej firmie muszą być przeprowadzone odpowiednie szkolenia z zakresu BHP.


Zasady BHP w pracy


Pracownik ma w obowiązku zastosować się do zaleceń wynikających z zapisów. Pracodawca z kolei musi zapewnić osobom zatrudnionym w firmie warunki i stanowiska pracy spełniające wymogi BHP. Co także jest ważne, pracodawca ma obowiązek kierowania pracowników na okresowe badania lekarskie w ramach medycyny pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.